Pavel Haas Quartet – Bedřich Smetana / Smyčcové kvartety

Niterný a nadčasový Smetana v nahrávce Pavel Haas Quartet – poprvé na vinylu. „Nahrávka zachycuje kvarteto, jako by bylo ve vašem obývacím pokoji … Tento druh nahrávek činí z recenzování nejlepší job na světě,“ napsali v Gramophone Awards.

Dokonalá provedení … Tato nahrávka opět nasazuje laťku o něco výš a objevuje nám, čím jsou Smetanovy smyčcové kvartety jedinečné,“ publikoval zase BBC Music Magazine. „Hra PHQ je mimořádně intenzivní – a daří se jim skutečně zachytit symfonický charakter Smetanovy kvartetní hudby,“ hlásal do světa Gramophone.

Když se na výjimečnosti nahrávky takto shodnou nejvýznamnější kritici napříč spektrem, pak si jistě zaslouží být vyryta do vinylu. Jakkoli je Smetanova komorní tvorba velmi skromná, každé z těch děl je bez nadsázky jedním ze základních kamenů české komorní hudby – osobní, často se silnou autobiografickou výpovědí. Oba kvartety napsal Smetana v závěru života, postižen hluchotou. První kvartet »Z mého života« je programní: „Chtěl jsem totiž si vyobrazit v tónech běh svého života… Skladba jest takořka jen soukromná, a proto úmyslně psána pro 4 nástroje, které jakožto v přátelském úzkém kruhu mají hovořiti…“ Kvartet č. 2 jako by už kompoziční nekonvenčností patřil do 20. století. Oceňovanou nahrávku Pavel Haas Quartet nyní Supraphon pro milovníky vinylu a dokonalého zvuku vydává na LP nejvyšších parametrů (180g virgin vinyl, DMM cutting) doplněnou o digitální verzi v rozlišení Hi-Res.

BEDŘICH SMETANA – SMYČCOVÝ KVARTET Č. 1 E MOLL »Z MÉHO ŽIVOTA« (1876), SMYČCOVÝ KVARTET Č. 2 D MOLL (1882-83)

PAVEL HAAS QUARTET: VERONIKA JARŮŠKOVÁ – 1. HOUSLE, MAREK ZWIEBEL – 2. HOUSLE, PAVEL NIKL – VIOLA, PETER JARŮŠEK – VIOLONCELLO

Foto: Supraphon