Janková, Král a Kahánek nahráli album z písní Bohuslava Martinů

Lidové písně jsou patrně jedním ze dvou nejsilnějších pramenů inspirace, z nichž vyrůstá celé dílo Bohuslava Martinů. Rozsáhlou Sušilovu sbírku moravských lidových písní s sebou skladatel vozil na všech cestách. Právě z této sbírky pochází většina lidových textů Písniček na jednu a na dvě stránky a Nového špalíčku. Stejně jako Dvořák ve svých Moravských dvojzpěvech tady Martinů zkomponoval vlastní nápěvy a doprovod; hluboká inspirace lidovou hudbou, její rytmikou, melodikou i harmonickými postupy je v nich ovšem nepřeslechnutelná.

e4df8ca9

Trojice renomovaných interpretů Martina Janková (soprán), Tomáš Král (baryton) a Ivo Kahánek (klavír) přichází s nahrávkou, jež dává vyniknout křehké kráse těchto písní. Sopranistka Martina Janková k nové nahrávce poznamenala: „Obsáhnout na malé ploše každou píseň, to je to, co mě nesmírně naplňuje. To je podobné jako u Janáčka. V jedné krátké písni je vyjádřen celý lidský osud. Jsou to miniatury, ve kterých je vyjádřena celá substance lidského života. Je v tom nadhled a zároveň syntéza, které jsou pro mě nesmírně důležité.“

c80611ec

Písně vznikly počátkem čtyřicátých let v americkém exilu, uprostřed druhé světové války, a představovaly pro Bohuslava Martinů a jeho krajany spojení s domovem. Jan Masaryk tyto písně často uváděl se sólistkou MET sopranistkou Jarmilou Novotnou. Ve své výrazové úspornosti a oproštěnosti jsou tyto tři písňové cykly jedním z klíčů k celému pozdnímu dílu Bohuslava Martinů. Sbírka Nových slovenských písní představuje v tvorbě Martinů unikátní případ; sám je posbíral během svého pobytu na Slovensku v roce 1920 a následně k nim zkomponoval klavírní doprovody.

b2b23a5f

Novou nahrávku skladeb Bohuslava Martinů: Písničky na jednu stránku H 294, Písničky na dvě stránky H 302, Nové slovenské písně H 126 a Nový špalíček H 288 v podání sopranistky Martiny Jankové, barytonisty Tomáše Krále a klavíristy Ivo Kahánka vydává na CD i v digitálních formátech v pátek 8. února 2019 Supraphon.

75043786

Multilink: https://lnk.to/MartinuPisnePR

Teaser: https://youtu.be/uSWV7nO2M34

Foto: Supraphon / Martin Kubica, Barbora Hrdá


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353