Ivan Kraus – Medová léta

Mládí voní medem, hořkne trapasy a sládne vzpomínkou. V pozadí klukovských rošťáren, trápení s láskou jsou jen lehce načrtnuty příběhy lidí, které semlela doba. Nepřátele lidu a strach potlačující člověka najdete v knize také, ale starosti dospívání hrdinu a jeho klukovskou partu zaměstnávají nejvíce.

Kraus Ivan Medová léta

Všichni jsme prošli trápením dospívání, každý si někdy o sobě myslel, že je na něj děsná podívaná a chová se jako dřevo, ale jen Ivan Kraus to dokáže skvěle popsat.

Ukázka z rozhovoru pro Týdeník Rozhlas č.11, který vyšel 4. 3. 2019

Slovní ping-pong Ivana Krause

Rozhovor se spisovatelem, hercem a loutkohercem Ivanem Krausem se odehrával ve stylu sportovní hry ping-pong. Ivan Kraus je silný hráč, takže jsem musela být neustále ve střehu. Slovíčka lítala vzduchem jak pinpongový míček a některá padala pod stůl. Hra je zábava, a tak i náš rozhovor byl hrou, proloženou mile absurdním, ironickým až sarkastickým humorem. Kdo zná Krausovu literární tvorbu, například knížky Čítanka Ivana Krause, Medová léta, Snídaně v poledne, Muž za vlastním rohem, Kůň nežere okurkový salát či Rodinný sjezd, to na tobě doschne nemůže být překvapen. Prvního března oslavil osmdesáté narozeniny.

Letos se dožíváte osmdesáti let a Česká republika se Slovenskem slaví třicet let od sametové revoluce. To jste byl ještě v exilu. Jak jste prožíval okamžiky nové vlny přicházející demokracie?

Tehdy jsme zrovna hráli v Monaku a sledovali jsme tam v televizi záběry z Prahy, dny, které otřásly republikou. Měl jsem z toho radost a zároveň i starost. Obával jsem se zásahu policie, armády – nějaké tragédie. Lidi »vyzbrojení« cinkajícími klíči by neměli šanci. Žena navrhla, abych zavolal do Paříže Pavlovi Tigridovi. Tak jsem to udělal. Dodnes tak trochu slyším jeho hlas. Řekl mi, že není důvod k obavám. Je rozhodnuto. Sdělil mi, i kdy padne Ústřední výbor, a nakonec dodal, že jde klidně na ryby!

Osmdesát let pestrého života naplněného uměním, knížkami, scénáři i příležitostnými pracemi, cestami… Můžete být šťastný? Ostatně štěstí popsal hezky ve své bajce o hledání košile Ivan Klíma. Jak byste tento stav, po kterém všichni prahneme, glosoval?

Není snadný. Ať to řeknu, jak to povím, vždycky to bude znít trochu nabubřele. A to nemám rád. Ale pokusím se. Myslím si, že člověk si nemá nechat život seškrtat. A to není lehké. Kvůli téhle myšlence jsem psal poslední knížku Soukromý Hollywood. Je o tom, jak jsou chvíle s určitými lidmi v životě důležité. Vybavoval jsem si je, a bylo to jako film – nebo spíš kousky filmu. Protože člověka posílí v jeho pohledu do zrcadla, do kterého se nedívám jen proto, abych zjistil, jestli jsem se dobře oholil. Jde o otázku, jestli jsem nepřekročil hranici, kterou bych přejít neměl.

(.…)

Ivan Kraus – Medová léta
Čte: Ivan Kraus

Režie: Aleš Vrzák

Cena CDmp3: 249,- Kč

Celkový čas: 4 hodiny 2 minuty

Foto: Radioservis