Čhavorenge, Ida Kelarová – Hej Romale

Romský dětský sbor a Česká filharmonie – že to nejde dohromady? Přesvědčte se! „Romským dětem chybí pocit, že jsou ve společnosti vítané. Jejich cesta ven ze začarovaného kruhu osad a ghett do světa, kde se od nich něco očekává, mohou si věřit a mohou něco dokázat, je jedna z nejtěžších cest. Sbor Čhavorenge je prostředím, které děti motivuje, aby se nevzdávaly svých snů a aby šly za naplněním svého životního příběhu.“ S tímto krédem Ida Kelarová již pět let spolupracuje s Českou filharmonií na projektu, který má romským dětem dát kýženou naději.

eb99f5f4

Dosavadní bilance? Téměř čtyřicet koncertů v pražském Rudolfinu (ve spolupráci s Jiřím Bělohlávkem, Alicí Nellis, Marthou Issovou ad.) a dalších místech ČR a SR, workshopy, ale především ovlivněné životní příběhy desítek romských dětí a mladých lidí. Ti nacházejí vztah k vlastní kultuře, zažívají pocit sebevědomí a objevují vlastní cestu. Po několika letních pobytech „Romano drom“ (romská cesta) na východním Slovensku a v Čechách se Čhavorenge společně s Českou filharmonií a řadou hostů pustilo v Rudolfinu do natáčení CD. Z těch písní, chytlavých, roztančených i hluboce teskných, vyzařuje energie, jež sotva koho nechá sedět klidně v křesle. Velkoryse vybavený booklet s texty a překlady písní dokumentuje celý projekt; v bookletu otištěné reflexe dávají naději, že můžeme žít nejen »vedle sebe«, ale také spolu, a že se můžeme vzájemně v mnohém inspirovat a učit.

 

Čhavorenge, Ida Kelarová / Hej Romale

Česká filharmonie, Marko Ivanović

 

CD ROMSKÝCH PÍSNÍ JAKO VÝSLEDEK SPOLEČNÉHO PROJEKTU ČESKÉ FILHARMONIE A IDY KELAROVÉ NA PODPORU ROMSKÝCH DĚTÍ Z ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH OSAD, GHETT A SOCIÁLNĚ VYLOUČENÝCH LOKALIT: BARI VERA – SOSKE MANGE NA PHENES – AMEN ČHAVE SAM – BARIPEN – O DEL MAN SIKAVEL – SUNO – AV TU AV, ČHAJE – DURAL AVĽAS – BAŠAVAHAS GIĽAVAHAS – ŠUN DEVLORO – EFTA ČARDAŠA – HEJ ROMALE

 

DĚTSKÝ ROMSKÝ SBOR ČHAVORENGE, IDA KELAROVÁ, ČESKÁ FILHARMONIE, DIRIGENT MARKO IVANOVIĆ. DESIDERIUS DUŽDA – KYTARA, AUTOR PÍSNÍ. HOSTÉ: LELO NIKA – AKORDEON, IVAN HERÁK – HOUSLE, ONDREJ KRAJŇÁK – KLAVÍR AD.

 

Foto: Supraphon


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353