Zapomeňte na drastické diety! Poradíme jak na lednový očistný detox

Vánoce jsou sice svátky klidu a míru, svou nezastupitelnou roli v nich hraje ale také dobré jídlo. Spousta dobrého jídla. Pokud jste si ho během konce roku neodpírali a teď koketujete s myšlenkou, že dny hýření vybalancujete rychlou, drastickou dietou, máme pro vás alternativní tip: vyzkoušejte raději očistný detox.

Data mluví jasně. Novoroční předsevzetí si dává zhruba polovina z nás, jen nepatrné procento ze všech bohulibých přání se nám ale nakonec povede dotáhnout do zdárného konce. A netýká se to pouze úmyslu trávit více času s přáteli, nepomlouvat kolegy v práci nebo si šetřit na vysněné auto. Mezi nejčastější předsevzetí patří již tradičně snaha zhubnout nebo začít (více) cvičit.

Jenže realita všedního dne většinu z nás velmi brzy převálcuje. I proto ostatně na zhruba polovinu ledna připadá takzvaný »quitter’s day«, den, kdy velké procento lednových snaživců hodí ročník do ringu, a na plnění svých přání dobrovolně, byť se smutkem, rezignuje. Pokud se do klubu odpadlíků nechcete letos přidat, měli byste raději zvolit mírnější cestu a místo nepřiměřeného startu zkusit očistnou kůru.

Nemyslíme ale tu, v průběhu, které si nemůžete dát vůbec nic a nesmyslně hladovíte. Detox, který vám pomůže pročistit tělo a nastartovat po tučných svátcích metabolismus, si můžete udělat třeba i s kombuchou nebo obyčejným čajem. Nemusí navíc trvat několik dní, na začátek stačí klidně den jeden. Pamatujte, že malé cíle mají větší pravděpodobnost úspěchu.

Zázrak z Asie

Kombucha je jemně perlivý fermentovaný čaj a kořeny výroby má v Asii. I když se popularitě u nás těší až v posledních několika letech, kdy doslova zažívá zmrtvýchvstání, do našich končin se dostala pravděpodobně už po první světové válce. Čím že je tak zázračná?

Díky procesu kvašení v čaji, ať už černém nebo zeleném, vznikají užitečné chemické látky, jako je například kyselina mléčná. Ta podporuje výživu a funkci střev, další z látek, kyselina glukuronová, zase napomáhá tělo detoxikovat. Nápoj mimo to také obsahuje vitamín C a řadu vitamínů B.

„Pravidelná a dlouhodobá konzumace napomáhá k lepší funkci střev, a to především díky vysokému obsahu probiotik. Naše nápoje jsou stoprocentně přírodní, bez umělých konzervantů a přísad. Navíc má nulový obsah kalorií a u varianty zero i cukru. Naše kombucha i skvěle chutná, takže je to svým způsobem zdravá a chutná forma limonády,“ říká Libor Kankrlík, manažer společnosti Emco, která je distributorem zdravého fermentovaného čaje Captain Kombucha.

Pro potřeby lednového detoxu si můžete kombuchu vyrobit sami doma. Příprava je vcelku triviální: Stačí uvařit čaj, osladit ho cukrem (70-120 g/l), následně nechat vychladnout a přidat startér, kterým »naočkujete« nálev symbiotickou kolonií bakterií a kvasinek a snížíte PH, aby se zabránilo v šíření nežádoucích patogenů. Pak už jen čekáte, až vám bude vaše domácí kombucha chutnat. Doma to obvykle trvá jeden až dva týdny.

Pokud se vám nechce čekat tak dlouho a chcete s očistnou kůrou začít co nejdříve, kombuchu si můžete koupit třeba i s dovozem třeba na službě Dáme market, kterou najdete v rámci platformy Dáme jídlo. „Zákazníkům se snažíme v každém období jejich života poskytnout rychle a bezproblémově vše, co potřebují. Na Vánoce je rádi podpoříme při nákupu dárků a na nový rok se s nimi hodíme do formy,“ říká Mikolaj Komorowski, ředitel služby Dáme market.

Čistící čaj a ovocné šťávy

Kombucha není jediným vhodným nápojem, který může s detoxem organismu pomoci. Kromě obyčejné vody se k pročištění přirozeně doporučují i čaje. Další možností lednové očisty jsou i lisované ovocné šťávy třeba ty od české firmy UGO. Skvělou si vytvoříte třeba z kombinace jablka, mrkve a řapíkatého celeru (nebojte, není tam tak cítit), z mrkve, jablka a špenátových listů, oblíbené jsou ale i nápoje obsahující červenou řepu – ta podporuje vylučování soli z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči –, zelí nebo česnek. Všechny ingredience snadno objednáte prostřednictvím dovážkové služby Dáme market s doručením do 30 minut.

Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoliv variantu, mějte na paměti, že s pročišťováním byste to neměli přehánět, především byste neměli za každou cenu hladovět. To, že vám kručí v břiše sice může zdánlivě evokovat hubnutí nebo čištění organismu, dlouhodobě ale nemá na naše těla pozitivní účinky. A poslední rada: při detoxu pijte hodně vody. Té není nikdy dost.

 

Foto: Dáme jídlo