Mini vánoční ozdoby od jednoho centimetru představuje vánoční výstava v Praze

Přes čtyři tisíce miniaturních vánočních dekorací na stromky a adventní věnce můžete obdivovat na výstavě vánočních miniatur konající se každý den od 10 do 17 hodin, a to až do 1. ledna 2017 v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Bude vás inspirovat a překvapovat, z čeho všeho se dají ozdoby nebo betlémy vyrobit. K vidění bude i replika prvního adventního věnce, který vyrobil před 177 lety protestantský kněz.

mini-betlem
„Na výstavě jsou například vlašské mini oříšky o velikosti jednoho až osmi centimetrů, mini betlémky, mini divadélka, miniaturní vánoční trh, sněžné bílé slepičky ze šišek a jiné šiškové ozdoby, miniaturní keramické hrníčky, talířky i bábovky. Na vše budou dohlížet čerti z různých materiálů od miniaturních až po ty v životní velikosti,“ popisuje jen zlomek výstava její organizátor Petr Herynek.

vanocni-miniatury
Mini vánoční ozdůbky mohou být z čehokoliv, na co si člověk vzpomene. „Z dřevěných korálků lze vyrobit minikouličky, soudečky, z nařezané kulaté hůlky uděláme bubínky a z kousku prkénka vyřežeme lupénkovou pilkou domečky, prasátka, panáčky pohádkové bytosti nebo ptáčky. Vedle klasických lodiček můžeme z kůry vyřezat i postavičky do malého betléma. Ze slaného, vizovického nebo chlebového těsta lze vyrobit úžasné figurky nebo ozdůbky k zavěšení. Tak bychom mohli pokračovat se šustím, slámou, papírem nebo ozdobami z obyčejných brambor. O sobotách a nedělích se navíc bude výroba ozdob předvádět,“ doplňuje Herynek.

vanocni-miniatury-i minibetlem

Foto: Botanická zahrada