Jak se bránit alergiím?

S příchodem jara se kromě příjemného počasí a probouzející se přírody můžeme setkat i s nepříjemnými jevy, jako jsou například alergie na pyl, které nám dokáží znepříjemnit život. Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na vnější látky, které se kolem nás běžně vyskytují a na které zdravý jedinec nereaguje. Mezi její nejčastější projevy patří vodnatá rýma, ucpaný nos, kýchání, pálení v nose, zarudlé oči, pálení v očích, bolest hlavy, ekzém, vyrážka či celková únava. Projevit se může kdykoli během života a pokud ji neléčíme, může se rozšiřovat na dříve neproblematické alergeny a jejich křížení. Pokud vás uvedené příznaky začnou trápit, je důležité začít je řešit. Jak na to, vám poradí odborná konzultantka lékáren Benu, PharmDr. Ivana Lánová.

POSILTE SI imunitu a játra

Pokud vám alergie nedá spát, je třeba s ní bojovat. Důležité je budovat si imunitu a starat se především o játra, která jsou důležitým detoxikačním orgánem. „Imunitní systém je ve své podstatě něco jako bojová jednotka, která se stará o naše zdraví. Funguje naprosto bez našeho vědomí a pracuje na tom, abychom se vyhnuli různým onemocněním,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová a dodává: „Imunitní systém musí být v rovnováze. Pokud dojde k jejímu narušení, mohou nastat dva stavy – snížení funkce imunitního systému (tzv. imunodeficience), kdy je organismus náchylnější k onemocněním, nebo nadměrná reakce imunitního systému, kam patří alergie  a autoimunitní onemocnění. V případě alergií se jedná o nadměrnou imunitní reakci, kdy naše tělo reaguje na běžné látky, které se kolem nás nacházejí a na které zdravý jedinec nereaguje. Může to být například pyl, prach, peří, srst zvířat, některé potraviny a léky. V případě autoimunitních onemocnění se imunitní systém dokonce obrací proti vlastním orgánům a tkáním,“ doplňuje PharmDr. Ivana Lánová.

Jak alergikovi ulehčit »sezónu«

Alergik by se měl co nejvíce vyhýbat prostředí, které mu způsobuje alergické problémy a pokusit se alergen izolovat. V případě všudypřítomného pylu je to nicméně těžké, protože se drobná zrnka dostanou oknem až k nám domů. Tomu je třeba přizpůsobit i větrání domácnosti. „V období »našeho« alergenu je vhodné nespat v místnosti s otevřeným oknem a vnitřní prostory větrat zejména brzy ráno, anebo po dešti. Nejhorší volba pro větrání či pobyt venku je suché a větrné počasí,“ vysvětluje Ivana Lánová. „Pyl si často přinášíme domů na oblečení. Po příchodu domů by se měl alergik ihned osprchovat, umýt si vlasy a převléct se do čistého oblečení. Oblečení, ve kterém byl venku, by neměl nechávat v místnosti, ve které spí.“

Pokud se s alergií setkáváte poprvé, můžete být zaskočeni i jejími »vedlejšími projevy«. „V době kvetení trav a stromů se alergik trpící sennou rýmou může setkat i s projevy tzv. zkřížené alergie. Zkřížená alergie vzniká na základě podobnosti alergenů. Nejčastější zkřížená alergie je mezi potravinami a pylem, kterou trpí ve střední Evropě až padesát procent alergiků na pyl. Například alergie na pyl břízy a lísky může být zkřížená s alergií na jablka, hrušky, kořenovou zeleninu. Orální alergický syndrom (což je alergická reakce projevující se v ústní dutině) způsobí, že v pylové sezóně tento alergik nemůže jíst téměř žádné čerstvé ovoce. Při pokusu o jeho konzumaci se okamžitě dostaví svědění v ústech a v krku, zarudnutí a mírný otok jazyka a patra,“ vysvětluje Lánová. Důležité je tedy pozorovat reakce našeho těla a naslouchat jim. V pylové sezóně je třeba omezit aktivitu venku a děti trpící alergiemi by měly být osvobozeny od tělocviku ve venkovním prostředí, aby se zabránilo zhoršení stavu, kdy respirační problémy mohou přerůst až v astma. „Pokud si nejste jistí, zda se jedná o projevy alergie, poraďte se se svým lékařem, anebo využijte konzultace s lékárníkem,“ doporučuje Lánová.

 

Jak zmírnit alergickou reakci

„Alergiky trápí zejména nateklé sliznice, podráždění kůže a bolesti hlavy. Na alergické obtíže se používají tzv. antihistaminika, která se vyrábějí ve formě tablet, očních kapek a nosních sprejů,“ popisuje PharmDr. Ivana Lánová. Do oken je pro eliminaci kontaktu s pylem možné zabudovat protipylové sítě. Na bolest hlavy pomáhají například studené obklady. „V bytě lze umístit i čističky vzduchu, které dokáží ze vzduchu odfiltrovat pylová zrna,“ doplňuje Lánová.

 

dejte na rady odborníka

V případě, že se objeví příznaky jako vodnatá rýma, kýchání, pálení očí, zarudlé oči, vyrážka, měli bychom si zajít k lékaři, který pomocí alergologického vyšetření alergii potvrdí nebo vyvrátí a doporučí medikaci. „Pokud máte alergii pod kontrolou, není se čeho obávat. Ale pokud se i přes užívání doporučené medikace váš stav zhoršuje, je důležité vyhledat odbornou pomoc. Projevy různých alergií není dobré podceňovat, mohou se rozvinout i v závažnější onemocnění,“ doplňuje Lánová.

 

Odborníci v Benu lékárnách vám rádi poradí se správným postupem při vaší léčbě nejen osobně, ale i on-line na: https://www.benu.cz/poradna

 

Zdroj: Bez Alergie: https://www.bez-alergie.cz/co-je-alergie

 

Foto: www.benu.cz