Děti v chování k sobě ztrácí zábrany. K toleranci a respektu je potřeba vést odmala

Otevřenost, respekt k ostatním nebo zdravé sebevědomí jsou základní životní hodnoty, kterým se děti učí již odmalička. Oč méně jsou však k nalezení mezi dospělými, o to hůře se vštěpují dětem, které si často berou špatný příklad ze svého okolí. V době, kdy se společenské hodnoty relativizují, je stále důležitější dát dětem jasný příklad, který je povede správným směrem, říkají odborníci na dětskou psychologii a výchovu.

„Dětem často musíme ukazovat, že je naprosto normální pomoct kamarádovi v nesnázích, že není nic divného na tom, že má jejich spolužák jinou barvu kůže a že lepší mobil je neudělá lepší člověkem,“ vysvětluje Kristýna Křížová ze společnosti 4bambini, spoluautorka dětské společenské hry Vadí, nevadí. Ta dětem ukazuje modelové situace z běžného života a interaktivní formou vysvětluje, proč a jak by se měly v dané chvíli zachovat.

Děti se porovnávají a vnímají rozdíly

V předškolním a školním věku je přitom podle odborníků pozornost k hodnotám klíčová. „Tehdy děti poprvé v kolektivu zažívají složitější okamžiky – přirozeně se mezi sebou porovnávají a více vnímají rozdíly v chování, v životním stylu i v otázce materiálního komfortu svých rodin. Musí si samy poradit v řadě náročných situací, vyhodnotit je, udělat si na ně vlastní názor a pak se podle něj zachovat,“ vysvětluje Lucie Vlčková, druhá spoluautorka Vadí, nevadí, která její konzultovala s desítkami pedagogů v mateřských a základních školách.

Právě odborníci se shodují, že posun ve vzájemném chování dětí je více než patrný. „Obecně mají děti mnohem menší zábrany ve sdělování negativních věcí. Následně je často omlouvají tvrzením, že je to jejich názor a říkat svůj názor je přece v pořádku,“ popisuje jeden z případů Veronika Křepská, školní psycholožka. Podle ní je ideální děti k zásadám nenásilně vychovávat odmalička, protože bezohledné chování se u dětí formuje už v předškolním věku.

Ve společností ubývá tolerance

„Také nás trochu znepokojuje, kam se česká společnost ubírá. Vidíme, jak v ní ubývá tolerance a roste nepochopení a zášť. Přitom pokud dětem včas hodnotový kompas nastavíme, může se společnost zase začít ubírat správným směrem,“ věří Křížová, která je sama trojnásobnou maminkou.

Hra Vadí, nevadí navazuje na dvojici výchovných her Nešťourej se v nose a Dávej bacha, které děti učí první základy společenského chování a upozorňují na nástrahy okolního světa. Jejich původní autorkou je Taťána le Moigne, dnes ředitelka české, slovenské, maďarské a rumunské pobočky společnosti Google, která předala 4bambini v roce 2017 do rukou Kristýny Křížové a Lucie Vlčkové ze sítě hračkářství Agátin svět.

Ilustrační foto: Archív