Luboš Taraba – Sukně proti kalhotám (Válka o rakouské dědictví 1740–1748)

Komu co řekne Žďár u Trutnova, Zahájí u Českých Budějovic nebo Chotusice u Čáslavi? Přitom svého času to byla místa, o nichž mluvila téměř celá Evropa. Na těchto »polích slávy«, kde zůstaly pod nánosem času zmizelé hromadné hroby a kde doposud někde ještě stojí omšelé památníky, se totiž rozhodovalo o její budoucnosti, stejně jako v bojích o Prahu anebo třeba u Dettingenu v Německu, Mollwitzích ve Slezsku či poblíž Fontenoy ve Flandrech.

Sukne proti kalhotam OBALKA

Jeden anonymní autor letáku tuto válku nakreslil jako okamžik, kdy se na mladou rakouskou arcivévodkyni sesype řada evropských vládců, aby z ní servali všechno, co má na sobě. A ono to tak bylo. Jenže tahle »sukně« se nemínila »kalhotám« vzdát. Byla rozhodnuta udržet všechno, co podělila po svém otci, císaři Karlovi VI. Vedle Slezska hlavně Čechy a Moravu, odkud pocházelo mnoho »bezejmenných« mužů, kteří kvůli tomu pro ni bojovali a umírali, anebo jí sloužili jinak jako třeba Václav Antonín hrabě Kounic, kterého tato doba zrodila.

Čas se převalil přes poledne. Francouzům se mohl zdát den delší než jindy. Veškeré jejich prapory a eskadrony, které bylo možné proti britsko-hannoverské koloně vyslat, už se s ní utkaly, ale žádná změna. Mořicovi Saskému bylo jasné, že už to nemůže dlouho trvat. Nepřítel totiž dostával co proto jak od dělostřelců z reduty u lesa Barry, tak od Fontenoy. Pokud tato postavení nedobude, nemůže pomýšlet na úspěch, kalkuloval maršál, kterého v dané chvíli ze všeho nejvíce iritoval král pohybující se společně s následníkem trůnu tak blízko, že občas nějaká střela dolétla až k nim. Nikdo je však nedokázal přemluvit, aby odjeli do bezpečí za Šeldu. Mořic spoléhal na to, že dorazí posily. Brigádě Normandie, která byla v jedenáct hodin u Ramecroix, už stačil nařídit, aby ponechala pluk Royal-Corse ve výběžku lesa Barry, kde se dal očekávat další útok. K levému křídlu usilovné mašírovaly ještě obě Löwendalovy brigády. Jejich boční úder by už neměli Britové vydržet. Do té doby je bude muset zaměstnat jízda. Generálové jeden po druhém vyráželi s dvěma až čtyřmi eskadronami proti obrovskému dutému obdélníku. Koně a jezdci platili často nejvyšší daň, ale účel to plnilo.

V Nakladatelství Epocha právě vychází 1. vydání titulu Sukně proti kalhotám jako 44. svazek edice Polozapomenuté války. Kniha je již k dostání na pultech knihkupectví a zároveň vychází jako e-kniha. Čtenáři si ji také mohou pořídit s 25% slevou v e-shopu Nakladatelství Epocha.

E-shop: http://epocha.cz/detailknihy.php?id=957

O autorovi:

Luboš Taraba se narodil v roce 1958. Již od doby studií na Filozofické fakultě UK (obor filozofie-dějepis) se zajímá především o kontroverzní dějinné události a osudy rozporuplných osobností. V roce 1990 vydal svou prvotinu Charles de Gaulle, která byla oceněna za přínos v oblasti literatury faktu. O dva roky později vyšla jeho monografie Duce, zachycující životní dráhu Benita Mussoliniho. Na dějinné období popsané v monografii Nebezpečný intrikán – Život Charlese Maurice Talleyranda (1995) volně navázaly obsáhlé monografie Waterloo (1999) a Vídeňský kongres (2002). V roce 2006 se vrátil k tématu evropských konfliktů 19. století, a to v publikaci Divná válka – francouzsko-pruská válka 1870–1871. Na tuto linii navázal knihami věnujícími se válkám za osvobození Itálie – Krve po kolena: Solferino 1859 (2011), Italské patálie maršála Radeckého: První válka za osvobození Itálie 1848–1849 (2013) a Prodané vítězství: Poslední válka za osvobození Itálie 1866 (2014). Z jeho dalších titulů jmenujme V zájmu všeho křesťanstva: Bitva u Lepanta 1571 (2015) či Ta zatracená skála: Obléhání Malty 1565 (2016).

Sukně proti kalhotám

Podtitul: Válka o rakouské dědictví 1740–1748

Autor: Luboš Taraba

Edice: Polozapomenuté války, 44. svazek

Přebal a grafická úprava: Karel Kárász

Formát: vázaná s přebalem, 145 x 205 mm

1. vydání

464 stran + 24 stran barevné přílohy

Cena: 399,- Kč

Facebook: https://www.facebook.com/Nakladatelstvi.Epocha

Foto: www.epocha.cz