Zajímavé pohledy na Rusko

Pro někoho přítel, pro jiného obávaný nepřítel. Lucy Worsleyová vyrazila po stopách Romanovců, mocného rodu, jenž déle než tři století vládl celému Rusku. A díky tomu nám může představit řadu zajímavých osobností. Rusko za Romanovců je příběhem o zářivé dynastii, jejíž okázalé paláce ukrývají dramata plná zrady, skandálů a vražd. Ještě krutější byla komunistické éra za vlády Stalina. Uprostřed studené války došlo k naprosté senzaci. Stalinova dcera Světlana Allilujevová (nejmladší a jediná dcera) uprchla na Západ. Snímek přináší rozhovory se Světlaninými přáteli i členy její rodiny, exkluzivní fotografie, a především Světlanino poslední, dosud neodvysílané interview. Vydejte se s námi po stopách historie největší země světa se širokou a dosud nepochopenou duší.

Lucy_Peasantdress Empire of the Tsars

Prima Zoom vám dopřeje zajímavý pohled na Rusko:

Od 17. 11. – 22.05 h. – Carská říše: Rusko za Romanovců

  1. 11. – 20 h. – Stalinova dcera

 

Carská říše: Rusko za Romanovců (3 díly, opakování úterý v 13.25 h.)

Navštívíme Rusko, jehož panovníci patří bezesporu mezi ty největší a nejproslulejší ve světovém měřítku. Cílem je přiblížit dynastii Romanovců, kteří vládli Rusku 300 let a změnili osud dříve zaostalé a chudé země. Podíváme se podrobně na vládu dvou nejvýznamnějších panovníků z této dynastie – Petra Velikého, který zanechal za sebou docela jiné Rusko. Kontroverzní car, schopný největších krutostí, postavil svou vlast na zcela nové základy. Vláda Kateřiny Veliké je považována za druhé největší období panování dynastie Romanovců. Původně německá šlechtična Žofie Frederika z Anhalt-Zerbstu přijela do Ruska v roce 1744 a přijala jméno Kateřina. V roce 1825 dosedá na trůn Mikuláš I., neochvějný zastánce tří základních pilířů carské vlády: ortodoxie, autokracie a nacionalismu. Mikuláš rozšiřuje říši, ruská armáda je největší na světě, skládá se ale z prostých, nedostatečně vyzbrojených rolníků, neznalých vojenského řemesla. Když ho vystřídá jeho syn Alexandr II., říše je v rozkladu. Car přistupuje k reformám, z nichž nejvýznamnější je v roce 1861 zrušení nevolnictví. Alexandrovi zajistí titul »car Osvoboditel«. I přesto vzrůstá mezi lidem nespokojenost. V roce 1866 je spáchán na cara atentát; atentátníkem je mladý radikální student. Formuje se hnutí »Narodnaja volja« – »Svoboda lidu« – dnes považované za první teroristickou organizaci. Útoky na cara se množí, úspěšný je ale až ten z března 1881, kdy car po výbuchu první bomby, která ho nezranila, vystoupí z opancéřovaného kočáru, aby si promluvil s atentátníkem, čehož využije další, který odpálí druhou bombu, jež cara smrtelně zraní.

IMG_6336-2 Empire of the Tsars

Na trůn nastupuje jeho syn Alexandr III., mimořádně silný muž, odsuzující modernizaci, přejímání západních vlivů, plně se staví za autokracii, odpůrce reforem. Buduje nové vězení, v němž bude popraven i starší bratr Lenina, Alexandr Uljanov, za plánování atentátu na cara. Alexandr III. však umírá v pouhých 49 letech na chorobu ledvin a na trůn dosedá jeho šestadvacetiletý syn Mikuláš II., nesmírně zbožný muž, neústupný zastánce autokracie, svádějící veškeré zlo a pohromy na »vůli boží«. Staví se řada kostelů, car tráví mnoho času při modlitbách. Jako panovník je sice nerozhodný a neschopný, nicméně dostatečně krutý na to, aby 9. ledna 1905 krvavě potlačil povstání 150 000 protestujících dělníků pochodujících k Zimnímu paláci. Ve městě zemře přes sto lidí, o spoustě zraněných nemluvě. Revoluce trvá rok, poté car kapituluje a souhlasí se svobodou tisku a shromažďování a s vytvořením zastupitelského sboru – Dumy, která je ale kvůli jeho trvání na autokratickém způsobu vlády brzy rozpuštěna. Mikuláš s manželkou Alexandrou, čtyřmi dcerami a synem Alexejem se uchylují do Alexandrovského paláce, kde žijí prakticky v úplné izolaci. Rodina se objeví na oslavách 300. výročí vlády dynastie Romanovců, brzy nato ale vypukne první světová válka, kdy se Mikuláš II. rozhodne postavit do čela svých vojsk – přestože k tomu nemá žádné vlohy. Válka je pro Rusko katastrofou, přicházejí masakry, hlad a inflace dosahuje závratných výšek. Dne 15. března 1917 car abdikoval a předal korunu svému bratru Michailovi, který již následujícího dne rezignoval, aniž by určil svého nástupce, čímž v Rusku skončila vláda dynastie Romanovců. V roce 1918 v průběhu občanské války byl i s celou svojí nejbližší rodinou zavražděn bolševiky v Jekatěrinburgu. V témže roce byli zavražděni i carův bratr Michail a carevnina sestra. Po rozpadu Sovětského svazu Mikuláše a jeho rodinu prohlásila ruská pravoslavná církev za svaté a na místě masakru byl postaven Chrám Všech svatých na krvi.

LucyW_Soldiers Empire of the Tsars

  1. 11. – Okno do Evropy
  2. 11. – Období extrémů
  3. 12. – Cesta k revoluci

 

Stalinova dcera (repríza v pátek 30. 11. od 13.10 h.)

V tomto dokumentu budeme sledovat životní příběh dcery Stalina. K nástupu Stalina k moci mu tehdy pomohla jeho žena, která dělala tajemnici Lenina. Naděžda byla o dvacet let mladší a svého muže skutečně milovala. Stalin měl s Naděždou syna Vasilija a dceru Světlanu. Naděžda se během výchovy dětí začala vzdělávat a tehdy poznala, co je její muž zač. Naděžda neunesla, že je její muž zrůda, takže se nakonec zabila. Stalin se ale postaral o to, aby si veřejnost myslela, že Naděžda zemřela během operace slepého střeva. Stejnou verzi se dozvěděly i děti. Čím byla Světlana starší, tím méně byla s otcem v kontaktu. Když byla malá, často si psali a otec ji zahrnoval láskou, ale ona na něj postupem času zapomínala víc a víc. Když se pak Světlana poprvé zamilovala, otec jí přítele neschválil a nechal ho poslat do gulagu. Světlana si o rok později vzala jiného Žida a měla s ním jednoho syna, o kterého se Stalin vůbec nezajímal. Světlana se ale brzy rozvedla. Druhého muže jí Stalin schválil, ale ani toto manželství netrvalo příliš dlouho. Světlana si z manželství odnesla dceru. Komunikace se Stalinem byla prakticky nulová. I tak byla nakonec jediná, koho si Stalin nechal zavolat ke smrtelné posteli. Světlana smrt otce skutečně oplakala. Jak šel čas, cítila se Světlana v Rusku čím dál tím více jako ve vězení. Když se tedy nakonec zamiloval do Inda, rozhodla se zemi opustit. Světlana na americké ambasádě v Indii požádala o azyl a nakonec se přestěhovala do USA. Její děti zůstaly v Rusku a nikdy jí to neodpustily. V USA byla Světlana slavná a bohatá, ale každý ji obtěžoval s otázkami ohledně jejího otce. Světlana si i tak našla v USA dalšího muže a s ním měla další dceru. Ani toto manželství netrvalo dlouho. Světlana pak příliš rozhazovala peníze a nakonec zemřela chudá, v roce 2011.

IMG_6336-2 Empire of the Tsars

Foto: TV Prima