Mirek Vaňura: Ve škole jsem nesnášel chemii a tělocvik

Od posledního vysvědčení dělí Mirka Vaňuru už pěkná řádka let. Přesto na některé okamžiky ze školních lavic zřejmě nikdy nezapomene. S jakými známkami chodil domů a co ho ve škole nejvíc štvalo? »Pan 112« Mirek Vaňura moderuje na TV Barrandov hlavní zpravodajskou relaci – Naše zprávy a svůj pořad 112. Mirek Vaňura, kterého dnes živí moderování, vystudoval střední průmyslovku a pak v se vrhnul i na konzervatoř. Hudba ho bavila už na základce, zato s chemií vždycky bojoval. A nejen s ní…


Jaký jste byl student?
„Líný, jak vandrácká hůl v červenci,“ jak by řekl můj táta. Dokázal jsem si zkazit celý víkend pocitem, že se budu muset učit, až byla neděle večer a já na to ani nesáhl. Vždycky jsem hledal tu nejsnadnější cestu. Prostě hrůza. Doufám, že to teď nečtou moje děti… ☺

Jaké předměty jste nesnášel?
Chemii. Jednoznačně. A vlastně taky tělocvik. Vím, že to zní divně, protože jsem z vesnice a celé dětství jsem prožil na kole a pořád jsem někam běhal. Ale ve škole mě nebavilo třeba podávat v házené nebo střílet góly na známky! Ke sportu jsem si našel vztah sám až v dospělosti.

Co vás bavilo nejvíc?
Hudebka. Taky jednoznačně. Uměl jsem noty a hrát na flétnu dřív než číst, psát a počítat. Ale miloval jsem i fyziku, matiku a češtinu. Já vím, že ty předměty nějak nejdou dohromady, ale to bylo spíš o učitelích.

Co absence? Jaké byly vaše nejčastější omluvenky?
Ve škole jsem si nikdy netroufl jít za školu, zato jsem dokázal kdykoliv nafilmovat nachlazení a na pár dní se ulít. V hudebce, v kroužku, mě ale nebavila hudební nauka a tam jsem mockrát za školu šel. Ani nevím jak a čím jsem to potom žehlil.

Foto: TV Barrandov