Václav Jiráček: Filip Renč je jeden z nejzajímavějších lidí, které jsem potkal

Legendární seriál Sanitka z osmdesátých let se dočkal svého pokračování. Po téměř třiceti letech na obrazovky České televize přichází už v září nová řada oblíbeného seriálu Sanitka 2. A proto jsme si popovídali s několika herci, kteří si v Sanitce 2 zahráli. „Škoda, že jsem se nepotkal i s dědou Janderou,“ říká Václav Jiráček.


Jaké to je být synem legendárního »sanitkovského« páru Janderů, tedy Zlaty Adamovské a Jaromíra Hanzlíka?
Seriál Sanitka na mě v dětství hluboce zapůsobil, začátek úvodní písně seriálu ve mně vždy rozehraje velmi smutnou strunu, a tak jsem velmi rád, že v pokračování tohoto dle mého názoru jedno ho z nejlepších seriálů své doby mám tak výsostné postavení být pokračovatelem rodu Janderů. Škoda, že jsem se nepotkal i s dědou Janderou (hercem Josefem Karlíkem) anebo s Jiřím Bartoškou, jeho postava měla moje velké sympatie, podobně jako postava Petra Kostky, se kterým jsem se však setkal podobně radostně jako se Zlatou Adamovskou a v neposlední řadě s Jaromírem Hanzlíkem.

S Filipem Renčem jste už spolupracoval na několika filmech. Seriál se ovšem natáčel o poznání déle. Dá se říct, že už se za tu dobu znáte tak, že si rozumíte i beze slov?
Jak už jsem říkal po našem prvním společném filmu, je to jeden z nejzajímavějších lidí, které jsem v životě potkal, a vděčím mu za mnohé herecké příležitosti, jako například v Hlídači č. 47 nebo v televizním filmu Krutá nevěra. Nejvíce si však vážím našeho upřímného lidského vztahu.

Jak se díváte na milostné vztahy na pracovišti? 🙂
Co, co? Něco mi uniklo? Kdo s kým co měl? Nikdy jsem nic takového neviděl ani jsem u něčeho takového nebyl, a jestli jsem tam byl, tak jsem buď spal, nebo jsem byl tak hluboce zabrán do práce, že jsem žádné milostné vztahy na pracovišti nezaznamenal. To, co píše bulvár, je slabý odvar toho, co se na pracovišti, respektive po pracovní době opravdu děje, ale to bych zahltil press kit a potřeboval bych press container.

Vaše postava mladého doktora Jandery přichází na záchranku po roční stáži v Londýně. Co ji na práci v terénu a zachraňování pacientů tak láká?
Má to v krvi, je to Jandera. S tím je spojeno i vypořádání se s otcem, chce mu být nablízku, možná mu dokázat, jak je on sám dobrý ve stejném oboru.

Foto: Česká televize