Kateřina Brožová: Hrady mě fascinují

Předloňskou »vánoční Housku« a loňskou »Česko : Slovensko« letos vystřídá již půlkulatý 15. ročník, tentokráte s nálepkou »Duety« a představí se jak klasické dvojice, tak dvojice, které není zcela úplně běžné vidět na pódiích. A tak letos uvidíte například legendární duo Kamelie, které budou na této akci zpívat již potřetí, nebo další dvě úžasné dámy české popmusic Marthu a Tenu Elefteriadu, které naopak zavítají na Housku poprvé, tak jako první český muzikálový Dracula Daniel Hůlka nebo tzv. český zpívající kamionista s drsným hlasem Jiří Zonyga, či Kateřina Brožová. Zazpívají i Jarek Šimek, Pavlína Senič, Martin France, Kamila Nývltová, Vlasta Horváth a řada dalších… A právě s Kateřinou Brožovou, která nyní září na TV Barrandov ve svém pořadu Exkluziv!, jsme si popovídali.


Zajímá vás naše historie?
Historie mě vždy zajímala a ráda navštěvuji místa s ní spjatá. Jako herečka jsem vždy toužila hrát role v dobových filmech i na divadle.

Dokážete si představit, že byste bydlela na hradě?
Dokážu, fascinuje mě to prostředí. Muselo by být ovšem přizpůsobeno dnešním podmínkám. A kromě jiného… chovala bych koně.

Byla jste už někdy na hradě Houska?
Byla jsem tu před mnoha lety, spíš v podhradí.

Co se vám letos povedlo?
Premiéra hry Pavla Kohouta Hašler… v Divadle na Vinohradech a mám radost i ze svého pořadu Exkluziv! v televizi Barrandov.

Jaký je váš nejoblíbenější duet?
Například Párkrát mlčet z muzikálu Fantom opery, ale také třeba Tell him..,který zpívá Barbra Streisand a Celine Dion

Nazpívala jste několik duetů, který z nich považujete za nejpovedenější a s kým se vám nejlépe zpívalo?
Všechny duety, které mě potkaly, mám ráda, stejně jako kolegy, se kterými jsem je zpívala. Většinou šlo o muzikály, s Danem Hůlkou, Tomášem Traplem, Jankem Ledeckým, Bohušem Matušem, ale i různé další písně, jako například směs z filmu Šíleně smutná princezna s Martinem France, která zazní na hradě Houska.

Kdybyste si mohla vybrat, s kým byste chtěl natočit duet?
Je těžké jmenovat jednoho člověka, ráda si zazpívám s mnoha milými kolegy i kolegyněmi.

Proč jste se rozhodla vystoupit na patnáctém ročníku charitativního koncertu na Housce?
Byla jsem vícekrát zvána, ale čas nedovolil… Věnuji se často vystoupením na různých charitativních projektech a letos se těším na Housku, kde bude jistě skvělá atmosféra a všichni navíc pomůžeme dobré věci.

Jak prožijete druhou půlku prázdnin?
Začala jsem zkoušet muzikál Mata Hari v Divadle Broadway. Je to poměrně složité představení a tak se budu snažit ve volných chvílích dobíjet energii se svými blízkými a v přírodě.

A co chystáte pro své fanoušky do konce roku?
Přijďte na Matu Hari, ale i do Divadla na Vinohradech a dívejte se na Exkluziv! na TV Barrandov – od září každou sobotu. Ale potkáme se jistě i na různých dalších nejen charitativních koncertech.

Něco málo z historie hradu Houska…
Hrad byl založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí.
Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny.
Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka.
Coby vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.
V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny.
Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu.
Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům.
Těmi jsou pan Ing. Jaromír Šimonek a paní MUDr. Blanka Horová, kteří dnes velice úspěšně napravují výsledky čtyřicetileté péče státu o památku, která je zejména díky původní gotické hradní kapli hodnocena jako přinejmenším středoevropský unikát (malby – přelom 13. a 14. století).
Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska (poprvé v jeho dlouhé historii!!!) v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti.

A teď k historii benefičních koncertů…
Zdá se to být až neuvěřitelné, ale benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska (www.hradhouska.cz) se poprvé uskutečnil před patnácti lety v roce 1999, kdy byl tento historický objekt po velmi dlouhé době zpřístupněn veřejnosti.
V tomto roce poprvé majitel ing. Jaromír Šimonek společně s redaktorkou Čs. rozhlasu – Region Janou Huzilovou a redaktorkou rádia Impuls Jitkou Vlkovou oslovil zpěváka Martina France (www.martinfrance.cz) a jeho agenturu Martin Production (www.martinproduction.eu), který pochází z tohoto kraje, zda by nechtěl vymyslet nějaký kulturní projekt. A tak společnými silami dcera majitele hradu Zuzana Pavlíková-Šimonková, Martin France a v počátcích i Jana Huzilová začali budovat tvář benefičního koncertu Noc s hvězdami.
Začátky nebyly vůbec jednoduché, ať už ve shánění sponzorů, tak i samotných účinkujících. Hned při prvním koncertě v roce 1999 zde bylo přibližně čtyřicet diváků a to především z řad rodinných příslušníků a kamarádů. Ale postupně přibývalo jak sponzorů, i když z počátku po tisícových částkách, tak i jména interpretů začala být čím dál tím víc zvučnější.
Tehdy byl hrad ještě v polorozbořeném stavu, chyběli podlahy, okna dveře a právě v té době při prvním ročníku tohoto benefičního koncertu se zde poprvé představili zpěvák Martin France, zpěvačka Tanja, herec Roman Vojtek a tehdejší moderátorka TV Nova Gabriela Bártíková, kteří zároveň přespali v tomto tajuplném hradě v Loveckém salonu na hliněné podlaze. Od té doby už uplynulo ale spousty vody a na hradě Houska vystoupily naše najvětší pěvecké hvězdy…

Foto: TV Barrandov