Unikátní operace mozku v dalším díle Nemocnice Motol

Co vše je v dnešní medicíně možné, komu lékaři za použití nejnovějších metod dokážou pomoci? Skutečný život, skutečné případy, skuteční lékaři, skutečná nemocnice. Ve čtvrtek 28. dubna v dalším díle cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 hodin na Primě budou diváci svědky unikátní operace mozku mladého chlapce, kterou se lékaři rozhodli vyléčit jeho epileptické záchvaty.

Marek Putniorz_operace2
Dvanáctiletý Marek Putniorz trpěl epilepsií, na kterou nezabírala žádná léčba. Lékaři z Kliniky dětské neurologie se jej proto rozhodli zařadit do programu chirurgické léčby epilepsie. U Marka se centrum záchvatů nacházelo velice blízko centra řeči. Profesor Kršek se proto se svým týmem rozhodl pro unikátní operaci, částečně prováděnou při vědomí pacienta, se kterým tak lékaři na sále komunikovali, aby vyloučili poškození centra řeči.

Marek Putniorz_na sále
„Techniku awake craniotomy (probuzení během operace mozku s testováním řeči na operačním sále) volíme tam, kde by operační výkon mohl nevratně poškodit řečové funkce pacienta. Potom je vlastně šetrnější realizovat toto ne právě příjemné testování, nežli pacientovi způsobit dlouhodobý, či dokonce trvalý problém s vyjadřováním nebo porozuměním řeči,“ vysvětluje prof. MUDr. Pavel Kršek z Kliniky dětské neurologie. Mimořádně sofistikovaná a náročná operace trvala téměř dvanáct hodin, během kterých Markovi rodiče netrpělivě čekali na výsledek.

Marek Putniorz a prof. Kršek_probuzení po operaci
Zákrok dopadl nad očekávání, pacient hned po skončení operace s lékaři plně komunikoval. „Dnes se má Marek velmi dobře. Je bez řečových obtíží, od operace neměl ani jeden záchvat a úspěšně mu snižujeme dávky antiepileptik. Věříme, že takto úspěšných pacientů budeme mít stále více,“ neskrývá radost profesor Kršek.

Marek Putniorz a prof. Kršek_DNES_FOTO FN Motol
Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 28. dubna ve 20.15 hodin na Primě.

Foto: TV Prima

1920x1080px_osudy_hvezd