Tajemství, která skýtá seriál ZOO

Jsou chvíle, kdy herci v seriálu ZOO zažívají velmi příjemné natáčení. Obvykle se ta slast odehrává v restauraci, když dostávají dárky, a dámy si obzvláště pochvalují scény, kdy jim scénář předepisuje květinová překvapení. Z placu tak odcházejí s úsměvem na retech a pugétem.

Kytka jako usmiřovačka, poděkování nebo překvapení. Slavnostní večeře v podobě kachny se zelím nebo dárky z cest. To všechno si herci ze seriálu ZOO užívají na place. Tajemstvím ale je, kde se tyto věci berou a co se s nimi po natočení dané scény děje. Pokud scénáristé vymyslí, co se bude jíst na slavnostní večeři, protože se vrátil Adam z cest a Alice v podání Sabiny Laurinové se rozhodne upéct kachnu se zelím, přichází na řadu rekvizitáři, nikoliv herečka samotná. Téměř všechno jídlo, které se objeví v seriálu, pochází z cateringu, který je v ateliérech a připravuje se dle požadavků. Kuchaři dostanou s týdenním předstihem seznam jídel, která se v určitý den budou podávat, a musí je uvařit. Výjimkou je třeba pizza, která se kupuje. „Jídlo je skutečné a my ho opravdu jíme. Řeknete repliku, zakrojíte do řízku a ten vám hned na další opakující se záběr vymění za novou porci. Z talíře tak neubývá, divák nic nepozná a já jsem na konci toho dne nacpaná,“ popisuje Michaela Pecháčková, jak její Sid obědvá v kantýně. Drobnou výjimku mají Michaela Petřeková a Tomáš Klus, kteří jsou vegetariáni. „Je od štábu moc milé, že na mě myslí. Nejím maso, a tak pokud jím, mám na talíři většinou saláty,“ děkuje za vstřícnost Petřeková alias Markéta.

Radost mívají dámy v okamžiku, kdy mají být jejich postavy překvapeny květinou. Objednávají se ze spřízněného květinářství a hned ve dvou totožných vyhotoveních. Musí se dbát i na to, zda kytice bude pokračovat v dalších záběrech. Tedy zda jde o takzvanou návaznost. To musí jít kytka do lednice, kde počká na další den, kdy se opět stane součástí natáčení. Jakmile se dotočí, většinou putuje s obdarovanou domů, ať je to Veronika Freimanová nebo Michaela Pecháčková. „Naposledy jsem dostala kytku, když se Adam omlouval Sid. Byla obrovská, nádherná a po natáčení jsem ji adoptovala.“

Ovšem největší zkoušku dovednosti si rekvizitáři zažili, když museli vyrobit inkubátor na želví vejce a vejce samotné. To se totiž nikde nedá sehnat.

„Fanoušci se hodně zajímají, kde se dají sehnat i uniformy s logem Safari, ve kterých herci chodí v seriálu. Je to reálné pracovní oblečení, které je přímo ze Safari parku ve Dvoře Králové. Všichni zaměstnanci v něm chodí a my ho máme přímo od nich,“ osvětluje mluvčí seriálu Josef Ducký, kde se berou kostýmy.

Zajímavé jsou i okamžiky, kdy seriálová postava dostane dárek nebo se na ni chystá překvapení. „Tady bude divák asi lehce zklamán, ale dárky a zdobné krabice jsou vždy prázdné. Žádný dárek k narozeninám, výročí a podobě se v nich neukrývá. Pokud se ovšem dárek rozbaluje před kamerou a je součást děje, tak se nechává v kostymérně. Herci si ho neodnášejí, protože jistě bude míst svou chvilku i v dalším pokračování seriálu,“ dodává Ducký. Nezapomíná se ani na detaily v podobě snubních prstýnků či brýlí. Vše to jsou rekvizity. Brýle Jany Švandové alias Sidonie jsou sice dioptrické, ale dioptrie v nich nenajdete. Snubní prsten Alice v podání Sabiny Laurinové má své místo v kostymérně a má jednu vychytávku – dá se u něj měnit velikost. Jakmile dámy opouštějí své role, tohle zůstává v ateliéru. Naopak Štěpán Benoni coby Marek a Eva Burešová alias Viky svoje vlastní dioptrické brýle odkládají a hrají bez nich.

 

Foto: TV Prima