Skutečné policejní případy přinese na obrazovky 1. oddělení

Žánr detektivního seriálu je mezi českými diváky dlouhodobě velmi oblíben. Na tuto poptávku Česká televize (ČT) reaguje vývojem hned několika seriálů tohoto žánru. Z poslední doby zmiňme například velmi dobře přijatý Cirkus Bukowsky, nebo československý projekt Kriminálka Staré město. Populární i odbornou kritikou jsou ceněny i kriminální série s mystickými motivy Ztracená brána nebo Ďáblova lest.


Nyní ČT přichází s dalším výjimečným dílem, seriálem Případy 1. oddělení, který se vyznačuje zejména zcela novým přístupem ve vyprávění. Jedná se totiž o skutečně »profesní kriminálku« v tom smyslu, že akcentuje reálné kriminalistické postupy, opírá se o případy, které skutečně v posledních letech řešilo pražské oddělení vražd a jednotlivé postavy mají své předobrazy v každodenní realitě. Zárukou toho, že seriál nefabuluje, nepřekrucuje a děj »nešustí papírem«, je především fakt, že za scénářem stojí šéf pražské »mordparty« Josef Mareš spolu s novinářem Janem Malindou.
Seriál dá nahlédnout do nelehké práce kriminalistů, aniž by ji pateticky heroizoval nebo naopak levně karikoval. Tvůrcům se povedlo nalézt způsob, jak na základech skutečných událostí postavit napínavý, dynamický, uvěřitelný seriál se silným hereckým obsazením v čele s Ondřejem Vetchým, Bolkem Polívkou (v pro něj zcela netypické roli zkušeného kriminalisty), Miroslavem Vladykou a mnoha dalšími.


Případy 1. oddělení je kriminální seriál inspirovaný čtrnácti skutečnými případy, které řešili po roce 1989 policisté oddělení vražd na území Prahy. 1. oddělení je elitní útvar, který v posledních letech dosahuje úrovně objasněnosti trestných činů okolo 95 procent. Jeho příslušníci zasahují, dojde-li k vraždě, pokusu o vraždu, těžkému ublížení na zdraví s následkem smrti, nebo dalším nejzávažnějším zločinům.
Spoluautorem scénáře je současný šéf oddělení vražd Josef Mareš. Kriminální seriál Případy 1. oddělení se tak opírá o mimořádnou míru autenticity a přesnosti v popisu policejního prostředí, žargonu i vyšetřovacích postupů. Pro ty je typické, že policisté většinou relativně brzy vědí, kdo je pachatelem. Mnohem těžší ale je dopadnout ho a zločin mu dokázat. Důležitou roli hrají i zdánlivé maličkosti. Způsob pátrání a usvědčení zůstal u všech případů do velké míry zachován.
Jednotlivé epizody jsou inspirovány i mediálně známými případy. Například dopadením sexuálního agresora z Jižního Města, případem vraždy pracovníka televizní stanice, vraždou, kterou si objednal majitel domu, aby se zbavil nepohodlné nájemnice. Diváci dostanou možnost dozvědět se, jak policisté při dopadení pachatele postupovali, co jim komplikovalo práci, případně jaký museli použít trik, aby ho z činu usvědčili. Diváky čeká celkem čtrnáct epizod, čtrnáct skutečných případů. Skutečná kriminálka.


„Víte, že nejčastějším vražedným nástrojem v Čechách je nůž? A víte, že deset procent vrahů zabíjí holýma rukama? Nebo že průměrný věk vraha je 32 let? Já to nevěděl. Vůbec jsem toho věděl o práci policie velmi málo, než jsem se potkal s pány Marešem a Malindou. Čeká vás stejný zážitek. Je to dobrodružné i skutečné. Emotivní i věcně bohaté. Čeká vás čtrnáct večerů s profesním kriminálním seriálem plným hereckých osobností,“ popisuje kreativní producent televizního seriálu Michal Reitler.

Postavy a zajímavosti seriálu Případy 1. oddělení čtěte na TopVIP.cz již zítra.

Foto: Česká televize