Show Jana Krause – Marek Hilšer, Halka Jeřábek Třešňáková a Michal Orsava

Lékař Marek Hilšer, herečka Halka Jeřábek Třešňáková a videokouzelník Michal Orsava se představí v Show Jana Krause. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 7. března ve 21.35 hodin na Primě.

Show Jana Krause (6)

Marek Hilšer – lékař a aktivista, muž, který se nedávné prezidentské volby zúčastnil ve svých 41 letech jako nejmladší kandidát. Byl prvním, kdo oficiálně oznámil zájem kandidovat na Hrad. Nejprve se ucházel o kandidaturu na Hrad s pomocí podpory občanů. Od té ho nakonec (i díky pomoci Michala Horáčka, jehož tým pro Hilšera hlasy také sbíral) dělilo jen necelých 8 tisíc podpisů. Do závodu ho nakonec poslalo 11 senátorů. V prvním kole prezidentské volby pak skončil pátý, když získal 8,83 procenta hlasů. Nijak se netajil tím, že ho vlastní volební výsledky příjemně překvapily, že je vnímá jako závazné vůči svým více než 400 000 voličům.

Svůj politický kapitál hodlá zúročit v Senátu. O křeslo v Senátu se chce ucházet jako nestraník, o podpoře ale podle svých slov jedná s několika politickými stranami. Marek Hilšer nyní pracuje jako pedagog a vědecký pracovník. Ve výzkumné práci se zabývá bojem s rakovinou. V minulosti se zúčastnil lékařské mise s organizací ADRA, jako dobrovolník působil v Keni. Širší veřejnost poprvé oslovil v roce 2014, když na sebe upozornil aktivistickou činností. Při tiskové konferenci na Úřadu vlády se svlékl do půl těla v rámci happeningové akce skupiny oMen spolu s Holanďanem Otakarem van Gemundem. S vlajkami NATO a Evropské unie tehdy protestoval proti ruské anexi Krymu. Krom toho demonstroval například i v roce 2008 proti Topolánkově vládě, když chtěla privatizovat fakultní nemocnice, a v roce 2012 protestoval proti Dobešově reformě vysokých škol.

Halka Jeřábek Třešňáková – herečka, choreografka, akrobatka a občasná autorka divadelních her. Vedle rozličných rolí na divadle ji diváci mohou vidět v politické satiře o lobbistovi Tondovi Blaníkovi. Filmová verze s názvem Prezident Blaník měla nedávno premiéru v českých kinech a těší se nemalému diváckému zájmu. V seriálu i ve filmu Halka hraje »sekretářku« Lenku. „Moje postava Lenka po Tondovi Blaníkovi stále touží a obdivuje ho, je z těch tří základních figur asi nejlidštější, mateřská a loajální. Má dobré vztahy se sekretářkami na důležitých místech, spojuje je klevetění byrokratek. Já osobně s ní ale moc společného nemám,“ říká Halka a dodává: „Nikdy předtím jsem nehrála v seriálu, jelikož jsou zbytečné a nekonečné. Ale tenhle film byla výzva a naopak mě v dobrém zviditelnil a lidé mě poznávají,“ říká herečka.

Halka Třešňáková mimo jiné v polovině devadesátých let projela Evropu s francouzským novým cirkusem a později s vlastním pohybovým divadlem a už čtrnáct let žije s hercem divadla Vosto5, s Tomášem »Tominou« Jeřábkem.

Michal Orsava – videokouzelník. Muž, který přivedl do Brna herce Toma Hankse, vysypal kuličky z brněnského orloje a hrál deskové hry s Andrejem Babišem. Kreativní video tvůrce se snaží svojí tvorbou pobavit lidi, a to vždy originálním způsobem. Jeho zaměřením jsou virální videa, které samovolně kolují internetem. Baví jimi pravidelně stovky tisíc diváků. Ve videích využívá speciální efekty. V počítači přinutí například Davida Hasselhoffa, jako Michaela Knighta ze seriálu Knight Rider, závodit na dálnici D1. „Práce na něm trvala asi měsíc a půl a pomáhala mi skupina kamarádů,“ popisuje Orsava, který si tímto snímkem rýpnul do stavu známé dálnice. Náměty na videa vznikají většinou spontánně. Nápad natočit zatím jeho nejsledovanější video na Youtube, Brno – Město plné vzrušení, dostal v hospodě u piva. „Původně měl záhady Brna objevovat Indiana Jones. Poté mě napadlo, že Tom Hanks v roli profesora Langdona z filmu Šifra mistra Leonarda bude rozhodně vhodnější,“ vypráví autor.

Tvorba snímků prý potřebuje specifickou přípravu. „Když už mám námět, je třeba pořádně nakoukat scény z filmů nebo jiných videí. Musím vystihnout okamžiky, kdy se postava nejvíc diví nebo pronese nějakou trefnou hlášku,“ komentuje Orsava. Poté následuje práce se speciálními efekty a natáčení nových míst, kam známé osobnosti počítačově umístí. Kromě snímků zaměřených na speciální efekty a filmování má tvůrce na svědomí i kauzu s kuličkami z brněnského orloje. „Byl to hodně veselý projekt. Sháněl jsem po Brně u sklenářů skleněné kuličky. Video jsme s kamarády natočili až na třetí pokus. Pokaždé jsme tedy museli běhat po náměstí Svobody a sbírat skleněnky,“ říká. Pracovně se Michal Orsava věnuje tvorbě pro komerční účely. Jeho největší počin je hudební videoklip s raperem Raegem a odborníkem na etiketu, Ladislavem Špačkem.

 

Foto: TV Prima