Show Jana Krause – Emanuel Ridi, Bianca Cristovao a Ondřej Měšťák

Kuchař Emanuel Ridi, komička Bianca Cristovao a lékař Ondřej Měšťák se představí v Show Jana Krause. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 4. ledna ve 21.35 hodin na Primě.

kraus
Emanuel Ridi – charismatický kuchař původem z italské Elby se proslavil televizním pořadem S Italem v kuchyni, nedávno otevřel novou restauraci a v televizní taneční soutěži překvapil – ač netanečník – svými výkony a postupem až téměř do semifinále. O Italech se říká, že mají rádi zpěv, tanec, ženy, víno a dobré jídlo, že si dovedou užívat života. Platí to i o Emanuelovi? „Jsem takový, mám rád život. Jak se říká: nežiju, abych pracoval, ale pracuju, abych žil. A jedl,“ prozrazuje Emanuel, který od 90. let žije v Česku. Původně studoval ekonomii, ale nakonec se vydal ve stopách svého dědečka i otce, kteří byli restauratéry. „Kamarádům v Česku chutnalo, jak jsem vařil, a tak jsem si vzpomněl na slova mého dědečka. Měl na Elbě s babičkou rodinnou restauraci, a když jsem tam jako malý okukoval, říkal: Tohle bude jednou tvoje práce! Měl pravdu. Zkusil jsem to – a už vařím osmnáct let,“ vypráví. Se svým životem je prý spokojený. „Dělám, co se mi líbí, všechno jede, jak má. Nejraději bych pořád cestoval, nejen domů na Elbu. I když vlastně co je to doma? V Česku už žiju většinu svého života. Ve fotbalu fandím české Spartě, dokonce jezdím na její utkání po světě, ale pokud hraje Česko s Itálií, jsem Ital. Říká se, že kde se člověk narodí, jaká země ho dala, do té se má jednou i vrátit. Možná si pořídím lodičku jako děda a skončím coby rybář, který poslouchá moře.“
Bianca Cristovao – česká komička, sestra zpěváka Bena Cristovao, bude v Americe bojovat o titul nejvtipnějšího člověka planety. Americká společnosti Laugh Factory, která provozuje comedy cluby po celé Americe, hledá nejvtipnějšího člověka světa. Do soutěže se zapojili performeři z celého světa a mezi nimi také česká komička Bianca Cristovao. O postupu do semifinále i o celkovém vítězi rozhodne veřejnost. Bianca Cristovao není na tuzemské standupové scéně žádným nováčkem. Svými historkami baví publikum i několikrát měsíčně. Protože je soutěž mezinárodní, podmínkou účasti je zaslání tříminutového videa v angličtině, což pro Biancu nebyl problém. Sbírá zkušenosti přímo v USA, kde střídavě žije. Právě tam má sestra zpěváka Bena Cristovao takovou fanouškovskou základnu, která ji žene do druhého kola soutěže, jež se konalo v Helsinkách. Ve Finsku o finálové formaci rozhodovala napůl porota, napůl tzv. buzz score, kterého soutěžící dosáhli v prvním kole. Pětice komiků se následně utká o titul nejvtipnějšího člověka světa. O tom, kdo se jím stane, a navíc získá finanční odměnu ve výši 100 000 dolarů a vyrazí na tour, rozhodne veřejnost.
MUDr. Ondřej Měšťák – plastický chirurg, syn slavného otce, který si od úprav poprsí před časem odskočil do jordánského Ammánu, kde léčil zraněné syrské uprchlíky. Na pražské klinice pracuje se svým otcem, který je v oboru uznávanou kapacitou. „Táta je pro mě velkým vzorem a jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl pro plastickou chirurgii. Primárně jsem chtěl dělat medicínu, pak chirurgii, abych dělal něco s rukama, a do plastiky jsem sklouznul automaticky právě díky tátovi,“ říká. Potkávají se prý na sále na některých specifických zákrocích. „Pomáhá mi s nosy, protože je přes ně mistr v celosvětovém měřítku.“ Zaměřuje se nejvíce na operace prsů a obličeje. Působí i na klinice plastické chirurgie 1. LF UK a nemocnice Na Bulovce, kde provádí zejména rekonstrukce prsu po onkologických onemocněních. „Lékařům, kteří léčí nádory prsů, to občas nepřijde tak důležité, ale pro některé pacientky může být ztráta prsu horší než to samotné onemocnění. Pacientky se nesvléknou před manželem a ztráta ženství působí negativně na psychiku. Někdy je ztráta prsu dokonce oboustranná, a to i u mladých pacientek. Má to velký vliv na kvalitu života a rekonstrukce ji velmi pozitivně ovlivní,“ vysvětluje. Před časem absolvoval dobrovolnickou misi v jordánské nemocnici, kde pomáhal zraněným ze Sýrie. Jak se k tomu dostal? „Už od medicíny jsem chtěl na misi. Objevila se možnost spolupráce s Mezinárodní asociací estetické plastické chirurgie ISAPS v součinnosti s charitativní organizací LEAP. Tak jsem se domluvil a s kolegou z Bratislavy jsme vyrazili. Byli jsme už jen špičkou ledovce. Poskytovali jsme specializovanou péči. V oblastech, které jsou kontrolovány opozicí, nemají obyvatelé žádné jídlo ani zdravotní péči. Jedí prý kočky a trávu. Jsou úplně odříznutí od světa. Tyto příběhy jsme se dozvídali i od syrských doktorů, kteří v Ammánu pracují. Zranění třídí na hranicích Sýrie Lékaři bez hranic. Menší zranění se ošetřují na místě a těžší případy se posílají do nemocnice v Jordánsku. Nejčastějšími diagnózami jsou traumatické amputace končetin a závažné poranění měkkých tkání. Z toho vyplývá potřeba oborů – zejména ortopedie a plastické chirurgie. Nejčastějšími původci těchto zranění byly barelové bomby a střelné zbraně. Zraněni byli nejen muži z bojů, ale i ženy a děti.“ Nemocnice byla vzhledem k syrským uprchlíkům utajovaná. Neměl trochu strach? „Možná trošku. Nemocnice byla na území Jordánska, ale člověk neví, co se může stát. Ale určitě bych se rád vrátil. Nebylo to nic složitého, jen tři hodiny letu, člověk si jen musí najít volný týden.“ Doktor Měšťák se také věnuje výzkumu, zejména oblasti biomateriálů, což jsou takové náhradní díly pro lidské tělo. Absolvoval řadu zahraničních stáží (USA, Brazílie, Taiwan, Belgie, Velká Británie, Nový Zéland, Mexiko, Taiwan a jiné).

Foto: TV Prima