Samoživitelky vtrhnou na obrazovky České televize

Devět matek a jeden otec, kteří zůstali na výchovu svých dětí sami, vyprávějí své příběhy režisérce Olze Sommerové v jejím novém autorském, společensky angažovaném dokumentárním filmu Samoživy. Ten se snaží upozornit na palčivý problém, který hrozí vyústit až v sociální vyloučení statisíců českých dětí. „To společné, co mají velké osobnosti národa s mými hrdinkami Samoživami, je jejich ženská síla,“ vysvětluje Olga Sommerová a dodává: „Se ženami točím proto, že mě fascinuje základní instinkt jejich životní volby, a to je láska. Myslím si taky, že ženy jsou v prozaickém životě statečnější než muži právě proto, že dávají přednost lásce, která často volí nevýhodná řešení. Rozhodnutí ke statečnosti sídlí v srdci, ne v hlavě. Proto se také říká statečné srdce.“ Dokument bude odvysílán na ČT2 dne 24. března ve 20.55 hodin.

foto_06
Po dokumentech o významných ženských postavách českého veřejného života, jimiž jsou Marta Kubišová (Magický hlas rebelky, který byl nominován na Českého lva za nejlepší dokument roku 2014) a Věra Čáslavská (Věra 68, taktéž nominace na Českého lva za nejlepší dokument), se Olga Sommerová v angažovaném autorském dokumentu Samoživy vrací k širšímu celospolečenskému problému a také k tématům, která jsou pro její tvorbu klíčová: mezilidské vztahy, fenomény společenského života, feminismus a postavení žen ve společnosti obecně. Pro svůj nový celovečerní dokument zvolila Olga Sommerová téma, které zasahuje do života statisíců českých domácností, v nichž na výchovu dětí zůstal pouze jeden z rodičů, přičemž ten druhý se ke svým povinnostem nehlásí. I přesto, že Česko patří v Evropské unii ke členským státům s nejvyšším podílem matek samoživitelek na celkové populaci, pociťují tyto domácnosti absenci funkčních legislativních opatření, která by usnadnila řešení jejich situace, a která by nutila otce, a v některých případech též matky, k plnění svých vyživovacích povinností.

foto_05
„Ve své tvůrčí skupině se věnuji silným, společensky angažovaným tématům,” říká kreativní producentka Alena Müllerová, v jejíž tvůrčí producentské skupině film vznikl, a dodává: „Situace osamělých matek a jejich dětí, které žijí jen s jedním z rodičů a ještě jsou vystaveny hmotné nouzi, to je palčivý společenský problém a velká nespravedlnost. Pokládám za důležité, aby na tyto problémy bylo upozorňováno a vedla se o nich věcná diskuse.“ V TPS Aleny Müllerové vznikají projekty napříč televizními žánry od publicistky, vzdělávání a dokumentu po hranou tvorbu a nové formáty. S Olgou Sommerovou spolupracovala také na filmu Magický hlas rebelky.

04
„Partnerem i státem opuštěné matky samoživitelky, tedy ty, které se nemají jak domoci vyplácení alimentů na své děti, jsou až nepochopitelným domácím fenoménem. Po léta se tento problém v naší zemi potichu rozrůstal a neřešil. Věřím, že silné příběhy v novém filmu Olgy Sommerové mohou inspirovat k pochopení a snad i změně poměrů,“ říká dramaturgyně filmu Věra Krincvajová.
„Slovo »samoživitelky« je pro mě příliš zdeúřední, ale popravdě, inspirovala jsem se brněnským představením divadla v sociální akci SAMODIVY s podtitulem Blues pro sólo matky, kde deset samoživitelek svými životními příběhy poskytlo materiál ke scénáři divadelní hry, ve které těchto deset žen také vystupuje. Tři sekvence z představení jsem použila do svého filmu, a krom toho, dvě Samodivy se staly dvěma z devíti hrdinek mého filmu. Titul zdůvodňuju v úvodu filmu komentářem o slovanské bohyni plodnosti Živě, která je obětavou matkou a vzornou hospodyní, ale když se rozčílí, vztek jí dodává energii pro zjednání nápravy. A moje hrdinky Samoživy jsou také vztekem bez sebe kvůli absurdní nespravedlnosti soudů a bezmocnosti státu vymoci výživné od otců neplatičů,“ říká autorka námětu, scénáře a režisérka Olga Sommerová.

07
Česká televize se problematice matek samoživitelek věnuje dlouhodobě, a to nejen v rámci svých zpravodajských a publicistických formátů, ale i v oblasti dokumentární tvorby. Jedním z nejvýznamnějších projektů, který na tyto problémy upozorňoval, byla crossmediální kampaň koordinovaná Evropskou vysílací unií Why Poverty (Proč chudoba?), která v roce 2012 oslovila celkem 500 milionů lidí ve 180 zemích světa. Příspěvkem České televize do projektu byla mimo jiné dokumentární sonda do života tří matek samoživitelek Chudoba cti netratí režisérky Daniely Gébové, v rámci jehož vysílání Česká televize prezentovala veřejnou sbírku na pomoc lidem postiženým chudobou.

Foto: Česká televize