Příběh bývalých jatek v dokumentu České televize

Jatka 78 nejsou pouze unikátním experimentálním prostorem, je za ním také příběh umělců a nadšených lidí, kteří se rozhodli pro současnou pražskou kulturní scénu něco udělat. Tři roky života těchto nadšenců a jejich přátel zmapovala režisérka Adéla Sirotková v dokumentárním filmu Jatka 78, který uvede ČT art ve středu 22. února ve 20.20 hodin.

Clona
Clona

„K tématu Jatek 78 jsem se dostala před čtyřmi lety, když jsem pro dokumentární sérii Děti Sametu natáčela portrét Rosti Nováka. Během jara 2014 mě zavedl do jedné z opuštěných hal v chátrající holešovické tržnici, kde měl v té chvíli zázemí Cirk La Putyka, a provázel nás nehostinným prostorem. Popisoval své sny, jak by tady jednou mohlo být divadlo,“ říká režisérka dokumentu Adéla Sirotková a dodává: „Sledovali jsme je po dobu tří let. Od prvních snů a vizí mezi oprýskanými zdmi, až po současný úspěch. Vlastníma rukama s partou kamarádů i fanoušků Cirku La Putyka škrábali zdi, malovali, bourali a stavěli prostor, aby se v listopadu 2014 mohl otevřít veřejnosti. Střídaly se chvíle deziluze a vyčerpání, ale sen se stal skutečností a divadlo 5. 11. 2014 skutečně otevřelo.“
Během zkušebního provozu navštívilo Jatka 78 prvních deset tisíc diváků. Následovala velmi úspěšná crowdfundingová kampaň, během které se podařilo získat prostředky na stavební úpravy, technické vybavení a celoroční provoz. Následně byl vybudován multifunkční divadelní sál, malá scéna, tréninková hala, zkušebna, galerie a bar. Vzniklo místo s ideálními podmínkami pro nový cirkus, tanec, nonverbální, alternativní i loutkové divadlo, které se stalo domovskou scénou Cirku La Putyka, mladého souboru nazvaného 11:55 a renomovaného tanečního souboru 420People.  Uskutečnily se první zahraniční rezidence, soubor Cirk La Putyka absolvoval velmi úspěšné půlroční hostování v Berlíně a na projekty Jatek 78 si našlo cestu víc než sto tisíc diváků.

Foto: Česká televize