Emília Vašáryová: Šla jsem šla na herectví, abych nemusela jít do fabriky

Prvním hostem, kterého dnes večer v pořadu Show Jana Krause diváci uvítají bouřlivým potleskem, je držitelka dvou Českých lvů, oblíbená slovenská herečka Emília Vašáryová, kterou zanedlouho v Praze čeká premiéra filmu Masaryk, v němž ztvárnila roli osobní asistentky velvyslance a z něhož uvidíme malou ukázku.

AKF_2177
Při výčtu hereččiných rolí a angažmá se moderátor pozastaví také u jedné z jejích prvních, a sice ve filmu Vojtěcha Jasného z roku 1963 Až přijde kocour, kde se objevila po boku stejně tak nezapomenutelného Jana Wericha. „Ten film zabodoval, a to i v zahraničí na festivalu v Cannes, dokonce dostal cenu,“ vzpomíná herečka, ale nezapomenutelné jsou pro ni také podmínky, za kterých se natáčelo a které jsou s dnešními naprosto nesrovnatelné. „Čekali jsme v Telči dva roky na to, až vyjde pořádně slunce, aby se dalo točit. Mezitím mnozí onemocněli a tak dále. Dnes už je technika mnohem dále.“

AKF_2151
V loňském roce zase zazářila ve filmu Eva Nová. „Točím, jen když mám trochu času, anebo tomu obětuju celé letní prázdniny. Každý film je pro mě taková třešnička na dortu. A navíc mám velkou radost, že mohu pracovat s mladými lidmi, protože tam získávám energii. Jsem moc ráda, když vidím, že jsou to profesionálové, že jsou nároční a že se jim nelíbí úplně všechno, co udělám, a vracejí mě a upozorňují mne na chyby. Takové lidi člověk potřebuje, aby se nestal kamenem,“ říká Emília Vašáryová na adresu mladých filmových tvůrců a dodává, že si režiséry vždy nejprve otestuje a pak si vybírá.

AKF_2209
„Mám ráda filmové režiséry, kteří pracují podobně jako v divadle – hodně zkoušejí a hodně pracují s textem, což mi dává naději, že z toho něco bude.“ Stále znovu totiž zdůrazňuje, že je především herečkou divadelní – a to již dvaapadesát let! „Já jsem šla na herectví, protože jsem nemohla studovat. Tak se moji rodiče rozhodli, že půjdu na talentové zkoušky, abych nemusela jít do fabriky,“ vzpomíná na počátky své kariéry. Přestože se ona i její sestra Magda v této profesi velice dobře uchytily, žádný velký obdiv ze strany rodičů nesklízely. „Neměly jsme rodiče, kteří by nás nějak zvlášť obdivovali, já jsem je ani nepouštěla na premiéry.“ Dokáže si paní Vašáryová představit, že by ve svém životě byla bývala dělala něco úplně jiného?

AKF_2167
V dalším dílu Show Jana Krause se představí herečka Emília Vašáryová, zpěvák Vladimír 518 a kočičí psycholožka Klára Vodičková. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 22. února ve 21.35 hodin na Primě.

Foto: TV Prima