Podívejte se na roztomilá zvířátka

Prima Zoom vás nejen obohacuje, baví a nabízí fantastickou podívanou, ale taky hladí po duši. Tak tu pro vás máme dva roztomilé kousky. Pracovníci šimpanzí rezervace v Sierra Leone mají plné ruce práce s navracením těchto lidoopů do divoké africké přírody. Zaměřují se hlavně na práci s mláďaty, která jsou svou povahou, osobitostí a touhou objevovat až překvapivě podobná lidským dětem… A pak vás překvapí tuleni – milovaná zvířata se zavalitými těly a velkýma laníma očima. Umějí být však agresivní i hraví, zvědaví i divocí. Poznejte život těchto predátorů, kterých existuje více než třicet druhů.

Prima Zoom fascinuje:

  1. 2. 21.10 – Šimpanzí mláďata
  2. 2. 20.00 – Tuleni: Hraví predátoři

Šimpanzí mláďata (repríza sobota 29. 2. v 16.50 hodin)

V západoafrickém státě Sierra Leone je legální zabíjet, chytat a prodávat šimpanze. Ti jsou v zemi, kterou sužuje 95 procentní odlesnění, občanská válka a nemoc ebola, až na posledním místě. Zatímco v 70. letech 20. století tady žilo více jak dvacet tisíc šimpanzů, dnes je to pouhých pět a půl tisíce jedinců. Těžce na ně dopadá lidská činnost. Umírají kvůli masu. Obchoduje se s nimi jako s domácími mazlíčky. Přesto tato pronásledovaná zvířata našla poslední útočiště ve skromných zbytcích pralesa. Přírodovědný film Šimpanzí mláďata odhaluje tajemství života primátů uprostřed válečné zóny. Je to fascinující a srdceryvný příběh plný intimních, chvílemi hrozivých, a někdy dokonce veselých momentů. Hluboko v deštném pralese totiž leží jediný útulek pro šimpanze v celém Sierra Leone. Právě tady probíhá dramatický závod s časem na záchranu ohroženého druhu. Sledujte, jak se daří sirotkovi jménem Jackie od chvíle, kdy se jako těžce nemocná samička šimpanze dočká záchrany, podniká první »dětské« krůčky a najde oporu v láskyplné péči náhradní lidské matky – mámy Posseh. Připravte se na chvíle triumfu i neštěstí, sebevědomí a nejistoty, šarvátek a rozpustilosti, hádek i trucování. A sledujte, jak se šimpanzi snaží dosáhnout svého a žít v polodivokém pralese znovu jako plnohodnotná smečka. Dokument nabízí jedinečný a inspirativní pohled do světa jednoho z našich nejbližších příbuzných. Zároveň je varovným příběhem z pohledu šimpanzů, kteří musejí ze všech sil bojovat o přežití svého druhu.

Tuleni: Hraví predátoři (opakování pondělí 2. 3. v 16 hodin)

Tuleni jsou oblíbenými a milovanými zvířaty. Mají typicky oválné tělo a velké oči. Kdo by si je nezamiloval, když vypadají tak roztomile? Ale jsou to opravdu jenom přítulné baculaté kuličky štěstí, nebo mají i jinou, odvrácenou a mnohem temnější tvář? Tuleni jsou ve skutečnosti vrcholovými predátory, dravými šelmami, tygry mořských pobřeží. A mají ničivé schopnosti. Výjimkou nejsou ani pozorování toho, jak tuleni kuželozubí zabíjejí sviňuchy obecné. Není pochyb, že tuleni jsou zvířata plná protikladů – agresivní, ale hravá; zvídavá, ale dravá. Ať už jde o jejich dobré nebo špatné stránky, jsou pro oceány nesmírně důležití. Stejně jako dravci na souši pomáhají bránit přemnožení jiných zvířat, a udržovat tak zdravý ekosystém. Pro budoucnost oceánů, a vlastně i lidstva, je nesmírně důležité, aby tuleni nevyhynuli. Podívejte se na fascinující život těchto hravých predátorů.

 

Foto: TV Prima