Po Šeherezádě přichází Ezel!

Po tureckém seriálu Tisíc a jedna noc, která se těší velkému diváckému úspěchu na Nově, nyní přichází Prima Love s dalším tureckým seriálem. Jmenuje se Ezel a první díl uvede Prima Love již v sobotu 20. srpna 2011. Jeho hlavní hrdina Ömer je odsouzen za zločin, který nespáchal. Jeho hnacím motorem je pomsta za zradu těch, kvůli kterým trpěl. Ezel je výpravné drama o lásce a přátelství, zradě a pomstě.


Ömer je mladý sympatický muž, který se právě vrátil z vojenské služby a chystá se oženit s krásnou Eysan, dívkou svých snů. Jeho nejlepší kamarádi Cengiz a Ali jsou pro něj jako bratři, bezvýhradně jim věří. Vše vypadá skvěle, Ömer má před sebou báječný život. Drama začne v momentě, kdy ho zničehonic zatkne policie za vraždu a loupež v kasinu. Ömera odsoudí a zavřou. Život se mu zhroutí, přátelé i milenka zmizí a dalších deset let mu v hlavě zní jediná otázka: Proč? Je jasné, že to na něj někdo nastražil. Mohli to být jeho nejbližší?
Ömera ve vězení prohlásí za mrtvého, ale je to jen zástěrka, za niž chce skrýt naplánovanou pomstu. Po plastické operaci se vrátí jako Ezel. Má jediný cíl – najít vysvětlení a vzít všechno lidem, kteří mu zničili život. Ale nejdřív v sobě musí potlačit stále žhavou lásku k Eysan.
Střípky příběhu do sebe začnou pomalu zapadat a odhalovat strhující drama. Mafián Serdar Tezcan, Eysanin otec, přesvědčil Ömerovy nejlepší kamarády Cengize a Aliho, aby vyloupili kasino. Měl plán a potřeboval čtyři lidi. Přístup zajistil Cengiz, který v kasinu získal práci. Ali zabil strážného. Třetí Eysan působila jako zkušená podvodnice, která zmanipulovala vyšetřovatele. Falešnými důkazy hodili vinu na Ömera, a svedli tak policii ze správné stopy. Eysan nakonec svědčila proti své lásce, a zpečetila tak svou zradu.


Plán vyšel a čtveřice získala miliony dolarů. Ömer skončil ve vězení den poté, co požádal Eysan o ruku. Měl tam těžký život, denně byl mučen, aby z něj strážní vymlátili, kam schoval peníze z loupeže. Měl štěstí, že se ho ujal »strýček Ramiz«, bývalý mafián, který ho přijal za syna a pomohl mu přežít. Když Ömer zfalšoval svou smrt, podrobil se v roce 2006 plastické operaci a změnil si jméno na Ezel Bayraktar, aby se mohl pomstít. Eysan a Cengiz se mezitím vzali a mají syna, Ali je vedoucím ostrahy v Cengizově hotelu. Dříve obyčejný mladík Ömer se stane špičkovým hráčem, dokáže odhadovat lidi a naučí se bojová umění. Pomáhají mu asistenti Kamil a Sebnem a jeho mentor z vězení Ramiz Dayi.

Postavy
Ömer Ucar
Ömerovi je jednadvacet, pracuje v autoopravně a je oddaný své rodině, hlavně mladšímu bratrovi Mertovi. Jeho nejlepší kamarádi jsou Cengiz a Ali. Zamiloval se do Eysan, kterou si chce vzít, až dokončí vojenskou službu.

Ezel Bayraktar (Ömer, který se vrátil po plastické operaci)
Po plastické operaci se z Ömera stal jiný muž s novým obličejem a identitou. Říká si Ezel Bayraktar a je hezký a tajemný. Před dvanácti lety ho přítelkyně a nejlepší kamarádi podrazili a skončil ve vězení. Tam to neměl lehké, zážitek ho ale zocelil. Nikomu nedůvěřuje a žene ho touha pomstít se těm, kdo ho zradili.

Eysan Atay (Ömerova bývalá snoubenka, nyní žena Cengize)
Eysan je duší celého příběhu, Ömerova jediná láska. Vdala se za Cengize a má s ním syna Cana. Trpí výčitkami svědomí, ale nikdy neukáže svou pravou povahu. Nedá se jí věřit. I po dvanácti letech v sobě chová starou lásku.

Cengiz Atay (bývalý nejlepší kamarád)
Vyrůstal s Ömerem a byli jako bratři. Cengiz se snažil získat Eysaninu pozornost od samého začátku. Když Ömer zmizel ve vězení, konečně uspěl a vzal si ji. Jeho láska hraničí až s posedlostí. V životě ho ovládá jediná touha – vždy musí získat, co chce. Vše je pro něj hra.

Ali Kirgiz (druhý nejlepší kamarád)
Další bývalý Ömerův kamarád, který s ním provozoval autoopravnu. Je zamilovaný do Eysaniny mladší sestry Bahar. Stane se šéfem bezpečnosti v Cengizově hotelu. Je věčně naštvaný na nespravedlnost života a velmi nebezpečný.

Bahan Tezcan
Bahan je pětadvacet a je mladší sestrou Eysan. Trpí leukémií, se kterou se roky léčí. Eysan se ji snaží zachránit. Bahan si myslí, že v Ezelovi našla pravou lásku. Je to nejslabší a zároveň nejsilnější postava příběhu.

Ramiz Karaeski
Ramizovi je sedmdesát a s Ezelem se potkal ve vězení, kde se stal jeho mentorem. Jako hlava mafie zažil ledacos – bohatství, chudobu, lásku i zradu. Z Ömera udělal nového člověka. Naučil ho nezapomínat a vnímat život podezřívavýma očima. Chce mu pomoci s odplatou.

Serdar Tezcan
Otec Eysan a Bahar je sobecký, zkorumpovaný a pro peníze a moc by udělal cokoli. Už od útlého věku učil Eysan, jak podvádět, a využíval její krásu k nekalým účelům.

Zajímavosti
Děj se odehrává v Istanbulu a natáčelo se i na Kypru a v chorvatském Dubrovníku.
Hotel, kde se točily první čtyři epizody, je Kaya Artemis na Kypru.
Centrum istanbulského umění ve čtvrti Balat představuje v epizodách Ezelův domov.
Istrikal Avenue, kde se Ezel a Eysan líbali, je nejslavnější ulice Istanbulu, kterou během jediného víkendového dne navštíví skoro tři miliony lidí.
I když jsou mobilní čísla hlavních postav seriálu vymyšlená, Turci na ně pořád volají, případně si některá chtějí nechat jako svoje.
Verše, které strýček Ramiz v seriálu recituje, jsou od slavných filozofů Ömera Hayyama, Rumiho a básníků Oscara Wildea, Shakespeara, Nazıma Hikmeta, Edipa Cansevera a Birhana Keskina.
Sportovní auto, které se objevilo v první epizodě, je Shelby Cobra z roku 1965.
Ezel měl v Turecku nevídaný úspěch. Když měl v říjnu 2009 premiéru, sledovalo ho více než třináct milionů diváků a své publikum si udržel.

Ezel
Země původu: Turecko 2009–2010
Žánr: kriminální drama
Série: 1.
Premiéra / repríza: premiéra
Počet epizod: 33
Hrají: Kenan İmirzalıoğlu (Ezel Bayraktar – Ömer Uçar), Cansu Dere (Eyşan Tezcan Atay), Yiğit Özşener (Cengiz Atay), Barış Falay (Ali Kırgız – Kerpeten Ali), Sedef Avcı (Bahar Tezcan), Tuncel Kurtiz (Ramiz Karaeski – strýček Ramiz), Haluk Bilginer (Kenan Birkan)

Foto: TV Prima