Osobnosti ukazují svět

Oscarem oceněný herec a fanoušek všeho vesmírného Morgan Freeman se vrací jako moderátor v pokračování úspěšného dokumentárního seriálu o velkých záhadách kosmu. Jeden z nejoceňovanějších filmařů a dokumentaristů Jean-Michel Cousteau a jeho tým z Ocean Futures Society zase prozkoumává zajímavá a vzrušující místa v různých koutech naší planety. Přijměte tedy pozvání těchto dvou osobností a nechte si odhalit tajemství světa.

Killer Whales, New Zealand

Vezmeme vás do vesmíru i na dno oceánu:
od 23. 7. 17.55 – Cestování červí dírou s Morganem Freemanem II
od 24. 7. 20.00 – Jean-Michel Cousteau: Podmořské dobrodružství II

THROUGH THE WORMHOLE 2

Cestování červí dírou s Morganem Freemanem II (10 dílů, v premiéře každý čtvrtek od 18.00)
V prvním dílu se budeme věnovat životu po smrti a tomu, jestli něco takového existuje. Všechna náboženství tvrdí, že tělo je vlastně jen schránkou a že duše je věčná – ať už v jakékoliv podobě. Smrti zaživa se pravděpodobně nejvíce podobá meningitida, kdy nefunguje povrchová vrstva mozku. O zážitku hovoří Eben Alexander, který byl týden v kómatu a zažíval podivné obrazy. Možná se tak setkal se smrtí a nahlédnul do života poté. Protože je vědcem, začal se tématem zabývat, ale jasné neurofyziologické vysvětlení nemá. Lidé nejčastěji popisují klid, světlo, lásku, mnohdy i setkání s jinou existencí. Něco podobného zažívali také piloti na simulátorech, kdy se jim postupně odkrvoval mozek. K tématu hovoří také anesteziolog, předvádí, jak fungují tzv. mikrotubuly a neurony v hemisférách. Podle kvantové teorie jsou buňky v mozku kromě vzájemného provázání schopné propojit se i s prostorem mimo tělo a čerpat odtud informace. Ve stavu blízkém smrti se pak člověku zjevují určité obrazce a chvíle, které když se nepodaří člověka oživit, zůstávají v prostoru jako duše. Ta je vlastně možná kvantovým počítačem uvnitř vesmíru. Tuto teorii zatím nikdo nevyvrátil a zdá se být teoreticky reálnou. V dalších dílech odpovíme na spoustu zajímavých otázek.

THROUGH THE WORMHOLE 2

23. 7. – Existuje život po smrti?
30. 7. – Existuje okraj vesmíru?
6. 8. – Existuje čas?
13. 8. – Existuje více dimenzí?
20. 8. – Existuje šestý smysl?
27. 8. – Existují paralelní světy?
3. 9. – Jak funguje vesmír?
10. 9. – Můžeme překročit rychlost světla?
17. 9. – Můžeme žít navěky?
24. 9. – Jak vypadají mimozemšťané?

Sea Ghosts

Jean-Michel Cousteau: Podmořské dobrodružství II (5 dílů, v premiéře každý pátek od 20.00)
Nejdříve podnikneme cestu povodím Amazonky s cílem zjistit stav životního prostředí. Tropický prales tu existoval již před 150 miliony let. Mohutná řeka jím proudila z východu na západ. Když se vytvořilo pohoří And, zablokovalo jí cestu. Vytvořilo se velké jezero a později se proud Amazonky obrátil nížinou směrem na východ. Rozloha největšího pralesa na světě je větší než USA a prales prochází devíti státy. V Amazonii žije čtvrtina všech známých živočišných druhů, 5 000 druhů ryb, což je víc než v Atlantském oceánu. Roste zde 100 000 rostlinných druhů, z nichž jsou prozkoumána pouhá 3 %. Amazonský prales ovlivňuje klima celé planety, ale jeho ekosystém je křehký. Během posledních 30 let zmizelo 17 % pralesa, odpovídající rozloze Francie. Kdyby zmizelo 30–40 %, prales by kvůli suchu nepřežil. V posledních 50 letech tu bylo zabito 20 milionů krokodýlů a kajmanů, téměř vymizely želvy. Brazílie je velkým vývozcem dřeva, při jeho těžbě jsou však uplatňovány nelegální praktiky a roste i korupce. Stromy v pralese nahrazují zemědělské pozemky, Brazílie je největším vývozcem sóji na světě. Staví se silnice a roste počet průmyslových podniků. Klíč k udržitelnému životu v Amazonii možná mají původní obyvatelé. Pozitivní je také zvýšení zájmu o ekoturistiku v oblasti. Kapitál Amazonie je nutné spravovat tak, aby přinášel užitek a aby se o něj mohla dělit celá naše planeta. Příroda i lidé můžou společně úspěšně prosperovat. Až odhalíme důležitost Amazonie, ponoříme se do oceánů.

24. 7. – Návrat do Amazonie – 1. část
31. 7. – Návrat do Amazonie – 2. část
7. 8. – Duch moře
14. 8. – Volání kosatek – 1. část
21. 8. – Volání kosatek – 2. část

Foto: TV Prima

FB_post_chalupari