Oslavy padesáti let Večerníčku

Česká televize přichystala pro veřejnost sérii akcí, které budou připomínat po celý rok fenomén jménem Večerníček. Od 18. dubna až do poloviny června bude Večerníček putovat po kinosálech České republiky, v pátek 1. května se děti i dospělí podívají v rámci Dne otevřených dveří do televize v Praze, Brně i Ostravě a od 30. května budou mít možnost detailně prozkoumat Večerníček i jeho tvůrce na velké retrospektivní výstavě, kterou budou hostit Valdštejnská jízdárna a Museum Kampa. Ty nejoblíbenější příběhy si navíc budou moct kdykoli připomenout díky nové obrázkové knížce Večerníčkův pohádkový špalíček nebo prostřednictvím speciálního webu s on-line hrami a videi. Konec prázdnin pak dětem i dospělým zpříjemní velký zábavný pořad.

Schránka01

Výstava – Večerníček slaví 50 let
30. května – polovina září
Valdštejnská jízdárna (Národní galerie),
Museum Kampa (Sovovy mlýny)
Letní měsíce, tradičně plné cest za poznáním, budou letos skýtat dva nové a turisticky atraktivní cíle. Budou jimi Valdštejnská jízdárna a Museum Kampa, které se promění v přehlídku toho nejzajímavějšího, co dětské pohádky na dobrou noc za padesát let své existence divákům několika generací nabídly.
„Výstava je určena jak pro malé děti, tak i pro ty odrostlé, nazývané dospělými. Tomu odpovídá i hlavní záměr a celý koncept výstavy. Nosnými tématy jsou prožitek, dotek dětského světa a světa fantazie, ale také důležité informace k pozadí tvorby večerníčků a prezentace odkazu české animované tvorby pro děti jako jednoho z pokladů české kultury. K tomu jsme navrhli množství scén a výňatků z nejznámějších pohádek, které se budou nalézat pod hvězdným nebem Večerníčka ve velkolepém prostoru Valdštejnské jízdárny. Představíme i nejznámější autory, animátory, dabéry, režiséry a skladatele hudby, a to v Museu Kampa,“ odhaluje koncept výstavy její autorka Jana Sommerová.
Výstava přiblíží, prostřednictvím výtvarných návrhů originálních kreseb, ilustrací a loutek, zástupce proslulé české školy animace, do které patřili například Jiří Trnka, Břetislav Pojar či Jan Švankmajer, i tvorbu jejich pokračovatelů. Ta je zastoupena plejádou významných českých scenáristů, výtvarníků a režisérů z oblasti televizní animované tvorby. Nechybí Zdeněk Miler, Radek Pilař, Václav Čtvrtek, Zdeněk Smetana, Adolf Born či Vladimír Jiránek. Výstava neopomine ani významné herecké osobnosti spojené s historií Večerníčku. Legendární Jiřinu Bohdalovou a Josefa Dvořáka, kteří propůjčili hlas historicky největšímu počtu pohádkových postaviček, nebo Hanu Maciuchovou, představitelku Anče z divácky nejoblíbenějšího večerníčkového příběhu Krkonošské pohádky. Na své si přijdou dětští i dospělí milovníci tradičně pojatých výstav i interaktivních expozic. Výstavu budou doprovázet tvůrčí dílny s dabingovým studiem, školičky animace, setkání s tvůrci večerníčků i projekce přibližující vznik pohádek, stejně tak i ukázky samotných večerníčků. Na děti čeká například skleněné bludiště Maxipsa Fíka, Rákosníčkův dětský kolotoč nebo pohádkový les.

Den otevřených dveří České televize
S Večerníčkem a oslavami jeho kulatého výročí bude úzce provázán i první květnový svátek, kdy se pro veřejnost opět otevřou brány České televize v Praze, Brně i v Ostravě. Malí i velcí zájemci budou moci nahlédnout do zákulisí veřejnoprávní televize, podívat se tam, kde vznikají jejich oblíbené pořady, a v neposlední řadě oslavit, zavzpomínat i užít si mnoho zajímavých aktivit a atrakcí spojených s oslavami 50. výročí Večerníčku.
Návštěvníci se mohou těšit na speciální Večerníčkův kinostan, Taneční hrátky na písničky z Večerníčků s Honzou Onderem a Luckou Hunčárovou i sportovní disciplíny na motivy z Večerníčkovy znělky. Připravena je i soutěž Po stopách Večerníčku či kreativní dílny. Chybět nebudou ani autogramiády tváří televize a známých herců, kteří propůjčili svůj hlas hrdinům z večerníčků. Celým dnem provede moderátorka Marcela Augustová.

Večerníčkovo turné po Česku
Večerníček se na jaře vydá na výlet po celé České republice a poveze s sebou spoustu zábavy. V multikinech CineStar se uskuteční víkendové projekce nejoblíbenějších
večerníčků, které budou pro všechny návštěvníky zdarma. Kromě toho s sebou Večerníček vezme i své kamarády, takže se všichni mohou těšit na víkendy plné zábavy v podobě autogramiád, setkání s oblíbenými hrdiny, soutěží, zábavných vystoupení a dárků. Součástí akce budou i projekce pro děti z dětských domovů a jiných místních organizací.

Děti budou s Večerníčkem cestovat časem
Od května budou děti virtuálně cestovat časem a zkoumat, jak vypadaly pokojíčky jejich rodičů nebo prarodičů v uplynulých dekádách, s čím si hráli a především na jaké večerníčky se dívali. Stroj na cestování časem, který vypadá jako kovový rukáv na předloktí, se jmenuje Časolet a na webu decko.cz/vecernicek se objeví 1. května. Průvodcem v čase bude Miroslav Táborský alias Kapitán Sluníčko. Spolu s ním se děti podívají do osmi období, včetně budoucnosti. Přitom na ně čekají tematické hry i kvízy z večerníčkovského světa.

04

Večerníčkův pohádkový špalíček
Knížka nabídne obrázkové příběhy z nejoblíbenějších večerníčků. Svazek padesáti pohádek, se podobně, jako televizní Večerníček, určitě stane dětem dobrým
průvodcem při usínání.
Kolektiv autorů, formát 194 × 254 mm, 464 stran

Nejoblíbenější Večerníček nově v HD
Česká televize převedla do vysokého rozlišení všech dvacet dílů, podle divácké ankety vůbec nejoblíbenějšího Večerníčku, Krkonošských pohádek. Příběhy budou
v digitalizované podobě dostupné na DVD i Blu–ray nosičích.

Večerní zábavný pořad
Na televizní obrazovce vyvrcholí oslavy Večerníčku na konci letních prázdnin velkou zábavnou show propojenou s interaktivní vědomostní soutěží. Přímo ve studiu budou proti sobě soutěžit rodiče a děti, možnost otestovat své znalosti o Večerníčku ale dostanou i diváci u obrazovek. O nápovědu, zábavu i hudební vstupy se postarají hosté z řad známých osobností. Při soutěžení nebude chybět ani úzké propojení na nové technologie, jakými jsou chytré telefony, tablety a počítače.

Národní divadlo a Večerníček
Již šedesát let funguje baletní přípravka dětí ve věku od šesti do třinácti let vedená baletními mistry z Národního divadla. Děti vystupují nejen v představeních baletu Národního divadla, v Louskáčkovi či Šípkové Růžence, a v letošním roce také v samostatném představení inspirovaném Večerníčkem, a to 2. a 3. června od 19 hodin. K vidění budou také na vernisáži Večerníčkovy výstavy.

Večerníčkova galerie
Interaktivní galerie s padesáti medailonky nejúspěšnějších a nejsledovanějších Večerníčků uplynulého půl století rozšířila svět webových stránek Déčka. Její součástí jsou i on-line hry, videa z třiceti oblíbených seriálů či přehled pohádek, které letos Večerníček vybral do vysílání. Medailonky vybraných padesáti večerníčků způsobem srozumitelným těm nejmenším namluvil český herec Miroslav Táborský. Na stránkách věnovaných 50. výročí Večerníčku nechybí ani profil výtvarníka Radka Pilaře, tvůrce animovaných filmů pro děti a autora samotné postavičky Večerníčka. Galerie Večerníčku je dostupná na www.decko.cz/vecernicek

01

Večerníčky v průběhu dekád
Šedesátá léta 20. století
Pohádky ovčí babičky, O loupežníku Rumcajsovi, O vodníku Česílkovi, Pohádky z mechu a kapradí.

Sedmdesátá léta 20. století
Říkání o víle Amálce, Maxipes Fík, Rákosníček, O makové panence a motýlu Emanuelovi, Pat a Mat, Bob a Bobek.

Osmdesátá léta 20. století
Mach a Šebestová, Káťa a Škubánek, Příběhy včelích medvídků, Kosí bratři, O chytré kmotře lišce, O zvířátkách pana Krbce.

Devadesátá léta 20. století
Bubáci a hastrmani, Broučci, Pučálkovic Amina, Z deníku žáka 3. B aneb Edudant a Francimor.

První desetiletí 21. století
Krysáci, O Kanafáskovi, Gogo a Figi, Jak to chodí u hrochů, Berta a UFO, Méďové, Chaloupka na vršku, Žížaláci, Vydrýsek.

Dvacátá léta 21. století
Králík Fiala, Tarbíci, Nejmenší slon na světě, Vynálezce Alva, Gorilí povídání.

Foto: Česká televize