Náhradní rodičovství v šesti autentických příbězích očima Olgy Špátové

Pěstounská péče je poskytována dětem, které z různých důvodů nemohou být vychovávány ve vlastní rodině. Jak se děti s novými rodiči sžívají? Jaká jsou úskalí náhradní rodičovské péče? Složitému společenskému fenoménu se do hloubky věnuje nový dokumentární cyklus režisérky Olgy Špátové Rodiče napořád. První díl uvede ČT2 v sobotu 4. listopadu v 18.15 hodin.

Rodiče napořád

Jsem vděčná, že jsem mohla natáčet s obdivuhodnými lidmi, kteří poskytli opuštěným dětem skutečný domov a opravdové dětství. Cyklus Rodiče napořád vypráví autentické příběhy náhradních rodičů, kteří dali svým přijatým dětem jistotu, že je má kdo obejmout, a že je někdo opravdu miluje. Tito obětaví lidé poskytují dětem plnohodnotný rodinný život a vlastně je zachraňují i pro celou společnost,“ říká režisérka Olga Špátová. Šest dílů cyklu nabídne šest různorodých příběhů o setkání nových rodičů s dětmi, které se k nim dostanou z kojeneckých ústavů, dětských domovů nebo od přechodných pěstounů.

V České republice je stále víc jak osm tisíc dětí v ústavních zařízeních, kam jsou mnohdy umisťovány i v raném věku. Tento cyklus je příspěvkem České televize k  diskuzi o posílení náhradní rodičovské péče, která by pro mnohé z nich mohla být cestou k novým rodičům,“ říká kreativní producentka Martina Šantavá, která věří, že se cyklu povede nejen otevřít širší debatu, ale i napomoci ke konkrétním změnám v dané oblasti, podobně jako se tak stalo u dalších společensky angažovaných dokumentů České televize – z poslední doby např. snímku Děti úplňku, nebo koprodukčnímu dokumentu Šmejdi.

Naším cílem je podpořit náhradní rodinnou péči v České republice. Ukázat pěstouny v jejich každodennosti – kdy poskytují domov dětem, které díky nim získají opravdovou rodinu,“ říká odborná poradkyně dokumentu a ředitelka Nadace J&T Marie Oktábcová a dodává: „Chtěli jsme ukázat pěstounskou péči v celé její rozmanitosti. Proto jsme volili rodiny, které přijaly dítě se zdravotním znevýhodněním, sourozence již osvojeného dítěte, děti menšinového etnika a podobně. Jeden díl je také věnován pěstounské péči na přechodnou dobu, tedy péči časově omezené na jeden rok.“ Cyklus dále nabídne příběh rodiny, která poskytla domov dítěti jedné z dcer v jejich náhradní rodičovské péči, nebo ukáže, jak probíhá výchova dítěte homosexuálním párem.

Dokumentární cyklus vznikl v koprodukci České televize a Nadace J&T, která dlouhodobě podporuje rozvoj pěstounské péče v České republice. Nadace je iniciátorem kampaně Hledáme rodiče, jejímž cílem je, kromě hledání vhodných náhradních rodičů, posilovat zájem a informovanost veřejnosti o pěstounství a tím zvyšovat jejich reputaci ve společnosti.

Foto: Česká televize