Když vaří táta – Táta chystá pro kluky dětskou zahradní party

Dnes se s tátou a kluky podíváme za pekařem Pavlem do zázemí velké pekárny v supermarketu. Proč? Aby kluci, kteří nedojídají svačiny, viděli, co to dá za práci upéci takový rohlík či voňavou bulku. A o dětech to bude celou neděli, protože tátu čeká příprava dětské party, aby se kluci vytáhli před kamarády. Iveta mu pomůže s přípravou mraženého jogurtu s lesním ovocem. „Neznám dítě, které by nemilovalo kečup a hranolky,“ říká Martin Polačko. Proto nemohou chybět ani dnes, bude to ale „kečup z čerstvých rajčat a hranolky budou takové, jaké by měly být,“ slibuje hlavní kuchař. A samozřejmě nesmí chybět ani oblíbenec všech dětí – pizza. Z kynutého těsta Martin upeče hned dvě – první slanou, klasickou, s mozzarellou, rajčaty a bazalkou, a druhou sladkou, s jahodami, sladkým bazalkovým pestem a lučinou. Jakub se diví, sladkou pizzu ještě nikdy nejedl. Jaká bude? Při tažení těsta si vyhraje celá rodina, pečení je zábava. Z Ameriky si Martin pamatuje na oblíbenou pastu se sýrem, zajímavý recept. A co přinese sommeliér na dětskou party? Hroznový mošt a dobrou šťávu v pěkné sklenici naučí kluky degustovat. To se jim bude jednou hodit… Další lekce rodinného vaření vás čeká v neděli podvečer na Prima family.


Při přípravě mraženého jogurtu se neobejdeme bez mraženého ovoce, velmi dobře vychlazeného bílého jogurtu a tyčového mixéru. Sladíme pouze medem. Na výrobu domácího kečupu potřebujeme zralá rajčata, červenou cibuli, která je sladší a chuťově jemnější, česnek, hřebíček, sůl, pepř, kapku octa, několik lžic třtinového cukru a špetku skořice a zázvoru. Vaříme dlouho a velmi zvolna.
U domácích hranolků Martin poruší svoji zásadu a brambory oloupe. A udělá je podle receptu z Belgie, kde je umí nejlépe, protože je tam vymysleli. Důležité jsou pravidelné špalíčky, aby se stejnoměrně rozpekly. Hranolky smažíme na pánvi v rostlinném nebo arašídovém oleji nadvakrát. V první fázi asi pět minut, pak je vyndáme a necháme vystydnout a zbavit zbytečného oleje na papírové kuchařské utěrce. Na druhé smažení je třeba olej rozpálený až na 200 stupňů, a jakmile se hranolky krásně zabarví, opět se dají odsát na čistý papír. V zájmu co nejvyšší autenticity Martin servíruje posolené pomfrity v papírovém kornoutu.
Pizzy budou z kynutého těsta z čerstvého droždí. Stejné těsto pokryjí dochucená a rozetřená rajčata z plechovky, druhou placku plátky jahod, které nakrájí Jakub.
Při přípravě makaronů se sýrem se neobejdeme bez smetany, muškátového oříšku, mléka a dvou druhů sýrů – italského parmazánu a britského čedaru, kterého by mělo být asi třikrát tolik. Těstoviny (kolínka) zapečeme s vařící sýrovou omáčkou dozlatova v troubě. Na další díl pořadu Když vaří táta se můžete těšit v neděli 30. září od 18 hodin na Prima family.

Tipy a triky:
* Do mraženého jogurtu patří také mražené ovoce
* Rajčata na přípravu domácího kečupu nemusíme loupat, protože je rozvaříme.
* Dobré belgické hranolky se smaží dvakrát
* Ořezky brambor nevyhazujte, ale použijte je třeba do bramborové polévky nebo na kaši
* Arašídový olej je na smažení nejlepší, protože snese vysokou teplotu a má jemnou neutrální chuť
* Aby hranolky dobře oschly, musíme je rozložit na utěrku, v níž je také osušíme a vytřeme, aby se zbavily přebytečného škrobu
* Smažit začneme, až když olej pění
* Horký kečup se zdá řídký, zchladnutím ale ztuhne
* Voda na kvásek nesmí být moc horká
* Hotové těsto na pizzu necháme pod fólií odpočinout v lednici, aby nekynulo tak rychle
* Cukr (hrubá sůl) v hmoždíři funguje jako smirkový papír, zlepšuje tření bazalky na pesto
* Plech na pečení pizzy posypeme moukou nebo podložíme pečicím papírem
* Placku pizzy před pečením propícháme vidličkou, aby tolik nevyběhla
* Kdo má rád hodně křupavé těsto, ať si plech vysype kukuřičnou moukou

Příště uvidíte: Táta začne snídaní a představí tři nejoblíbenější snídaně Matese a Kuby. Připraví nefalšovaný ruský boršč a Jakub mu pomůže upéct výborné kuře s nádivkou. Kluci nasbírají švestky a Iveta uvaří báječné švestkové knedlíky.

Foto: TV Prima