Na konci světa bez nutného vybavení a úplně sám!

Říkají si preppeři, survivalisti, ti ze staré školy, prostě trampové či dobrodruzi, a najdete je obvykle rozeseté ve stopovém množství především v nehostinných vysokohorských krajinách či na opuštěných ostrovech. Zatímco málokdo z nás se vydá do neznámých končin bez auta, stanu nebo dokonce mobilního telefonu na pouhý víkend, oni dlouhodobou samotu v nedotčené přírodě doslova vyhledávají. Kdo je podobným způsobem života fascinován, ale netroufá si zatím dát všanc vlastní kůži, má možnost zažít dobrodružství alespoň zprostředkovaně. Dnes už populární reality show o přežití se staly svébytným televizním žánrem, kde se praktické zálesácké rady, jak postavit přístřešek z listí, najít jídlo i mimo supermarket nebo rozdělat oheň, když zrovna nemáte po ruce sirky a podpalovač, dostávají až do obývacího pokoje.

EdStafford-LeftFor Dead_S01

Ed Stafford patří zrovna k těm bláznům, kteří vše zkouší na vlastní nechráněnou kůži. Bývalý britský armádní důstojník, po 11. září bezpečnostní konzultant v Afgánistánu, vedoucí řady expedic do Jižní Ameriky a první člověk, který prošel celé povodí Amazonky během neuvěřitelných 860 dnů a zapsal se tak do Guinessovy knihy rekordů. Mohlo by se zdát, že ve svých jedenačtyřiceti letech, s procestovanou třetinou světa, půlročním synem a několika prestižními oceněními, by si mohl hodit nohy nahoru a vyspat se taky jednou ve vlastní posteli. Přesto přichází s dalším projektem, který posouvá jeho hranice. Za podpory týmu Discovery Channel bude ponechán napospas svému osudu.

Projít znovu nějakou řeku by bylo jednoduché. Mít jídlo by bylo příliš jednoduché. Mít s sebou další lidi nebo průvodce by bylo jednoduché. A tak jsme tohle všechno odstranili,“ popisuje Ed vznik konceptu nové ultimátní show Ed Stafford: ponechán svému osudu a doplňuje: „Ptal jsem se sám sebe: Když mě vyhodí na pustém ostrově bez jídla, bez nože, bez jakéhokoli vybavení nebo dokonce pořádného oblečení, budu schopný přežít? A já na to neznal odpověď.“

A tak je Ed opuštěn a ztracen v šesti různých extrémních lokacích napříč světadíly a má jen deset dní na to dostat se pomocí vlastních schopností do nejbližší civilizace. Nemá mapu, kompas, nůž, jídlo ani pití. Přesně deset dní trvá pohybujícímu se lidskému organismu bez příjmu potravy, aby to zabalilo. Tento proces degradace a vyčerpávajícího úsilí na sobě natáčí úplně sám. A Ed dle svých slov nezvládá samotu zrovna nejlépe.

Být sám je velmi intenzivní stav a každé rozhodnutí má následky. Když kolem není nikdo, na koho se můžete obrátit pro radu nebo s kým se zasmát, je to pak o to intenzivnější a těžší. Navíc je obtížné přemýšlet o čemkoliv jiném než o jídle a vodě, pokud nemáte co jíst a co pít.“

Left for Dead_keyart

Čím více nás obklopují technologie, chytré přístroje a jiné výdobytky pohodlného moderního světa, tím více mají někteří z nás potřebu uchylovat se zpět do přírody. Trend novodobých poustevníků žijících na okraji společnosti a za okrajem civilizace a cestovatelů, kteří na dovolenou, spíše než do luxusních hotelů, vyrazí sami do neznáma, neustále roste. Pro slabší a opatrnější povahy je tu možnost nechat se inspirovat zpovzdálí. Nebo navždy odradit.

V šestidílné reality show Ed Stafford: ponechán svému osudu vezme zkušený survivalista diváky postupně na Madagaskar, do Laosu, bulharských Rodopů, mongolského pohoří Altaj nebo do panamského národního parku Darién. Česká premiéra prvního dílu bude k vidění v neděli 29. října 2017 od 21 hodin na Discovery Channel.

Podívejte se na videa zde:

Tipy a rady: https://www.facebook.com/DiscoveryUK/videos/10154889522811711/

Madagaskar: https://www.facebook.com/edwardjamesstafford/videos/1513496122045573/

Bulharsko: https://www.youtube.com/watch?v=HqhmOCf6upo

Mongolsko: https://www.youtube.com/watch?v=RST2v8nOnP4

Bolívie: https://www.youtube.com/watch?v=JD8pudhGlHU

Foto: Discovery Channel