Kdo chce zabít Nestora Bukowského? Začne druhá série kriminální road movie!

Od pondělí 1. prosince bude Česká televize vysílat druhou řadu oceňovaného seriálu Cirkus Bukowsky, kterou budou moci diváci ČT1 sledovat vždy v pondělí a ve středu od 20.00. I v šesti dílech druhé série se objeví hlavní představitelé Pavel Řezníček a Hynek Čermák, které doplní Marika Šoposká, Predrag Bjelac, Jan Vlasák, Vanda Hybnerová, Karel Dobrý, Štěpán Benoni, Matěj Hádek a další.


Případ Edity Tiché je plný nejasností. Kuneš cítí nebezpečí, ale jeho varování nebere nikdo vážně. Jsou přece Vánoce, svátky klidu. Smířlivý Gregoriánský chorál zahajuje půlnoční mši. Ale na modlení je pozdě, schyluje se k tragédii. Koncentrace zemního plynu v Bukowského karavanu dávno překročila kritickou mez. Poslední cigareta, zapalovač, který normálně neškrtá a,… obrovský ohnivý výbuch v okamžiku rozmetá vánoční idylu nového domova Bukowského i jeho plány na klidný život s Vesnou. Edita Tichá byla zástěrkou skutečného cíle. Nezbývá než zjistit, kdo a proč chce zabít Nestora Bukowského. Všechno je jinak, než se zdá, jen pátrání na vlastní pěst pořád bolí. Cirkus Bukowsky II od 1. prosince, vždy v pondělí a ve středu od 20 hodin na ČT1.


Dříve než se Kuneš s Bukowskym dopátrají pravdy, dostanou se do mnoha hraničních situací. Natáčelo se mimo jiné v industriálním prostředí Mostecké hnědouhelné pánve a zámku Jezeří, v Děčíně, Ústí, Sokolově, jeden a půl dílu se odehrává převážně v Polsku, v Gdaňském přístavu, či na studeném poloostrovu Hel. Temný příběh, napětí, originální zápletky, akční scény a neotřelé lokace s výraznou atmosférou přinejmenším drží vysoko posazenou laťku první série.


„V první sérii se Bukowsky, neprávem obviněný z vraždy, snaží obhájit a vrátit zpět do starého života. Jenomže toho prožije tolik, že se mu nakonec vracet nechce. A když mu v novém životě začíná být hezky, znovu přijde úplně o všechno. Níž už jít nelze. Bukowsky v druhé sérii je prostě chlápek, který nemá co ztratit,“ říká Pavel Řezníček o přerodu jím ztvárněné titulní postavy v druhé sérii. I ta obsahuje řadu fyzicky náročných akčních scén. Některé zvládl sám, jindy se nechal zastupovat. „Belmondo je přece jenom jeden,“ dodává Pavel Řezníček.


Ve druhé sérii Cirkusu Bukowsky se kromě hlavních představitelů Pavla Řezníčka a Hynka Čermáka objeví i další známé tváře, jako Marika Šoposká, Predrag Bjelac, Jan Vlasák, Vanda Hybnerová, Karel Dobrý, Štěpán Benoni a Matěj Hádek.
Protipólem Bukowského je i v druhé sérii problémový policista Kuneš, jehož hraje opět Hynek Čermák. „Kuneš je antihrdina. Neřekl bych ale, že je to záporná postava. My jsme se s tvůrci seriálu snažili, byť s určitou nadsázkou, o co nejpravdivější obraz detektivní práce. Ve skutečnosti je v ní mnohem méně romantiky, než to vypadá ve filmu,“ říká Čermák. Ten je v posledních letech v rolích tvrdých policistů jako doma, sám však říká, že jeho vůbec nejoblíbenějším filmovým policistou je komediálně pojatý strážmistr Cruchot, jehož v sérii o četnících ze Saint-Tropéz ztvárnil Louis de Funès. „Dlouhá léta jsem se živil jako osobní strážce, možná i z toho pramení moje obsazování do těchto rolí. K tomu musíte mít určitý vnitřní předpoklad a ten je ve vás pořád. Ale sklony chránit má každý druhý chlap, tedy i já,“ dodává Čermák.


„Na Cirkusu Bukowsky jsem se naučil, že když člověk opravdu chce, lze zvládnout všechno. Vůbec nejtěžší ale bylo zachovat laťku kvality, kterou jsme nastavili na začátku, a udržet ji v průběhu času. Natáčeli jsme celkem sto čtyřicet dnů od podzimu do jara, občas za příšerného počasí a v relativně extrémních lokacích. Něco jiného je komponovat záběr k dokonalosti ve vyhřátém interiéru a něco jiného je nutit vymrzlého herce jít zpátky do čtyřstupňového Labe. – Hynku, nezlob se, ale začalo sněžit, tak ještě jednou a zkus být rychlejší. Netopíš se, utíkáš. – S odstupem času se divím, co všechno si od debutanta nechali líbit,“ říká o natáčení scenárista a režisér Jan Pachl.


„Seriál Cirkus Bukowsky po dokončení žije už svým vlastním životem. Těší nás, že první série dosáhla řady ocenění. Na mezinárodním festivalu BAR v Černé hoře získal cenu za režii Jan Pachl a cenu za střih Petr Pauer. V Plzni jsme vyhráli Zlatého ledňáčka a kameraman Marek Janda získal profesní ocenění AČK. Z mého pohledu jsou ovšem největší devizou tohoto seriálu lidé, kteří se v průběhu jeho vzniku dali dohromady,“ říká kreativní producent České televize Josef Viewegh, v jehož producentské skupině Cirkus Bukowsky II vznikl. „Tvůrčí profese ve štábu se od Bukowského prakticky nemění, a tak kameraman Marek Janda, architekt Pavel Ramplé, kostýmní výtvarnice Vladimíra Fomínová, zvukař Petr Čechák, střihač Petr Pauer, nebo autor hudby Tadeáš Věrčák připravují v řadě za sebou již několikátý projekt. V koprodukci s producentem Adamem Dvořákem se připravuje natáčení dvoudílného distribučního filmu Gangster KA, které začíná již v prosinci. Výhradně pro Českou televizi pak v mé skupině vyvíjíme volné pokračování Cirkusu Bukowsky, třináctidílný detektivní seriál RAPL s Hynkem Čermákem v hlavní roli, nám již dobře známého, detektiva Kuneše, toho času kvůli věčným průšvihům dočasně uklizeného do Krušných hor. V nehostinném pohraničí zmítaném vysokou kriminalitou se na něj valí jeden záhadnější případ za druhým. Natáčení série RAPL se rozběhne o prázdninách příštího roku, ale pokud chcete něco čerstvějšího, minulou sobotu Honza Pachl dotočil povídky televizního cyklu Škoda lásky,“ shrnuje Viewegh.

Foto: Česká televize