Jana Janěková novou lékařkou v Cestách domů

Dějem seriálu Cesty domů zamíchá nová doktorka. Lékařskou kapacitu a odbornici na transplantace Blanku Lipovou hraje Jana Janěková. Nová lékařka přijíždí do seriálového Hradiště na prosbu Rudolfa Bernáta (Aloise Švehlíka), aby prohlédla pacientku, která čeká na transplantaci srdce. Lipová je emancipovaná a moderní žena, která kdysi dala přednost kariéře před rodinou. Z vtipných a lehce sarkastických dialogů, které vede s docentem, je jasné, že tyto dvě postavy mají společnou minulost.


„Tu minulost si jen domýšlím, je to špičková odbornice ve svém oboru, která zřejmě nemá rodinu. Kdysi evidentně měla s Rudolfem vážný vztah, ale rozešli se. Říká o něm, že on pro ni byl jediný chlap, kvůli kterému by se pokusila skloubit rodinu a kariéru. Což se ale nestalo,“ říká o postavě Lipové Jana Janěková.
Zatímco seriálová postava v tomto úkolu neuspěla, Janě Janěkové se v životě podařilo skloubit obojí. Jako matka tří dcer a babička několika vnoučat si prý nedokáže představit, že by se rodiny vzdala. „U mě je to trochu jiné, protože herectví pro mě není kariéra. Je to něco, co jsem chtěla dělat odjakživa, divadlo hraju od svých čtyř let, vždycky bylo součástí mého života, nikdy jsem neuvažovala o žádné jiné profesi. A když je něco tak těsnou součástí vašeho života, automaticky do toho začleníte všechno ostatní. I mateřství. První dcera se mi narodila velmi brzy, už ve třiadvaceti letech v prvním angažmá. Mnozí mi říkali, že jsem měla počkat, že jsem teprve na začátku kariéry. Ale já prostě v tu chvíli cítila potřebu být matkou. Vždycky se na mě všechno hrnulo naráz, mám to tak celý život,“ směje se Jana Janěková.


Herečka naskočila do dílů, které režíruje Jaromír Polišenský. „S Jaromírem se znám, obsadil mě do hlavní role filmu Stříbrná vůně mrazu. Je to jeden z mých nejmilejších filmů, za kterým si herecky moc stojím, dojemný a úžasný příběh ženy, která na začátku 90. let emigruje. Na první natáčecí den s Jaromírem jsem se proto moc těšila a necítila žádný stres, přestože jsem delší dobu v žádném seriálu nehrála. Kdysi jsem na konkurenční televizi točila první sitcom u nás a ještě si pamatuju, jak to byla náročná práce. Do ateliérů Cest domů jsem proto přišla s nadhledem a pozitivně naladěná a okamžitě jsem se tu díky příjemným kolegům cítila moc dobře,“ říká herečka.


Janu Janěkovou jsme mohli vidět také například ve filmech Pouta nebo Hezké chvilky bez záruky, v seriálech Strážce duší, Letiště, Světla pasáže nebo 4Teens, stejně jako v pohádce Tajemství staré bambitky. Účinkuje v Divadle Palace v inscenaci Cena za něžnost. Posledních zhruba dvanáct let se hodně věnuje režii inscenací, muzikálů i velkých operních projektů. Například pro Divadlo Palace režírovala hry Vše o ženách, Vše o mužích, pro Moravské divadlo Olomouc Idiota, pro brněnské Studio Marta například muzikály Hair a Chicago. Na JAMU vede ateliér muzikálového herectví.


Potkala se Jana Janěková pracovně někdy s Aloisem Švehlíkem, jehož bývalou partnerku tu hraje? „Lojza je kolega mé dcery Jany, která je s ním v angažmá v Národním divadle. Takže máme o sobě povědomí, ale nikdy jsme spolu nehráli. Já jsem ho před pár lety chtěla obsadit do jedné divadelní hry, ale sešlo z toho. A osud to zařídil tak, že jsme se teď setkali na Primě v seriálu,“ vysvětluje herečka.

Foto: TV Prima