Jamie vaří doma

Slavný šéfkuchař Jamie Oliver nám předvede, jak si doma vypěstovat různé druhy ovoce a zeleniny a pak z nich navařit jednoduchá a lahodná jídla. Nejvíce přece chutnají plody z vlastní zahrádky! Pořad Jamie vaří doma můžete sledovat každý všední den od pondělí 5. listopadu v 18.30 hodin na Prima love.


Pochutnat si na produktech vypěstovaných s láskou na vlastní zahrádce… Může být něco lepšího? Tento pořad umožnil Jamiemu vrátit se k tomu, co miluje nejvíce – k domácímu vaření ze zcela jednoduchých a snadno dostupných surovin. Za pomoci zahradníka Briana se rozhodl pěstovat vlastní ovoce a zeleninu na zahradě za svým venkovským domem v Essexu. Než si začal špinit ruce hlínou, byl Jamie celých šestnáct let šéfkuchařem. Kdyby věděl, jak je to snadné, začal by se zahrádkařením už dávno. Vždycky míval na parapetu alespoň pár květináčů s bylinkami a saláty, ale nic se nevyrovná pocitu, když si sklidíte vlastníma rukama vysazenou zeleninu nebo utrhnete ze stromu zralé a šťavnaté ovoce.


Každá epizoda se zaměřuje na použití jiné sezonní přísady. Od brambor po pepř a od mrkve po cuketu, jahody či houby. Jamie předvede, jak si vyrobit vlastní kečup, koktejl z vodky a rebarbory nebo barbecue omáčku. Nabídne desítky receptů na výborná jídla. Krok za krokem diváky naučí připravovat lehké saláty i pikantní guláše, zvěřinu na houbách či pečenou kachnu s dýní. K tomu s Brianem přidají rady, jak se správně poprat se zahradničením. Pořad je oslavou návratu k přírodě a vaření z vlastních surovin, vypěstovaných buď na zahrádce, nebo za okny bytu. Je to mnohem jednodušší, než si možná myslíte, a úžasně uspokojující, pokud se vám jídlo povede.

Jamie Oliver
Slavný britský šéfkuchař, restauratér a moderátor Jamie Oliver je známý hlavně svými pořady o jako autor populárních kuchařek. Vlastním jménem James Trevor Oliver se narodil 27. května 1975 v Claveringu v Essexu, kde rodiče provozovali hospodu jménem The Cricketers. V její kuchyni už od osmi sbíral zkušenosti, později se učil od nejslavnějších světových šéfkuchařů. Specializuje se hlavně na italskou kuchyni, má ovšem mnohem širší záběr. Do centra pozornosti se dostal v roce 1997, kdy se objevil v televizním dokumentu o The River Café, kde tehdy pracoval. BBC si ho všimla a nabídla mu vlastní pořad Šéfkuchař bez čepice (The Naked Chef). Jamie v něm divákům zábavným způsobem dokázal, že se dá výborné jídlo připravit úplně jednoduše a bez speciálních pomůcek a exotických surovin.


Stejnojmenná kuchařka se stala jednou z nejprodávanějších knih v Británii. Jamieho si dokonce pozval sám předseda vlády Tony Blair, aby mu na Downing Street 10 připravil oběd. Následovaly další úspěšné pořady a knihy. Jamie se zasloužil o lepší stravování v jídelnách britských škol – vedl kampaň proti nezdravým blafům, kterými se žáci museli živit. Snaží se celkově napravit špatné stravovací návyky ve Velké Británii a Spojených státech, ba i v Austrálii. V roce 2002 založil řetězec charitativních restaurací Fifteen, kde se nezaměstnaní nebo jinak znevýhodnění mladí lidé mohou naučit kuchařskému řemeslu. Provozuje také komerční restaurace a díky svým úspěchům se stal jednou z nejbohatších televizních osobností v Británii. V roce 2005 obdržel od královny Řád britského impéria. Jamie je ženatý s bývalou modelkou Juliette Nortonovou a vychovávají čtyři děti.

Jamie vaří doma
Originální název: Jamie at Home
Velká Británie 201–2008, Fresh One Production
Žánr: pořad o vaření
Série: 1.–2.
Premiéra / repríza: premiéra
Počet epizod: 26
Délka epizody: 30 minut
Účinkují: Jamie Oliver, Brian Skilton

Foto: TV Prima