Já, Mattoni se v premiéře představí karlovarskému publiku

Programová sekce České filmy 2015–2016 nabídne zítra návštěvníkům 51. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary projekci vybraného dílu nového seriálu České televize Já, Mattoni. Premiéra, spojená s následnou masterclass držitele Českého lva za režii Marka Najbrta, proběhne ve středu 6. července od 14 hodin v Kinosále B hotelu Thermal. Ve stejný den, v 17 hodin, se budou moci s herci a tvůrci setkat filmoví fanoušci i v Domě České televize.

Fotografie z natá?ení 3. dílu seriálu Já, Mattoni
Životopisná sága o osudech ambiciózního Heinricha Mattoniho se vrací k tradici velkých historických seriálů.„Hlavním důvodem, který mě přiměl tuhle práci přijmout, byl jednoznačně scénář. Myslel jsem si, že přečtu jednu, dvě epizody a celou věc s klidným svědomím odmítnu. Přečetl jsem jich rovnou sedm a nestačil se divit, jak mě příběh pohltil,“ říká ke scénáři Petra Zikmunda režisér Marek Najbrt a dodává: „Devatenácté století mě lákalo dávno, už dřív jsem uvažoval o námětech z těch časů. Zaujalo mě, že přestože Mattoni nebyl největším podnikatelem své doby, vyznačoval se výjimečným osobním kouzlem a moderním smyslem pro marketing.“

Já, Mattoni
Seriál vznikal na základě literární předlohy Dravec Mattoni autorů Bohuslava Machka a Marie Dolejší. Už v devadesátých letech podle ní scénář připravil Petr Zikmund. Samotné natáčení pak odstartovalo v říjnu 2014. Seriál zasahuje dlouhý časový úsek od druhé poloviny 19. století až do roku 1910 a odehrává se nejen v karlovarském regionu, ale i v Praze, vídeňském Schönbrunnu nebo ulicích tehdejšího New Yorku. V režii Marka Najbrta se v něm objeví přední čeští herci, Alois a David Švehlíkovi, Tatiana Vilhelmová, Anna Geislerová, Taťjana Medvecká, Vladimír Kratina, Norbert Lichý, Vladimír Javorský a mnozí další.

Seriál Já, Mattoni
Zítřejší projekce nabídne návštěvníkům festivalu třetí epizodu třináctidílného seriálu nazvanou Vídeňské líbánky. Následovat po ní bude masterclass s režisérem zaměřená na specifika tvorby historického seriálu.

Já, Mattoni

Já, Mattoni
režie: Marek Najbrt
scénář: Petr Zikmund
kamera: Martin Štěpánek
kostýmní výtvarnice: Andrea Králová
architekt: Jan Vlček
zvuk: Jiří Melcher
hudba: Hynek Schneider
střih:Michal Hýka, Pavel Hrdlička
autor předlohy: Bohuslav Machek, Marie Dolejší
hrají: David Švehlík, Alois Švehlík, Jáchym Novotný, Anna Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Taťjana Medvecká, Vladimír Kratina, Norbert Lichý, Vladimír Javorský a další.

Foto: Česká televize