Hrdinové legendárních Postřižin se vracejí ve filmu Krasosmutnění!

Česká televize připravuje film Krasosmutnění, adaptaci stejnojmenné novely Bohumila Hrabala navazující na legendární Postřižiny. Projekt je výsledkem aktivní dramaturgie Filmového centra ČT. Autorem scénáře je Marek Epstein (na snímku), režie se ujme Jiří Vejdělek, producentem bude Tomáš Hoffman. O látku projevili předběžný zájem i zahraniční producenti.


„Pro Českou televizi je ctí, že může zfilmovat jednu z nejkrásnějších Hrabalových novel. Scénář Krasosmutnění má všechny předpoklady, aby podle něho vznikl silný, divácky atraktivní a nadčasový film s mezinárodními ambicemi,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Krasosmutnění je druhým dílem vzpomínkové trilogie Bohumila Hrabala Městečko u vody, kterou na filmových plátnech proslavil první díl Postřižiny. K dějišti pivovaru se vrací i Krasosmutnění. Neodehrává se ale již v opojně bezstarostných 20. letech, nýbrž v mnohem složitějších letech třicátých. Diváci se ve filmu znovu setkají nejen s krásnou Maryškou, která nadšeně ochotničí, stárnoucím Pepinem a cholerickým otčímem Francinem, ale také desetiletým Bohouškem (Hrabalem), který je vypravěčem příběhu.
Krasosmutnění je pro Českou televizi prvním konkrétním výsledkem aktivního přístupu v dramaturgii na poli koprodukční tvorby. „Práva na knihy Bohumila Hrabala patří hned několika dědicům v Česku a ve Švýcarsku,“ říká vedoucí filmového centra Helena Uldrichová a dodává: „Získat je proto nebylo vůbec jednoduché, nicméně naše snaha byla nakonec korunována úspěchem.“


„Marek Epstein měl na Krasosmutnění spadeno dlouho, ale pořád si nebyl jistý, protože měl k látce respekt a sbíral odvahu,“ osvětluje vznik scénáře hlavní dramaturg Filmového centra Jaroslav Sedláček. „Nakonec ale přišel s verzí, která nám všem vyrazila dech,“ dodává.
Scénář oslovil i renomované americké producenty Davida Levineho a Caryho Brokawa na loňském festivalu v Karlových Varech. „Nejhezčí moment nastal ve chvíli, kdy Marek začal mluvit,“ vzpomíná kreativní producent Tomáš Baldýnský. „Ti původně nedůvěřiví a stoičtí Američané se začali ve svých křeslech vrtět a naklánět a ve chvíli, kdy Marek domluvil, Cary jen věcně řekl: ,Tak tohle mi pošlete,‘“ doplňuje Baldýnský.
Zatímco Krasosmutnění se nezačne natáčet dřív než příští zimu, do kin se letos chystá více než dvacet dalších filmů, na nichž se Česká televize podílí. Například režijní debut Ondřeje Sokola Krásno, film Vejška Tomáše Vorla, Díra režiséra Miroslava Krobota či další debut herce na postu režiséra, snímek Jiřího Mádla Pojedeme k moři.

Foto: Česká televize