Hoteliér Chadima: Margaret Thatcherová byla boží ženská!

Moderátor Jan Kraus představil ve své televizní show Ivana Chadimu, známého pražského hoteliéra a správce hotelů. Moderátor prozradil, že si pamatuje jeho otce, který ho kdysi vychovával na tenisových kurtech. „Proti mé vůli,“ dodal Kraus. „Vy jste začínal v Alcronu a dodnes vzpomínáte na to, že to byla dobrá škola…,“ nadhodil moderátor. „To byla dobrá škola. Ale taky tam bylo dost estébáků, asi každý druhý…,“ vyprávěl Chadima. A pokračoval, že emigroval do Kanady a tam se prosadil ve svém oboru. „Začínal jsem jako číšník a udělal jsem tam kariéru,“ dodal.


Probrali spolu, že komunismus dost zničil profesi číšníka. „Jednak umřela generace, která to skutečně uměla a vážila si řemesla. Po roce 1968, pak šlo všechno dolů,“ vyprávěl pan Chadima. Dodal, že potkal v Kanadě pana Šroubka, který měl kdysi hotel na Václaváku a který mi nabídl, abych šel pracovat k němu. Bylo dobré, že mě do všeho pustil a během pěti let jsem se to naučil. Pak jsem se dostal do hotelu Four Seasons jako ředitel a v té době tam za mnou přijela sestra s manželem, Janem Třískou,“ vzpomínal Ivan Chadima.
Moderátora Jana Krause zajímalo, jaké jsou hlavní chyby českých hotelů a restaurací. „Kdybychom mohli soudit republiku podle benzínových pump a restaurací a hotel, tak to jsme od těch devadesátých let pokročili opravdu hodně,“ odpověděl pan Chadima. A dodal, že neradi jako národ sloužíme a ohýbáme hřbet. „Všichni všude panují a dávají najevo, jak jsou důležití.“
Ivan Chadima vzpomínal, jak prezident Havel přijel na první návštěvu do USA a bydlel u něj v hotelu. „Připadal jsem si jak v ráji, když jsem během těch let u mě v hotelu vítal ministry a členy různých vlád…“ vyprávěl. Moderátora zajímalo, který z hostů byl nejprotivnější. „Měli jsme tam třeba Ortegu v uniformě a ten byl protivnej jak činže. Taky byl u nás z těch protivů Nadžíbuláh z Afghánistánu, toho pak popravili… Ale nejradši jsem měl Margaret Thatcherovou. Byla neskutečně profesionální. Měla všechno naučené, ptala se třeba na mou rodinu, ptala se na lidi, kteří ji při poslední návštěvě obsluhovali. To byla boží ženská,“ vyprávěl. A probral s Janem Krausem, že v českém hotelovém byznysu ze začátku dost chyběl úsměv. „Všichni kritizují, že na Floridě se lidé strojeně usmívají a že jsou až příliš slušní. Ale já to mám radši, než ty kyselý prdele,“ vysvětlil Chadima.


Do dalšího dílu Show Jana Krause přijali pozvání: zpěvačka Tonya Graves, hoteliér Ivan Chadima a novinářka Pavla Hodková. Kde je doma Tonya Graves? Kdo z největších státníků světa byl boží? Kolik dětí má prý Jan Saudek? Premiéru dalšího dílu druhé série Show Jana Krause uvidíte v pátek 15. června ve 22.05 hodin na Prima family.

Foto: TV Prima