Glee III

Fantastická hudební i taneční čísla a komplikované životy talentovaných členů jednoho školního sboru, to je světový fenomén Glee. Střední škola v městečku Lima v Ohiu se může pyšnit extrémně talentovaným hudebním sborem New Directions. V novém školním roce má ale učitel Will Schuester nedostatek členů, a navíc hned osm stávajících čeká maturita. Výjimkami jsou jen Tina a Artie. Snaží se proto získat nové zpěváky. Alespoň jeden se objeví, na školu přestoupí Blaine, aby mohl trávit více času s Kurtem. Will ovšem musí odmítnout velmi nešikovnou Sugar Mottovou. Její bohatý otec začne natruc sponzorovat konkurenční sbor vedený Shelby Corcoranovou.


Časem do něj přestoupí Mercedes, Santana a Brittany, které mají pocit, že nedostávají dostatek sólových písní. Quinn se nedá jen tak přesvědčit. Našla si nové kamarády a naprosto změnila životní styl. Finn si ještě není jistý, co chce v budoucnu dělat, ale Rachel a Kurt mají jasno. Začnou plánovat budoucnost na škole Julliard v New Yorku. Zjistí však, že tam není obor muzikálové herectví. Emma jim poradí, aby zkusili Newyorskou akademii múzických umění. Když jdou předvést své číslo, uvědomí si, že je čeká obrovská konkurence.
Pravděpodobnost, že se na vysněnou školu nedostanou, je skutečně velká. Aby zvýšili své šance, Rachel začne připravovat školní muzikál West Side Story a Kurt se chce stát prezidentem třídy. Sue Sylvesterová se rozhodne kandidovat do Kongresu USA. Aby se prosadila, vymyslí kampaň. Hodlá bojovat školním sborům a všem ostatním uměleckým kroužkům, kterým chce zatrhnout dotace. Když se Will pokusí Sue zesměšnit, naopak jí ještě zvýší popularitu. Ve třetí sérii nás čeká další smršť nádherně interpretovaných slavných písní. Ve vedlejších rolích se objeví i Whoopi Goldbergová, Jeff Goldblum, Helen Mirrenová, Matt Bomer, Ricky Martin, Gloria Estefanová, Linday Lohanová a Perez Hitonová.

Zajímavosti:
Seriál Glee už získal šest Emmy, pět Satellite Awards, čtyři Zlaté glóby, šest Teen Choice Awards a mnoho dalších cen a nominací.
Scenárista Ian Brennan čerpal ze svých zkušeností člena školního sboru. Původně Glee napsal jako filmový scénář.
Producent Ryan Murphy písně osobně vybírá. Snaží se o vyváženost mezi populárními hity a muzikálovými melodiemi a texty vždy korespondují s dějem epizody.
Herci nejdříve písničky nazpívají ve studiu. Každá epizoda stojí kolem tří milionů dolarů a kvůli komplikované choreografii se natáčí až 10 dní.
Herce do seriálu Ryan Murphy nevybíral metodou tradičních konkurzů. Strávil tři měsíce na Broadwayi a hledal talenty s dostatečnými jevištními zkušenostmi. Herci museli dokázat, že kromě hraní umí i zpívat a tančit.
Americká reality soutěž The Glee Project momentálně slouží jako studnice nových talentů. Zaštiťují ji producenti seriálu a vítěz získá roli v Glee na celých sedm epizod.
Písničky vycházejí po odvysílání jako singly. V roce 2009 se v žebříčku Billboard Hot 100 objevilo z Glee neuvěřitelných 25 písniček, což je nejvíce z jednoho zdroje od roku 1964. Tehdy bodovali Beatles s jednatřiceti písničkami. Vycházejí také výběrová alba z jednotlivých sérií.
Fanoušci Glee si říkají gleekové.
V roce 2010 se herci ze seriálu vydali na živé turné, které naprosto vyprodali. Zazpívali na 44 koncertech v Severní Americe, Irsku a Británii a vidělo je 485 000 diváků.
Glee 3D Concert Movie je záznam koncertu z vystoupení v East Rutherfordu v New Jersey, obohacený o záběry ze zákulisí. Film ukazuje, jak Glee ovlivňuje současné teenagery.

Osoby a obsazení:


Will Schuester
Sympatický učitel španělštiny Will na začátku třetí série žije s Emmou, která však nadále zůstává pannou. Se školním sborem to nemá lehké, chybí mu osazenstvo. Navíc se objeví konkurenční sbor, do nějž část zpěváků přeběhne. Klacky mu hází pod nohy i Sue Sylvesterová, která kandiduje do Kongesu a jejím programem je zastavit dotace umělecké činnosti ve školách. Tím pádem má přijít i o rozpočet na školní muzikál.

Matthew Morrison
Studoval muzikálové herectví, zpěv a tanec na renomované Tisch School of the Arts v New Yorku. Začal hrát na Broadwayi v muzikálech Footloose a The Rocky Horror Show, jeho velký úspěch ovšem přišel v roce 2002 s obsazením do hlavní role v novém muzikálu Hairspray. Diváci ho znají i z obrazovek, objevil se v seriálech Kriminálka Miami, Právo a pořádek či Vražedná čísla. V roce 2011 vydal samostatné hudební album. Za roli v The Light in the Piazza byl nominován na cenu Tony, za roli Willa získal Satellite Award, dvě nominace na Zlatý glóbus a nominaci na Emmy.

Emma Pillsburyová
Emma je školní poradkyně. Když byla malá, spadla na farmě do žumpy. Od té doby trpí až panickým strachem ze špíny. Od léta bydlí s Willem a stále se bojí fyzického kontaktu. Uvažují však o svatbě. Seznámíme se s jejími rodiči, kteří zrovna nejsou dceři morální podporou, vysmívají se její obsedantně kompulzivní poruše.

Jayma Maysová
Tato americká herečka a zpěvačka se narodila 16. července roku 1979. V patnácti předčítala v rádiu nekrology. Vystudovala herectví a poprvé se v televizi objevila v seriálu Joey. Filmový debut prožila ve filmu Noční let. V následujících letech si zahrála několik epizodních rolí v seriálech jako Odpočívej v pokoji, Jak jsem poznal vaši matku, Hrdinové nebo Ošklivka Betty. Ve filmu Velkej biják se potkala s manželem Adamem Campbellem. Byla také pacientkou seriálového doktora House a nedávno si zahrála v napůl animovaném filmu Šmoulové.

Sue Sylvesterová
Sadistická trenérka roztleskávaček se dala na politickou kariéru. Chce se dostat do Kongresu, ale její kampaň pokulhává. Proto se rozhodne zbavit dotací umělecké kroužky na školách, hlavně hudební a divadelní. Will se ji pokusí sabotovat zveřejněním zesměšňujícího videa, ale naopak jí tím přidá hlasy.

Jane Lynchová
Hereckou kariéru začala v divadle, patnáct let strávila v různých souborech v Chicagu. Zlomová role přišla s filmem Nejlepší show. V televizi jsme ji mohli vidět mnohokrát, za zmínku stojí role psychiatričky v sitcomu Dva a půl chlapa. Jinak hrála v seriálech Soudkyně Amy, Západní křídlo, Sedmé nebe, Bostonská střední, Myšlenky zločince, Gilmorova děvčata, Láska je láska, Můj přítel Monk nebo Zoufalé manželky. V roce 2009 si zahrála po boku Meryl Streepové ve filmu Julie a Julia. Její role Sue Sylvesterové se dočkala největšího ohlasu kritiků, získala za ni Zlatý glóbus, Emmy, Satellite Award i People’s Choice Award. Sama moderovala ceny Emmy 2011. V roce 2010 se vdala za psycholožku Laru Embryovou.

Rachel Berryová
Talentované Rachel zbývá poslední rok do maturity. Po ní se chtějí s Kurtem přihlásit na uměleckou školu v New Yorku. Jenže na nejprestižnějších školách je obrovská konkurence. Rachel si chce zazpívat hlavní roli ve školní produkci muzikálu West Side Story, ale o roli Marie se uchází také Mercedes. Rachel pokračuje ve vztahu s Finnem.

Lea Micheleová
Narodila se 29. srpna 1986 v Bronxu. Kariéru začala velmi brzy, už v devíti se objevila v roli Cosetty muzikálu Bídníci. Postupně si zahrála v Ragtime, Šumaři na střeše, Deníku Anny Frankové nebo v Probuzení jara. Tento muzikál získal v roce 2008 cenu Grammy za nejlepší muzikálové album. Po těle má Lea devět tetování. Za roli Rachel získala v roce 2012 Teen Choice Award i People’s Choice Award jako nejlepší herečka v komedii, Satellite Award, nominace na Emmy a dvakrát nominaci na Zlatý glóbus.

Finn Hudson
Finn začínal jako populární školní fotbalista, ale díky vystupování ve sboru si rozšířil obzory, i když pořád zůstává trochu naivní. Zpívání miluje a miluje i Rachel. Jeho otec zemřel ve válce na Středním východě, a tak ho matka musela vychovávat sama.

Cory Monteith
Narodil se 11. května 1982 v Calgary v Kanadě. Než se stal hercem, vyzkoušel několik povolání. Jako problematické dítě vystřídal dvanáct škol, až se v šestnácti na střední úplně vykašlal a nikdy ji nedostudoval. Má za sebou pár epizodních rolí v seriálech, například Kyle XY nebo Hvězdná brána.

 

Blaine Anderson
Blaine se v Glee poprvé objevil v šesté epizodě druhé série jako hlavní zpěvák konkurenčního sboru. Mezi ním a Kurtem to ale tak jiskřilo, že se dali dohromady. Na začátku třetí série školu změní, aby mohl s Kurtem trávit víc času.

Darren Criss
Poprvé na sebe upozornil v hlavní roli amatérských muzikálů A Verry Potter Musical a Very Potter Sequel, které si na internetu získaly obrovskou popularitu. V lednu 2012 debutoval na Broadwayi v muzikálu How to Succeed in Business Without Really Trying. Darrenova matka pochází z Filipín a má v sobě i čínskou a španělskou krev, otec je irského původu. Vyrostl v San Francisku a na Havaji. Hudbě se věnoval od dětství, umí hrát na housle, kytaru, piano, violoncello, mandolínu, harmoniku a bubny. V patnácti začal skládat vlastní písničky. Objevil se ve vedlejších rolích v seriálech Eastwick a Odložené případy.

Kurt Hummel
Během posledního roku na střední se Kurt snaží stát prezidentem třídy. Brittany mu nejdřív pomáhá, jenže jí začne vadit, že svou „kampaň“ příliš staví na faktu, že je gay. Když Kurt s některými jejími návrhy nesouhlasí, rozhodne se Brittany kandidovat sama. Jako třetí se přidá Rachel, což Kurta namíchne. Kurtův otec se zase politicky utká se Sue. Kurt má oporu v Blainovi, který kvůli němu změnil školu.

Chris Colfer
Pochází z irské rodiny a vyrostl v Kalifornii. V sedmé a osmé třídě ho vyučovali doma, protože ve škole zažíval strašnou šikanu. Na konci střední napsal Shirley Todd, parodii na muzikál Sweeney Todd, kde jsou postavy opačného pohlaví. Také ji režíroval a hrál hlavní roli. Když se ucházel o roli v Glee, zaujal producenty natolik, že mu napsali roli Kurta přímo na tělo. Dostal za ni Zlatý glóbus a dvě nominace na Emmy.

Quinn Fabrayová
Na začátku třetí série si obarví vlasy na růžovo, má piercing v nose, začne kouřit a opustí sbor. Shelby, adoptivní matka jejího dítěte, se vrátí do Ohia a dá Quinn i Puckovi jako biologickým rodičům ještě šanci. Oba se však musí začít chovat zodpovědněji.

Dianna Agronová
Tato americká herečka a zpěvačka se narodila 30. dubna 1986. Rodina jejího otce pochází z Ruska. Po epizodních rolích v seriálech Žralok, Kriminálka New York nebo Zločiny ze sousedství dostala poprvé větší příležitost v seriálu Veronica Mars, kde si zahrála ve třech epizodách. Poté se ještě objevila v seriálu Hrdinové. Měla by se objevit ve filmu Malavita s Robertem De Nirem a Michele Pfeifferovou.

Tina Cohen-Changová
V šesté třídě začala předstírat koktání, aby si ji ostatní nevšímali. Zprvu byla na pódiu hodně nesmělá, ale postupně získala sebevědomí. Na začátku druhé série začala chodit s Mikem Changem a vztah jim funguje.

Jenna Ushkowitzová
Narodila se v Jižní Koreji, ale ve třech měsících ji adoptovali a odvezli do New Yorku. Od tří let se objevovala v televizi, například v Sezame Street nebo As the World Turns. První role na Broadwayi se dočkala v roce 1996 v muzikálu Král a já. Když jí bylo třináct, zpívala americkou hymnu před basketbalovým zápasem v Madison Square Garden. V roce 2011 se objevila ve videoklipu Lady Gagy Marry the Night.

Mercedes Jonesová
Chce být velkou hvězdou a utká se s Rachel o roli Marie v muzikálu West Side Story. Když jim nabídnou alternaci, Mercedes odmítne a přestoupí do konkurenčního sboru.

Amber Rileyová
V sedmnácti se snažila dostat do soutěže American Idol, ale producenti ji odmítli. Díky Glee dostala příležitost zazpívat před prezidentem Obamou, což byl podle ní moment, kdy se její život stal kompletním.

Artie Abrahams
Když bylo kytaristovi Artiemu osm, měl s matkou autonehodu. Od té doby je na vozíčku. To mu však nebraní, aby se stal členem hudebního sboru. Ve třetí sérii dokonce režíruje.

 

Kevin Mcale
Byl členem chlapecké skupiny NLT a objevil se v seriálech Kancl a True Blood. Při natáčení Glee mu dělá problémy nepohybovat nohama do rytmu, když představuje vozíčkáře.

Glee III
Originální název: Glee
USA 2011–2012, FOX
Žánr: komedie, drama, muzikál
Série: 3.
Premiéra / repríza: premiéra
Počet epizod: 22
Délka epizody: 43 minut
Autoři: Ryan Murphy, Brad Falchuk a Ian Brennan
Hrají: Matthew Morrison / Will Schuester, Jane Lynchová / Sue Sylvesterová, Dianna Agronová / Quinn Fabrayová, Chris Colfer / Kurt Hummel, Jayma Maysová / Emma Pillsburyová, Kevin McHale / Artie Abrams, Lea Micheleová / Rachel Berryová, Cory Monteith / Finn Hudson, Amber Rileyová / Mercedes Jonesová, Mark Salling / Noah „Puck“ Puckerman, Mike Chang / Harry Schum jr., Heather Morrisová / Brittany Pierceová, Jenna Ushkowitzová / Tina Cohen-Changová, Darren Criss / Blaine Anderson, Naya Riveraová / Santana Lopezová

Foto: TV Prima