Český lev nově ocení také televizní tvorbu

23. ročník Českého lva, výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA), proběhne v sobotu 5. března 2016 opět v pražském Rudolfinu. Slavnostní galavečer bude znovu moderovat Lucie Výborná. Celkem 42 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů uvedených do distribuce v roce 2015 má šanci získat ocenění Český lev v 15 statutárních kategoriích. Novinkou jsou tři soutěžní kategorie v oblasti televizní tvorby, v nichž bude též udělován Český lev. Navíc může ČFTA rozhodnout o ceně Český lev za mimořádný počin v oblasti audiovize. Nominovaní pro jednotlivé kategorie budou odtajněni 20. ledna 2016 během tiskové konference ČFTA.

banner_homepage_cl23

Poprvé bude Českým lvem oceněna i televizní tvorba
Novinkou 23. ročníku Českého lva je udílení cen za televizní tvorbu, která je zastoupena ve třech kategoriích. Tvůrci mají možnost získat ocenění za Nejlepší televizní film nebo minisérii, Nejlepší dramatický televizní seriál a Nejlepší dokumentární televizní film nebo seriál. Nově byla zavedena zvláštní kategorie Mimořádný počin v oblasti audiovize. „Úroveň české televizní tvorby je na velmi vysoké úrovni, v čemž následuje světové trendy tzv. quality tv. Rozhodně si zaslouží být oceněná nejen diváckými cenami, ale také odborníky z řad filmových a televizních profesionálů. Rozhodli jsme se proto rozšířit počet udělovaných Českých lvů o tři televizní kategorie. Jednotlivé snímky a seriály nejprve nominují televizní společnosti a až ve druhém kole je svým hlasováním hodnotí akademici,“ vysvětluje Tereza Rychnovská, výkonná ředitelka ČFTA. Nominace na všechny kategorie, tedy filmové i televizní, budou zveřejněny 20. ledna 2016 na tiskové konferenci.

Galavečer ve velkém stylu
Slavnostní předání výročních cen ČFTA Český lev se uskuteční v sobotu 5. března 2016 v novorenesanční budově pražského Rudolfina. Galavečerem bude opět provázet rozhlasová a televizní moderátorka a novinářka Lucie Výborná. Režie ceremoniálu se ujal Michael Čech s Janem Svěrákem. Režisérkou medailonků jednotlivých nominovaných je jako v minulém ročníku Tereza Kopáčová.

Nový vizuální styl a nová nestatutární cena
Autorem grafického konceptu pro 23. ročník Českého lva jsou Tomáš Martin a Ondřej Souček z kreativního studia Luftballon. Při tvorbě vizuálního konceptu vycházeli z geometrického motivu Českého lva (který je vyobrazen na dně sošky Český lev) od typografa Tomáše Brousila.
Novinkou letošního ročníku je zbrusu nová podoba nestatutárních cen, které navrhl designér Jakub Berdych. Vítězové v těchto kategoriích obdrží skleněné trofeje, jež nahradí dosavadní diplomy.
„Film má v České televizi, jakožto v největším tuzemském koproducentovi, trvalou podporu. Za poslední čtyři roky jsme přispěli ke vzniku více než sto dvaceti hraných, dokumentárních nebo animovaných snímků. V této době navíc zažíváme i u nás celosvětový trend, kdy se k televizním profesionálům připojují filmoví tvůrci, kteří i díky stálému zvyšování kvality televizní produkce nacházejí v tomto prostředí nové možnosti. Těší mě, že takové příležitosti otevírá jak Česká televize, tak i naše komerční stanice. Výroční ceny České filmové a televizní akademie dokázaly díky tomu na současný vývoj rychle zareagovat vytvořením nových televizních kategorií. Věřím, že tento krok bude dalším příspěvkem k posílení celé naší audiovize,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

cesky_lev_vizual_A2vyska

Český lev
Český lev je prestižní česká filmová cena udělovaná od roku 1993. Filmy jsou hodnoceny v několika kategoriích na základě hlasování členů České filmové a televizní akademie. Slavnostní ceremoniál 23. ročníku Českého lva se uskuteční v sobotu 5. 3. 2016 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina a v přímém přenosu jej odvysílá Česká televize na okruhu ČT1 od 20 hodin.

O České filmové a televizní akademii:
Česká filmová a televizní akademie byla založena v roce 1995, v roce 2013 prošla transformací na zapsaný spolek. Jejím hlavním cílem je podporovat a propagovat české kinematografické umění v České republice i v zahraničí a vytvářet podmínky pro rozvoj českého filmu. Uděluje nejprestižnější českou filmovou a nově i televizní cenu – Českého lva a nominuje české filmy či dokumenty na zahraniční filmové ceny. ČFTA má v současné době 266 členů.

Foto: Český lev

1920x1080px_osudy_hvezd