První prosincový týden bude na obrazovkách České televize patřit evropským filmům. Česká televize se zapojí do mezinárodního festivalu Eurovision Film Week a divákům promítne pět evropských snímků, které v českých televizích ani širší distribuci ještě neviděli.
Eurovision Film Week je festivalem veřejnoprávních televizí sdružených v Evropské vysílací unii (EBU), které si během jednoho týdně vymění práva k vysílání jednoho vlastního či koprodukčního filmu. Festivalu se zúčastní šestadvacet zemí a jednotlivé televize mohou vybírat ze stejného počtu filmů.
„Společným rozhodnutím evropských veřejnoprávních televizí je poskytnout ve svém vysílání prostor excelentním snímkům, které by se v mnoha případech jinak nedostaly za hranice země svého původu. Nejlepší počiny evropských veřejnoprávních televizí zprostředkujeme i českému divákovi,“ říká generální ředitel ČT Petr Dvořák.
Z nabídky celkem 25 filmů evropské produkce vybrala Česká televize pro své diváky snímky Díky za Sunderland z produkce slovinské RTVSLO, Nebeský ptáček Maďarské MTVA a Krauseho kúra německé ZDF. Doplnila je filmy Zvuk hluku aLurdy ze švédské a francouzské produkce. Všechny snímky promítne v programovém bloku Filmová Evropa na ČT art, který od pondělí 2. prosince do soboty 7. prosince.
Sama Česká televize poskytla do projektu snímek Occamova břitva, který si do vysílání vzalo jedenáct veřejnoprávních televizí, například nizozemská, irská nebo maďarská.
Festival se koná i v návaznosti na udílení cen EFA (European Film Awards), které proběhne 7. prosince. Společným festivalem upozorňují evropské veřejnoprávní televize také na svou nezastupitelnou roli na poli filmové tvorby. Součástí programu festivalu proto budou také pořady o trendech ve filmovém odvětví. Záštitu festivalu poskytli uznávaní tvůrci evropského filmu, mezi nimi také Jiří Menzel.
Filmová Evropa – Eurovision Film Week na ČT art
Program a anotace filmů
ČT art, pondělí 2.12. 23:30
Díky za Sunderland (Hvala za Sunderland) /P/
Nová doba si žádá nové myšlení a činy, ale jak to má člověk vydržet. Slovinský film (2012). Hrají: G. Bakovič, J. Kuntner, T. Ribičová, E. Dergancová, P. Petkovšek a další. Režie Slobodan Maksimovič (Ve slovinském znění s titulky)
Hraný debut sarajevského rodáka scénáristy a režiséra Slobodana Maksimoviče zastupuje v projektu Filmová Evropa Slovinskou televizi. Film získal cenu Vesna za nejlepší film na festivalu slovniského filmu v Protorose. Oceněn byl i představitel hlavní role Gregor Bakovič a cenu za vedlejší roli získal Branko Djurič.
Díky za Sunderland je na první pohled komedie, na druhý však hořký ponor do reality současného světa. Johan je dělník, který se rozhodně nenachází v nejlepší fázi svého života. Má dluhy, věčně nespokojenou ženu a její nemocná matka s nimi žije. Zoufalý člověk dělá zoufalé činy, a tak se Johan rozhodne, že investuje 1.800 eur, které navíc ukradl své tchýni, do pochybného asijského podniku…
ČT art, středa 4.12. 23:35
Nebeský ptáček (Égi madár) /P/
Ztracena mezi novými příbuznými. Maďarský film (2011). Hrají: R. Tenkiová, S. Gáspár, Á. Szirtesová, G. Reviczky, M. Nagyová a další. Režie László Vitézy (V maďarském znění s titulky)
Film, natočený podle předlohy maďarského literárního klasika Zsigmonda Móricze, vypráví o dívce Panni provdané za bohatého a vlivného rychtáře. Ta svého staršího manžela nemiluje, mnohem horší je, že musí snášet nenávist a zlobu příbuzných, kteří v ní vidí cizinku. Všechna strádání pomáhá Panni překonat její skrývaný cit k mladíkovi, jehož zná od dětství… Křehký příběh je postaven na síle filmového obrazu a tradičních folklórních detailech.
ČT art, čtvrtek 5.12. 23:35
Krauseho kúra (Krauses Kur) /P/
Tenhle pobyt v lázních moc klidu a odpočinku nepřinese. Německé melodrama (2009). Hrají: H. Krause, C.-M. Antoniová, A. Böttigerová, T. Prückner a další. Režie Bernd Böhlich (V německém znění s titulky)
Horst Krause je původem východoněmecký herec, který si svými rolemi bodrých obyčejných chlapíků s přízemním přístupem k životu získal srdce diváků v celém Německu. Spojování herce s jeho rolemi vychází z prostého faktu, že od devadesátých let ztvárňuje postavu venkovského policisty stejného jména ve volném kriminálním cyklu Polizeiruf 110. Na základě obliby této vedlejší figury vznikly posléze tři televizní filmy, kde fiktivní Horst Krause neřeší žádné kriminální případy, ale naopak se vyrovnává s obyčejnými každodenními strastmi. V případě v pořadí druhého snímku Krauseho kúra dostane hrdina předepsaný pobyt v lázních u Baltu. Ale jelikož je tento takřka sedmdesátiletý starý mládenec závislý na společnosti svých dvou podobně starých sester a nemá peníze na hotel pro tři osoby, mění se jeho cesta na malé dobrodružství. Rozhodne se totiž situaci řešit miniaturním karavanem. Usedlý německý film plný laskavého humoru a tradičních hodnot Česká televize vysílá v rámci bloku Filmová Evropa, jenž má propagovat evropskou filmovou a televizní produkci. Jedná se o projekt vzájemné pomoci především veřejnoprávních televizních stanic, které jsou sdružené v organizaci Evropská vysílací unie. Její vznik byl zaštítěn myšlenkou, že je zbytečné vyrábět několik pořadů stejného typu, když je možnost si je vzájemně vyměnit, což může přispět i k porozumění mezi jednotlivými stanicemi, ale především zeměmi a národy.
ČT art, sobota 7.12. 20:25
Zvuk hluku (Sound of Noise) /P/
Akustické umění jako terorismus aneb hudba pro jedno město a šest bubeníků. Švédsko-francouzský film (2010). Hrají: B. Nilsson, S. P. Halapi, M. Börjeson, J. Björk a další. Režie Ola Simonsson a Johannes Stjärne Nilsson (Ve švédském znění s titulky)
Policista Amadeus se odjakživa cítil odstrčen, protože na rozdíl od všech svých příbuzných nemá hudební nadání, a navíc trpí silným odporem k hudbě. Nyní se dostává na stopu skupinky hudebníků, kteří se rozhodli ovládnout veřejný prostor svými akustickými útoky. Podaří se mu překazit kompozici pro šest bubeníků a jedno město, anebo se sám stane obětí boje proti establishmentu vedeného pomocí hudby? Tvůrci filmu naplno zúročují svou fascinaci městským prostředím a ke zvukům, které nás obklopují, přistupují s obdivuhodnou kreativitou. Způsobem, jakým proti sobě staví hlavní postavy a jejich rozdílné postoje, bojuje snímek proti nudnému střednímu proudu i hudebnímu snobství, ale také ukazuje, že hudební moderna může být zábavná. Při tom všem ale film nezapomíná na své hrdiny a jejich touhu po naprostém klidu, či naopak hlučném vytrhávání z každodennosti. Zvuk hluku dokazuje, že hudba může opravdu měnit životy lidí.
ČT art, neděle 8.12. 20:50
Lurdy (Lourdes) /P/
Věř a víra tvá tě uzdraví. Francouzský koprodukční film (2009). Hrají: S. Testudová, L. Seydouxová, B. Todeschini, E. Löwensohnová, O. Tóthová a další. Režie Jessica Hausnerová (Ve francouzském znění s titulky)
Christine je téměř celý život připoutána na invalidní vozík. Tím, že se cítí být sama, vydá se na výlet do Lurd, ikonického města poutníků v Pyrenejském pohoří. Jednoho rána se probudí zdánlivě vyléčená. Film Lurdy je krutým příběhem. Nemocní lidé z celého světa přichází na toto posvátné místo s vírou, že získají zpět své zdraví, protože Lurdy jsou považovány za místo zázraků, nadějí, pokoje a uzdravení. Ale cesty boží jsou nevyzpytatelné a naděje, která je tak blízko smrti, se může naplnit, což se zdá absurdní ve chvíli, kdy se život ubírá ke svému konci. Lurdy jsou scénou, na které se odehrává lidská komedie.
Lurdy (francouzsky Lourdes) je jihofrancouzské město ležící v podhůří Pyrenejí v departementu Hautes-Pyrénées. V roce 1858 zde došlo k mariánskému zjevení mladé Bernadettě Soubirousové, a brzy poté se Lurdy staly jedním z nejdůležitějších římskokatolických poutních míst světa. Později exhumované a v městečku Nevers vystavené tělo Bernadetty Soubirousové zůstalo dodnes neporušeno.
Foto: Česká televize