Od pondělí 18. června 2012 začne Česká televize na svém druhém programu každý všední den od 5.59 do 8.30 hodin nabízet nový živý pořad Dobré ráno. Na rozdíl od předchozího formátu Dobrého rána na ČT1 bude nový formát více zaměřený na regionální život, kulturu a vzdělávání a posílí tak oba segmenty vysílání ČT2 – vzdělávání a kulturní témata. Odpolední pořad Živě na Jedničce vystřídají prázdninově laděné pohádky a rodinné filmy.
Nové Dobré ráno mohou diváci sledovat od pondělí 18. června. Ranní dávka pohody, informací, hudby, zajímavých hostů a kulturních tipů navazuje na to nejlepší z původního Dobrého rána, avšak s cílem uchopit tento blok v prostředí programu ČT2. Od odpoledního Živě na jedničce, jehož vysílání končí 15. června, se nové Dobré ráno odlišuje především svým tempem a potencionální skupinou diváků. Ta je v ranních hodinách podstatně širší. V tomto ohledu vyslyšela Česká televize prosby mnoha diváků, kteří v odpoledním čase nebyli u obrazovek. Také tempo pořadu se změní. Po týdnu se ve vysílání budou tak jako doposud střídat brněnské a ostravské studio.
„Česká televize od počátku letošního roku postupně nastavuje nové profily programů ČT1 a ČT2 a hledá nejoptimálnější podobu živého regionálního vysílání z Ostravy a Brna. Spolu s tím, jak ČT2 posiluje svůj vzdělávací a kulturní charakter, inovované Dobré ráno do něj dobře zapadá i z delší perspektivy vývoje druhého programu veřejnoprávní televize. Jednička bude naproti tomu od podzimu posilovat hlavně v oblasti zábavy, původní dramatické tvorby a investigativní publicistiky,“ říká ředitel programu ČT Milan Fridrich.
Odpolední vysílání na ČT1 od 18. června odpovídá předprázdninovému letnímu období a přinese především pohádky, rodinné filmy a zábavné pořady. Každý všední den na ČT1 od 14:00 hodin mohou malí diváci sledovat pohádkový příběh, jako např. Komu straší ve věži, O statečné princezně Janě, Jak Jaromil ke štěstí přišel nebo seriál Výpravy za českými čerty a další.
Přehledná struktura, větší interaktivita
Připravovaná struktura Dobrého rána nabídne divákovi snadnou orientaci a přirozený rytmus programových půlhodin oddělených pravidelnými informacemi o počasí a stručnými zprávami. Samotným pilířem nového Dobrého rána je kulturní a vzdělávací akcent pořadu. Zváni budou zajímaví hosté, vybraná témata přinesou nové informace a rozšíří divákovy obzory. Prostor samozřejmě dostane i kultura, chybět nebude hudba film, divadlo či literatura. Myšleno je v ranním vysílání i na děti, a tak se v pravidelném čase budou opět setkávat s oblíbeným Raníčkem.
Pro větší interakci s diváky připravují tvůrci pořadu nové rubriky, například Ukaž se, což je krátký divácký, amatérsky natočené video z jejich vlastních domácností. Kamery také vyjedou do nejrůznějších míst, kde pořídí během dne do nově chystané rubriky svižný časosběrný příběh z předem inzerovaného místa. Velký prostor dostane v Dobrém ránu dění v regionech. Kromě reportáží ve vysílání zazní tipy a pozvánky na pozoruhodné akce i do zajímavých míst.
Dobré ráno vstupuje od pondělka na obrazovky s novou grafikou. Opouští model znělky s tvářemi moderátorů a přinese znělku současnější, dynamičtější a melodičtější. Stejně optimisticky laděné budou i předěly a znělky jednotlivých rubrik. Studio bude akcentovat svými barvami jednotný styl ČT. Základem vysílacího prostoru Dobrého rána se stanou vydařené dekorace Živě na Jedničce.
Nové moderátorské tváře
S novým konceptem se částečně změní i moderátoři živého vysílání. Brněnské ráno bude nově moderovat Lenny Trčková, která dříve pracovala jako moderátorka v rádiích Frekvence 1, Fajn Radio, Expresradio nebo Radio Wave. Partnerem jí bude Ondřej Blaho, kterého diváci budou znát jako moderátora počasí v dřívějším Dobrém ránu, a předtím působil též jako moderátor v rádiu Kiss Hády.
V Ostravě bude Dobré ráno moderovat Gabriela Lefenda střídavě s Petrem Rajchertem (na snímku) a Janem Součkem.
Foto: Česká televize