Snímek Akvanaut: Pavel Gross je z tematického cyklu Hlubiny a posedlosti. Že je naše země třetím státem světa, který vyslal do vesmíru svého kosmonauta, je věc obecně známá. Ale že je rovněž teprve třetí zemí, jež měla i svého akvanauta, většinou vědí jen zasvěcenci. V tomto případě stojí za úspěchem průkopnické nadšení jednoho člověka – Pavla Grosse. Konstruktér, vynálezce a vizionář strávil sám tři dny pod hladinou moře v habitatu Xenie vlastní konstrukce. Řízením osudu se stal na dvě desetiletí vyhnancem, aby daleko od domova s kolegou Jaroslavem Kohoutem stavěl ponorky. Je živoucím kapitánem Nemo, bez ohledu na věk je stále posedlý hlubinami a bezmezným nadšením pro poznávání nového a neznámého. Tento dokumentární film obsahuje unikátní a doposud nepublikované záběry. Režie se ujal Miroslav Náplava.
Skutečný akvanaut na Prima ZOOM:
- 3. ve 20.00 hodin Akvanaut Pavel Gross
Akvanaut Pavel Gross (repríza středa 8. 3. v 8.30 h.)
Kdo je Pavel Gross?
Strhující životní příběh Pavla Grosse se může zprvu zdát neuvěřitelným, spíše z říše pohádek či městských legend. Jeho strejdou by opravdu mohl být všeuměl Jára Cimrman, kmotrem snílek a vizionář Jules Verne a bratrem sám kapitán Nemo. Jenže vše se událo a Pavel Gross stále žije mezi námi! Konstruktér, vynálezce, vizionář a snílek Pavel Gross s oblibou říká, že má »vodu« v hlavě od svého narození 27. září 1939 v Plzni. Zaujal ho svět; celý život se ho snaží pochopit. Vystudoval strojní fakultu ČVUT v Praze, patří mezi průkopníky přístrojového potápění a celoživotně se zabývá vývojem podvodní techniky. Díky posedlosti výzkumem dlouhodobého pobytu člověka pod hladinou se stal v roce 1965 prvním československým akvanautem, když strávil sám tři dny pod hladinou moře v habitatu XENIE vlastní konstrukce. Stali jsme se tak třetí zemí na planetě, která vedle USA a Francie přispěla k bádání v oboru saturačního potápění.
Jen o pouhý měsíc později od úspěšného pokusu Pavla Grosse proběhly ve Francii a USA další dva významné experimenty zabývající se dlouhodobým pobytem člověka pod vodou. Kapitán Jacques Cousteau spustil třetí fázi ambiciózního projektu Précontinent. Posádka v něm strávila téměř 11 dní. U kalifornského pobřeží USA zase proběhl projekt Sealab II. Šéfem týmu byl astronaut Scott Carpenter, který v roce 1962 během mise Mercury 7 obletěl 4x zeměkouli. Po třicetidenním pobytu na Sealabu II v hloubce 62 metrů se stal prvním akvanautem i astronautem na světě. Ale především díky jeho telefonátu s posádkou orbitálního letu Gemini 5, astronauty Cooperem a Conradem, došlo v dějinách lidstva k první komunikaci lidí z hlubin »starého« oceánu – moře – do toho »nového« – vesmíru.
Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 se stal na dvě desetiletí vyhnancem, aby daleko od domova, ve Švýcarsku, pracoval na vývoji a stavbě obřího cyklotronu. V roce 1974 se po seznámení s krajanem Jaroslavem Kohoutem pustil do konstrukce miniponorek. Typ F-3 GEO vyprojektovali a postavili v roce 1981 na objednávku prof. Hanse Frickeho z Max Planckova institutu, který z ní jako první na světě natočil živoucí fosílii, latimérii podivnou.
Pavel Gross se stále potápí, ve volném čase maluje, fotografuje, napsal dvě knihy, zabývá se fyzikou struktur dimenzí a vlastní definicí nuly. K tomu všemu pracuje na vývoji záchranného dýchacího miniaturního přístroje na principu rebreatheru. Čtyři kusy prototypů jsou připraveny k testování a patentování. Bez ohledu na věk je Pavel Gross stále posedlý hlubinami, živoucím kapitánem Nemo s bezmezným nadšením pro poznávání nového a neznámého. A k tomu vlastenec v pozitivním slova smyslu, Čech, na kterého můžeme být hrdí.
Foto: TV Prima