Nejlepším nealkoholickým koktejlem světa je Mat & Toni

Mistrovství světa v přípravě nealkoholických koktejlů se konalo 18. října 2011 v Praze v rámci 15. ročník Mattoni Grand Drink. Nejlepším nealkoholickým koktejlem světa pro rok 2011 je Mat & Toni. Mattoni Grand Drink – Mistrovství světa v míchání nealkoholických drinků s ním vyhrál Slovák Peter Provatiak. Ten porotu složenou z prezidentů národních barmanských asociací oslnil nejen chutí nápoje kombinujícího minerální vodu Mattoni a limetkový džus se zázvorem, ale také inovativním přístupem a technickým provedením – prací s barmanským náčiním i surovinami či způsobem ozdobení a servírování koktejlu. Nový mistr světa si odnesl šek na 10.000 dolarů, dalších 5.000 si mezi sebe rozdělili barmani na druhém a třetím místě.


Již 15. ročníku Mattoni Grand Drink se zúčastnilo 23 profesionálních barmanů z celého světa. Nechyběli reprezentanti evropských barmanských velmocí, ale své zástupce zde měli i Hong Kong či Brazílie. Českým želízkem v ohni byl mladý a talentovaný barman Marek Reimann, který soutěžil s koktejlem Fumottoni, v němž sladil tradiční barmanské postupy i nádechem moderny. Porotě nabídnul mix minerální vody Mattoni, nealkoholického růžového vína, jablečného a řepového sirupu. Mezi pět nejlepších se mu však nakonec nepodařilo probojovat.


“Po patnácti letech jsme maličko upravili koncept světového šampionátu a směřovali ho více k odborné veřejnosti. Program byl rozšířen o juniorskou soutěž, proběhla i celá řada odborných workshopů pro barmany,“ uvedl ředitel soutěže Mattoni Grand Drink Petr Veselý. Pravidla zůstala neměnná – soutěžní drink musí být nízkokalorický (maximálně 25 kcal na 100 ml nápoje), jednou z ingrediencí je 10 cl minerální vody Mattoni. Mistři šejkrů ji kombinují s čerstvými surovinami s důrazem na inovativní postupy, netradiční chutě a originální vzhled koktejlu.


A soutěž si zachovala i další prvky. Loni přitáhli značný zájem a pozornost Celebrity Barmani, a proto Mattoni opět svěří barmanské náčiní rockovým hvězdám. Matěj Rupert a Tereza Černochová tentokrát předvedou svoji zručnost a invenci nejen na afterparty v Cloud 9, ale i na podzimní turné po nočních podnicích v českých městech. Hosté ve vybraných barech tak budou mít šanci poznat oblíbené zpěváky v netradiční roli a vedle muziky ochutnat i lehký drink z Mattoni, který jim přímo na místě hvězdy namíchají. Více info o zastávkách turné už brzy na www.mattoni.cz


„Nejnovější trendy v míchání nápojů přesně odpovídají filozofii značky Mattoni, tedy zdravému životnímu stylu. I proto je minerální voda Mattoni vybranou vodou světových barmanů a IBA – Mezinárodní barmanské asociace, na což jsme velmi hrdí. A těší nás, že receptury koktejlů mají úspěch a často inspirují lidi natolik, že si kvalitní nealko koktejl dopřejí nejen v baru, ale umíchají si ho i sami doma,“ uvedl Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod.

Oficiální výsledky Mattoni Grand Drink 2011
Mistrovství světa:
1.místo: Peter Pravotiak ze Slovenska s koktejlem Mat & Toni (získal finanční odměnu 10.000 dolarů)
2.místo: Lucasz Wojcik s koktejlem Matonka 2 (získal finanční odměnu 3.000 dolarů)
3.místo: Marco Kuharic (Lucembursko) s koktejlem Mattoni Big Apple (finanční odměna 2.000 dolarů)
cena za nejlepší inovaci (použití řady bylin a jiných originálních surovin v receptuře): Liina Park (Estonsko) s drinkem Lady Mattoni
cena za nejlepší technické provedení: Mario Hofferer (Rakousko) s drinkem
nejlepší design koktejlu: Lukasz Wojcik (Polsko)s drinkem Matonka 2

Juniorská soutěž:
1.místo: Tomáš Zezulák s drinkem Mattoniho růže – získal 30.000 korun pro další studium a profesní rozvoj
2. místo: Tomáš Feltl
3.místo: Patrik Weis
speciální cena Granini: Tomáš Zezulák – získal 20.000 korun pro další studium a profesní růst

O Mattoni Grand Drink
Letos se uskutečnil již 15. ročník koktejlové soutěže Mattoni Grand Drink. Svojí dosavadní historií si na mezinárodní scéně vydobyla vysoké renomé, v loňském roce jí Mezinárodní barmanská asociace udělila status oficiálního Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů. Jejich základem je vždy česká minerální voda Mattoni. Soutěž je rovněž známá tím, že určuje trendy v oboru. Ty nejlepší kreace se pak snadno dostávají na nápojové lístky trendy barů na celém světě. Mattoni Grand Drink už totiž ve své historii prošel několika evropskými metropolemi, v Praze se tento rok soutěž konala počtvrté. Dosud český zástupce zvítězil pouze jednou.
O Karlovarských minerálních vodách
Karlovarské minerální vody, a.s. jsou největším výrobcem minerálních a pramenitých vod v České republice. Vedle tradiční minerální vody Mattoni jsou výrobci pramenité vody Aquila a minerální vody Magnesia, od letošního srpna do portfolia společnosti patří i džusy a nektary Granini a ovocné sirupy Yo. Společnost založil v roce1873 karlovarský rodák Heinrich Mattoni. Současnou podobu získala v devadesátých letech díky výrazným investicím nových majitelů, italské rodiny Pasquale. Karlovarské minerální vody v současné době vyváží své produkty vody do dvaceti zemí světa. Společnost se významně podílí na kulturním, sportovním, ale i společenském životě v České republice. Podporuje také projekty spojené s ochranou přírody a otázkou ekologie. Profesionální přístup KMV i jejích zaměstnanců k otázce kvality produktů byl ohodnocen celou řadou ocenění.

Název koktejlu: Mat & Toni
Jméno a příjmení: Peter Pravotiak
Země: Slovak Republic

Suroviny:
10cl Mattoni
2cl Čerstvý limetkový džus
2cl Sirup z čistého třtinového cukru (Monin)
2cl Zázvorový sirup (Monin)
15g Čerstvý zázvor

Dekorace: Čerstvý zázvor a bazalka
Způsob přípravy: shaker

Příprava koktejlu:
1. Vložte všechny ingredience do shakeru
2. Protřepejte spolu s ledem
3. Nalijte mix do prázdné sklenice přes filtr
4. Dolijte Mattoni
5. Dodekorujte a servírujte

Foto: Mattoni