Kdo sesadí z trůnu Magnum Vegan? Hlasujte pro nejlepší rostlinný produkt roku

Projekt Rostlinně stejně jako v loňském roce vyhlašuje soutěž o nejlepší rostlinný produkt roku. Na stránkách projektu mohou lidé volit svého favorita z celkem 15 nominovaných výrobků. Najdeme mezi nimi například oblíbený Beyond Burger, rostlinnou majonézu Hellmann’s, pařížský salát nebo sýry bez mléka. Hlasování začalo včera v podvečer a o vítězi letošního ročníku bude jasno 16. dubna. Skončí tak kralování rostlinné verze zmrzliny Magnum, která vyhrála hlasování loni.

Zájem o rostlinnou kuchyni v Česku i ve světě stále roste. I proto britský deník The Economist označil rok 2019 jako »Rok veganství«. Právě ve Velké Británii byl vloni téměř každý čtvrtý produkt, který vstoupil na trh, stoprocentně rostlinný a i v České republice přicházely rostlinné novinky jedna za druhou. Která z nich ale do života spotřebitelů vnesla největší změnu?

Konkurence stále roste

Projekt Rostlinně již podruhé vyhlásil mezi spotřebiteli soutěž o nejlepší rostlinný produkt roku. Anketa se vztahuje na produkty, které na český trh výrobci uvedli právě v průběhu loňského roku. To, že jich bylo opravdu hodně, dokazuje i fakt, že se autoři tentokrát oproti loňským deseti produktům rozhodli nominovat rovnou patnáct.

„Nové rostlinné produkty se v roce 2019 objevovaly opravdu jako houby po dešti. I proto jsme se rozhodli nominaci rozšířit oproti loňskému ročníku alespoň o pět produktů. I tak to ale bylo těžké, hodně jsme o tom debatovali, ptali se lidí na sociálních sítích. Jsme rádi za každý nový produkt na trhu, který lidem rozšíří možnost volby. A vůbec tu nejde o to, jestli se lidé stravují čistě rostlinně, omezují živočišné produkty nebo si jen zpestřují jídelníček. Ve všech těchto skupinách lidí přibývá,“ říká manažerka projektu Marianna Slováková.

Nemaso i nemléko

Mezi nominovanými produkty tak lze najít například čistě rostlinný Beyond Burger od americké společnosti BeyondMeat, která loni vzbudila pozdvižení svým tvrzením, že je její burger chuťově i strukturou od skutečného hovězího masa téměř k nerozeznání. Loňskou netradiční novinkou na pultech se stal například také rostlinný pařížský salát od společnosti SINEA foods, v nominaci ale najdeme také produkty globálně známých značek jako Hellmann’s, Flora, Alpro, Dr. Oetker, Ben and Jerry’s nebo Knorr.

Lidé mohou stejně jako loni hlasovat pro svého favorita na stránkách Rostlinne.cz do 15. dubna, kdy se anketa v 18 hodin uzavře. Poté proběhne na sociálních sítích projektu vyhlášení vítěze. Tím se loni stala zmrzlina Magnum Vegan Classic, díky které si původně smetanový nanuk politý čokoládou mohou dopřávat už i rostlinně se stravující lidé, alergici nebo lidé s intolerancí.

„Vítězství Magnum Vegan v anketě nás velmi potěšilo. Vedle skvělých prodejů nás utvrdilo v tom, že veganské varianty oblíbených zmrzlin mají své pevné místo na trhu. Velký ohlas těchto variant zaznamenáváme i u našich jiných značek. Soutěž také napomohla viditelnosti veganských variant značky Magnum a podpořila naši kampaň se zapojením influencerů,“ uvádí marketingový manažer zmrzlinového portfolia společnosti Unilever Jan Diehel.

 

O Rostlinně

Projekt Rostlinně sleduje vývoj v oblasti nabídky rostlinných pokrmů, pomáhá obchodníkům i majitelům restaurací se v oblasti zorientovat, a tak lépe naplnit požadavky zákazníků v moderní době.  Zároveň slouží jako rádce pro zájemce o rostlinné stravování, ti mohou načerpat inspiraci na sociálních sítích projektu. V loňském roce vyhlásil projekt také první ročník ankety o rostlinný produkt roku, v níž zvítězil veganský nanuk značky Magnum od firmy Unilever. Anketu rostlinný produkt roku i průzkum rostlinné nabídky řetězců plánují tvůrci projektu v budoucnu opakovat.

Web: www.rostlinne.cz

Odkaz na hlasování: https://rostlinne.cz/rostlinny-produkt-roku/

Seznam nominovaných produktů:

Alpro zmrzlina

Varianty: Lískový oříšek–čokoláda, Vanilka

Výrobce: Danone

Dostupnost: Tesco, Kosik.cz, Rohlik.cz

 

Ben and Jerry’s Non-dairy

Varianty: PeanutButterCookies, ChunkyMonkey, ChocolateFudgeBrownie

Výrobce: Unilever

Dostupnost: Albert, Billa, Tesco, Kosik.cz, Rohlik.cz

 

Beyond Burger

Výrobce: BeyondMeat

Dostupnost: Kaufland, Makro, Kosik.cz, Rohlik.cz

 

Creme VEGA 

Výrobce: Dr. Oetker

Dostupnost: Tesco

 

Flora

Varianty: Original, Linie

Výrobce: Upfield

Dostupnost: Tesco, Penny, Globus, Albert, Billa, Kosik.cz, Rohlik.cz

 

Hellmann’s Vegan Mayo

Výrobce: Unilever

Dostupnost: Billa, Kaufland, Tesco, Globus, Penny, Albert, Kosik.cz, Rohlik.cz

 

Garden GourmetIncredible Burger

Výrobce: Nestlé

Dostupnost: Billa, Tesco, Kaufland, Globus, Kosik.cz, Rohlik.cz

 

KnorrVego Chilli sin carne

Výrobce: Unilever

Dostupnost: Tesco, Rohlík.cz

 

NemlékoLískooříškové

Výrobce: Nemléko

Dostupnost: Kosik.cz, Rohlik.cz, zdravé výživy

 

NextLevelHack

Výrobce: NextLevelMeat

Dostupnost: Lidl

 

No Cheese Pizza

Varianty: Mediterranean Garden, Hummus Style Sauce

Výrobce: Iceland

Dostupnost: Iceland, Kosik.cz

 

Salát pařížský

Výrobce: SINEA foods

Dostupnost:Coop, Rohlik.cz, zdravé výživy

 

RizzrýS

Varianty: Prouzený, a La Provence, Zelený pepř

Výrobce: Kytky k sežrání

Dostupnost: Rohlik.cz, zdravé výživy

 

Soykakef*r natural

Výrobce: Soyka

Dostupnost: Scuk.cz, zdravé výživy

 

Garden GourmetVeggie Nudličky

Výrobce: Nestlé

Dostupnost: Tesco, Globus, Kaufland, Billa, Makro, Kosik.cz, Rohlik.cz

 

Foto: www.rostlinne.cz