Ivo Kahánek se na festivalu v Monte Carlu zúčastní klavírní rulety: 4 koncerty během 1 večera

Předního českého klavíristu Ivo Kahánka čeká 25. března v Auditoriu Rainier III od 20.30 hodin těžký úkol: musí obstát na prestižním mezinárodním festivalu Printemps des Arts de Monte Carlo v konkurenci skvělých světových klavíristů. Navíc se všichni »utkají« během jednoho večera. Každý z nich předvede náročný kus klavírního repertoáru. Ivo Kahánek bude reprezentovat české barvy svým oblíbeným dílem Bohuslava Martinů – »Inkantace« provede společně s Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo pod taktovkou Jeana Deroyera.

Klavírní ruleta Ivo Kahánka
Ivo Kahánek má ovšem s touto skladbou rozsáhlé zkušenosti a zároveň s ní na mezinárodním poli už mnohokrát slavil obrovské úspěchy, např. s BBC Symphony Orchestra na BBC Proms pod vedením Jiřího Bělohlávka nebo s Berlínskou filharmonií, se kterou vystoupil po Rudolfu Firkušném jako teprve druhý Čech v historii, a to pod vedením Sira Simona Rattla.
Jako jeden z mála interpretů byl Ivo Kahánek přizván i k dalším vystoupením během tohoto festivalu a navíc s repertoárem, který opět představí na špičkovém mezinárodním kolbišti bohaté české kulturní dědictví: 24. března zahraje v monacké Opeře Garnier kromě Chopinůvých skladeb Janáčkovu sonátu Z ulice a Tři české tance Bohuslava Martinů.
Festival Printemps des Arts de Monte Carlo každoročně vítá špičkové umělce z celého světa. Patronát nad ním drží monacká knížecí rodina, která jeho založení v roce 1983 iniciovala, a pravidelně ho i navštěvuje.

Plakát festivalu

Program celého večera:
GYÖRGY LIGETI / Concerto pour piano
Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo
Jean Deroyer , direction
Jan Michiels, piano
BOHUSLAV MARTINŮ / Incantation, concerto pour piano et orchestre n°4, H 358
Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo
Jean Deroyer , direction
Ivo Kahánek, piano
LUDWIG VAN BEETHOVEN / Concerto pour piano n°5 en mi bémol majeur, op.73 « L’Empereur »
Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo
Gabor Takacs-Nagy, direction
Bruno Leonardo Gelber, piano
WOLFGANG AMADEUS MOZART / Concerto pour piano n°19 en fa majeur, KV 459
Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo
Gabor Takacs-Nagy, direction
Jean-Efflam Bavouzet, piano

Více infa: www.ivokahanek.cz

Foto: www.motlova.cz