Dvořákovu Prahu rozezní Yo-Yo Ma a Česká filharmonie

Festival Dvořákova Praha již dnes 7. září od 20 hodin v Rudolfinu slavnostně zahájí věhlasný violoncellista Yo-Yo Ma, jeden z nejrespektovanějších hudebníků a držitel šestnácti cen Grammy. Po boku České filharmonie vedené Jiřím Bělohlávkem zahraje Dvořákův slavný violoncellový Koncert h moll. V první půli večera zazní jako kontrast k proslulé Dvořákově skladbě jeho naopak málo hraná Druhá symfonie. Koncert bude v přímém přenosu přenášen na velkoplošné obrazovce ve spodní části Václavského náměstí.

141217_Jiri Belohlavek_059_(c)_Petra Hajská
Yo-Yo Ma je rovněž letošním laureátem Ceny Antonína Dvořáka. Cena mu bude slavnostně předána v úterý 8. září 2015 ve 14 hodin na Ministerstvu kultury České republiky z rukou ministra kultury Daniela Hermana a filantropa Karla Komárka.

_DSC9640_(c)_Petra Hajská
Až do 23. září nabídne festival Dvořákova Praha na dvě desítky koncertů s Dvořákovými ikonickými, ale též méně uváděnými díly. V důmyslné dramaturgii tyto skladby doplní hudební tvorba Dvořákových předchůdců i jeho následovníků v široké škále od W. A. Mozarta po Arvo Pärta v provedení výjimečných talentů mezinárodní i tuzemské scény. Vystoupí například věhlasný dirigent Christoph Von Dohnányi s Philharmonia Orchestra London a houslistkou Carolin Widmann, orchestr Academy of St Martin in the Fields s klarinetistkou Sabine Meyer, houslistka Lisa Batiashvili a violoncellista Gautier Capuçon po boku Tonhalle Orchester Zürich či Freiburger Barockorchester s René Jacobsem. Společně s rezidenčním orchestrem festivalu Českou filharmonií vystoupí pianista Piotr Anderszewski či houslista David Garrett. Vedle hvězdných orchestrů uvede Dvořákova Praha i komorní tělesa v čele s Emerson String Quartet. Z domácí scény se mohou posluchači těšit na Jakuba Hrůšu, Iva Kahánka, Jana Martiníka, Kateřinu Englichovou, Jitku Hosprovou či Jana Mráčka.
Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum, srdcem komorní řady Anežský klášter, duchovní hudba zazní v Katedrále svatého Víta.

Yo-YoMa1_(c)Michael O'Neill

Více infa na: www.dvorakovapraha.cz

Foto: www.dvorakovapraha.cz

FB_post_chalupari