Zdeněk Mahler – Indický hlavolam

V Nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Cestopisy: Zdeněk Mahler – Indický hlavolam. Se Zdeňkem Mahlerem do země, kde čas nemá začátek ani konec… Klasické dílo cestopisné literatury od jednoho z nejvýznamnějších českých autorů, které ani za ty roky neztratilo na půvabu a aktuálnosti.


Mahlerův cestopis po Indii z poloviny minulého století dnes už neodmyslitelně patří ke klasickým dílům české literatury. Toto poutavé svědectví o stále ještě exotické zemi přináší na pozadí jedinečné krajiny a nezapomenutelných památek obraz indické společnosti, jejích tradic, zásadních dějinných událostí, kultury, filosofie a náboženství. Jen jako málokdo dokáže Mahler s půvabem a vtipem sobě vlastním zachytit detail, vyjádřit nepomíjivou atmosféru a uvědomit si přesahy, čímž vytvořil další nadčasové dílo. Tomu se říká radost po indicku!
„Indie je zážitek na celý život. Všecko v Indii je událost, jež vzbuzuje úžas. Čas nemá začátek ani konec: lidé věří v převtělování a smrt je jen přechod do nové existence, bědný úděl je zaviněn předchozím proviněním, které nelze svádět na jiného, a každý sám je strůjcem svého příštího osudu… Aby počet putujících duší dostačoval, byl propojen i s živočišnou říší. Přírody neubývá, život plyne ve vyrovnanosti, nenásilí a zdánlivé nehybnosti. Staletí jsou jak vánek a kultura a filozofie se měří na tisíciletí… A z věkovité moudrosti zákonitě vzchází moderní dynamičnost tohoto subkontinentu, vzestup Indie mezi velmoci budoucího světa…“
Dnes již kultovní vyprávění jsme pro vás připravili s krásnými ilustracemi Jany Zimové.

pevná vazba s přebalem / 232 stran / cena 328,- Kč

O autorovi
Zdeněk Mahler (1928), významný český spisovatel, scenárista, publicista a muzikolog, se narodil v rodině vzdáleně příbuzné s rodem hudebního skladatele Gustava Mahlera. Vystudoval bohemistiku a anglistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Je autorem mnoha scenáristických předloh k filmům Svatba jako řemen, Nebeští jezdci, Koncert na konci léta, Božská Ema, Zabudnite na Mozarta. Podle jeho scénáře vznikl film Lidice, jehož knižní necenzurovaná verze Muž, který přežil Lidice se dočkala ohromného ohlasu a dostala se do užší nominace na Cenu Josefa Škvoreckého a Cenu Česká kniha. Dále spolupracoval například na scénářích k filmům Flirt se slečnou Stříbrnou a Amadeus. Mezi populární tituly z jeho pera patří monografie Ano, Masaryk, příběh pražského svatovítského chrámu Katedrála, ale i monografické práce o Bedřichu Smetanovi, Antonínu Dvořákovi či Wolfgangu A. Mozartovi.
V roce 2005 byl zvolen do předsednictva Masarykova demokratického hnutí. Za své zásluhy v oborech, kterým se věnoval, mu byl udělen čestný titul doctor honoris causa na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně. Za trvalý přínos pro českou kulturu obdržel roku 2003 od ministra kultury ČR Pavla Dostála resortní medaili Artis Bohemiae Amicis.

Jana Zimová (1987), talentovaná studentka oboru Ilustrace a grafika v Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni pod vedením prof. ak. mal. Borise Jirků, vystavuje v četných galeriích a je nepřehlédnutelnou osobností současné mladé ilustrace.

Od Zdeňka Mahlera v nakladatelství Jota vyšlo:
Muž, který přežil Lidice
Skutečný příběh filmových Lidic. Příběh lidického synovraha Františka Šímy. Za svůj čin byl odsouzen. Když se vrátil domů z vězení, zjistil, že Lidice byly vypáleny.
V krátkých poetických obrazech je načrtnuta rodinná tragédie Františka Šímy, obyvatele obce Lidice, která se prolíná s neštěstím českého národa v čase německé okupace.
Otec při hádce zabije svého syna, což mu paradoxně zachrání život. O zničení obce, kterou po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha vypálili jako odplatu nacisté, se ve vězení vůbec nedozvěděl. Po propuštění z vězení se o Vánocích 1942 vrací domů…
Rodinné neštěstí muže, který se ve skutečnosti jmenoval František Saidl, se odehrálo na Vánoce 1938, krátce po podpisu Mnichovské dohody. Proces s ním proběhl v březnu 1939, zároveň s příjezdem nacistické okupační moci a jeho propuštění za „dobré chování“ bylo zamítnuto ve dnech, kdy už byly Lidice obklíčeny a na jejich hranicích už stály popravčí čety. Autor se zánikem obce Lidice zabýval na základě mnohaletého zkoumání osudů skutečných lidí.
Muž, který přežil Lidice je rozšířenou variací na známé téma lidické tragédie, která se stala předlohou českého filmu Lidice.

Foto: Nakladatelství Jota