Zbožňovaný bestseller Eleny Ferrante Geniální přítelkyně má svou televizní podobu

Tetralogii Geniální přítelkyně vyšla v českém překladu Alice Flemrové, závěrečný díl se na pultech objevil letos na jaře. Příběh komplikovaného ženského přátelství v průběhu šedesáti let na pozadí dějin Itálie uchvátil čtenáře na celém světě, dosud se prodalo přes deset milionů výtisků. V pondělí 19. listopadu 2018 od 20 hodin na HBO a HBO GO bude mít premiéru první díl osmidílného televizního seriálu, natočeného podle neapolské ságy. Téhož dne vydává nakladatelství Prostor kompletní tetralogii v pouzdře s filmovým motivem. Cena kompletu bude 1.297 Kč (zatímco čtyři svazky jednotlivě stojí 1.498 Kč).

Čtyřdílný komplet Geniální přítelkyně

Příběh neapolských rodaček Eleny a Lily začal vydávat Prostor před dvěma lety. Během té doby přeložila renomovaná italianistka Alice Flemrová všechny čtyři svazky, které mají dohromady téměř dva tisíce stránek. Odvedla mistrovskou práci. „První díl se dočkal již pěti vydání a prodalo se ho 25 tisíc výtisků,“ říká majitel nakladatelství Aleš Lederer.
Letos v listopadu budeme mít možnost shlédnout seriál, jenž na motivy Geniální přítelkyně připravily italská televize RAI v koprodukci s americkou televizí HBO. Režíroval ho italský filmař Saverio Costanzo, podepsaný rovněž pod snímky Hladová srdce či Osamělost prvočísel. Producenty seriálu, natočeného v italštině, jsou Paolo Sorrentino a Jennifer Schuur.
Třiačtyřicetiletý režisér Costanzo si dva roky dopisoval s tajemnou autorkou tetralogie, aniž by ji směl poznat osobně či alespoň slyšet její hlas. „Bylo to jako spolupracovat s duchem,“ prohlásil.
Podle HBO se o role v seriálu ucházelo více než devět tisíc dětí z oblasti Neapole a 500 dospělých. Zatím existuje osm epizod seriálu, které pokrývají dětství a dospívání dvou přítelkyň. První díl uvedou v premiéře HBO a HBO GO 19. listopadu 2018 od 20 hodin. Druhý díl uvidí diváci hned druhý den, tedy v úterý 20. listopadu (20.00), zbývající díly poběží vždy v pondělí a úterý ve stejný čas. Jsou plánovány ještě tři řady, z nichž každá bude věnována dalšímu ze tří zbylých svazků tetralogie. Není pochyb, že díky televizní adaptaci čtenářů Geniální přítelkyně ještě významně přibude.

 

O autorovi:

O skutečnou totožnost Eleny Ferrante se literární obec zajímá už od počátku devadesátých let, kdy vyšla románová prvotina L’amore molesto (1992, Tíživá láska) osob(y) publikující(ch) pod tímto jménem. Mezinárodní úspěch tetralogie Geniální přítelkyně, tvořené romány L’amica geniale (2011, Geniální přítelkyně), Storia del nuovo cognome (2012, Příběh nového jména), Storia di chi fugge e di chi resta (2013, Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou), Storia della bambina perduta (2014, Příběh ztracené holčičky), dal podnět k intenzivnějšímu pátrání po její identitě.

Ať už je Elena Ferrante kdokoli, v současnosti je kritikou řazena mezi největší žijící italské autory a týdeník Time ji v roce 2016 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. S jejím vypravěčským mistrovstvím, které není založeno na narativních experimentech, ale na strhující síle výpovědi o těch nejzákladnějších lidských citových poutech, se už mohli čeští čtenáři setkat v románě Dny opuštění (2011).

Letos v říjnu vydal Prostor románovou prvotinu Eleny Ferrante Tíživá láska, příběh o matkách a dcerách, odehrávající se rovněž v Neapoli. Český překlad Alice Flemrové vyšel na Velký knižní čtvrtek v nákladu 15 tisíc výtisků.

Romány Tíživá láska a Dny opuštění se dočkaly filmového zpracování (1995, r. Mario Martone a 2005, r. Roberto Faenza), na motivy tetralogie Geniální přítelkyně byl natočen osmidílný televizní seriál v produkci americké HBO a italské RAI.

 

O knize napsali

Neapolská tetralogie navazuje na tradiční román, ale zároveň přináší nový čerstvý vítr. Poskytuje čtenářům nejen to, co chtějí, ale mnohem víc, o čem ani nevěděli, že po tom prahnou… Díky propojení vysokého a všedního umění se Ferrante jeví jako Dickens 21. století.

       The Economist

 

Schováváte si nějaká slova pro mimořádné příležitosti? Nyní máte možnost je použít: geniální, odvážný a mistrovský! Tyto přívlastky přesně sedí na čtvrtý díl tetralogie Eleny Ferrante.

   Charles Finch, The Chicago Tribune

 

Příběh Lily a Eleny není soukromý. Jejich neúspěch je neúspěchem italské první republiky, je to krach poválečného ekonomického zázraku… Ferrante uspěla tam, kde mnozí jiní selhali, nejen proto, že píše líp a umí spojit rozum s emocemi jako málokdo, ale také proto, že možná jako první prošla dějinnou křivku zezdola, z pohledu těch, pro něž společenský vzestup nebyl sociologickou definicí, nýbrž hranicí mezi životem a přežitím.

 Andrea Colombo, Il manifesto

 

Elena Ferrante má své hrdinky zažité natolik důvěrně, že je schopná vykreslit, jak jediné rozhodnutí, jediná událost či nedorozumění mohou spustit dominový efekt napříč rodinami a sousedy, jak se hluboká propast mezi matkou a dcerou může přenášet z generace na generaci a jak hluboké kořeny sahající daleko do minulosti má současná společenská situace.

         Michiko Kakutani, The New York Times

 

Příběh přátelství dvou žen, Lily a Eleny, vyprávěný na tisíci osmi stech stranách cyklu Geniální přítelkyně, obnažuje touhy, fantazie, emoce, závist, zášť a žárlivost, ty nejtajnější myšlenky a nejpalčivější zážitky, od násilí ze strany otců a partnerů po napjaté a nedořešené vztahy s matkami.

    Paola Splendoreová, Lo Straniero

 

Trailer k seriálu HBO: https://www.youtube.com/watch?v=bdjnkRLYanY

 

Foto: Nakladatelství Prostor