Yaa Gyasi – Návrat domů

Vážení, přečtení této knihy je pro mě jeden z největších literárních zážitků tohoto roku. Neuvěřitelné, fascinující, plné utrpení, soucitu a lidskosti. V knize je čtrnáct kapitol, čtrnáct životních příběhů rodinných členů, kteří tvoří jeden kruh. Každý životní osud je jedinečný a přitom spjatý s generacemi osob předešlými.

navrat-domu
Ale hlavně je to vyprávění o otroctví a o postavení mezi lidmi. Věřím, že i v dnešní době existují lidé s názory, že bílí jsou lepší jak černí. Proč? V čem? Mnoho druhů odpovědí dává tato nádherná kniha. Jde do samého začátku otroctví v letech 1760 v Africké zemi mezi kmeny Fantů a Ašantů. Matka měla dvě dcery Esi a Effiu s odstupem několika let, které o sobě nevěděly, protože každá měla jiného otce.
První příběh patří Efii, která patří do kmenu Fantů. Měla to štěstí, že se do ní zamiloval britský velitel pevnosti James a vzal si ji za manželku. James se spřáhl s vůdci jejího kmene a chytali Ašanty a prodávali je do otroctví. To byl první šok pro mě, že černí také pomáhali a obchodovali s otroky. Co vše hamižnost a touha po moci rozjela? Druhá kapitola se věnuje Esi. Ona byla Ašantka a dostala se do otroctví. Třetí kapitola vypráví o prvním dítěti Efii. Čtvrtá kapitola patří zase prvnímu dítěti Esi. V kapitole se střídají vždy první potomci potomků Efii a Esi. Napříč generacemi se dostáváme až do současnosti. Úžasně upřímně je popsán osud otroků a jejich boj za nezávislost. Co vše jim život naložil a že to nebylo žádné peříčko. Nedokážu to slovy popsat. Musíte si to přečíst, abyste pochopili, jak skvělé dílo autorka vytvořila.
Knihu doporučuji všem. Chválím ji bez připomínek. Je zde spousta emocí, životních osudů, pestré vyprávění, široký časový záběr, postavy a popisy perfektně propracované – prostě celkově skvělé. Já nevím co víc napsat, abych se pořád neopakovala, že je to úžasné literární dílo. Prostě si ji přečtěte.

Na závěr jedno akanské přísloví z úvodu knihy, které mi padlo do oka.

Rodina je jako les: když jste venku,
zdá se hustý, když jste uvnitř, vidíte,
že každý strom má své místo.

Foto: Nakladatelství Mladá fronta