Vyjde povídkové pokračování Kvítku karmínového a bílého Michela Fabera

Kvítek karmínový a bílý Michela Fabera, který vydalo nakladatelství Argo v listopadu loňského roku, se stal nečekaným favoritem vánočních nákupů. První náklad byl rozebrán ještě do Štědrého dne, v pondělí se na knihkupeckých pultech objeví už druhý dotisk. A nakladatelství má pro fanoušky hlavní hrdinky Sugar a všechny čtenáře, které po přečtení téměř tisícovky stránek neuspokojil otevřený konec románu, skvělou zprávu: v květnu vydá povídky Michela Fabera Jablko, v nichž se vrátil k postavám Kvítku karmínového a bílého, hlavním i těm vedlejším.

obalka_nahle2Jablko
„Michem Faber se pokračování léta bránil,“ říká překladatel Viktor Janiš. „Pak napsal pro svého italského nakladatele jednu povídku jako vánoční dárek. Záhy ho ale napadl námět na druhou, třetí… a než se nadál, měl dost materiálu na celou povídkovou sbírku. V každé z nich navštívil jednu postavu ze světa Kvítku: protivnou komornou Claru, světáka Bodleyho, dvakrát Sugar – ovšem ještě před začátkem Kvítku, stárnoucího Williama, Emmelínu Foxovou a nakonec i Sofii.“
Povídky lze číst zcela nezávisle na románu, ale v kombinaci s předchozí knihou je zážitek samozřejmě silnější. Poslední novela A mighty horde of women in very big hats, advancing (o Sofii, hnutí fufražetek v edvardiánské době i o tom, že člověk se nikdy nemůže úplně vrátit) patří k tomu nejlepšímu, co Michel Faber kdy napsal. A čtenáři se konečně dozvědí, co se stalo se Sugar a Sofií poté, co opustily poslední stránku románu Kvítek karmínový a bílý.

obalka_nahle_kvitek

O autorovi:
Michel Faber se narodil v roce 1960 v Nizozemsku, v sedmi letech se s rodiči přestěhoval do Austrálie a nyní žije na Skotské vysočině. Po studiích na Melbournské univerzitě pracoval jako ošetřovatel, balič, uklízeč a pokusný králík pro lékařský výzkum. Debutoval roku 1998 bravurní povídkovou sbírkou Někdy prostě prší (česky 2011), o dva roky později následoval znepokojivý román Pod kůží, jenž byl přeložen do bezmála dvaceti jazyků včetně češtiny. Po dvou novelkách mu nakladatelství Canongate roku 2002 vydalo monumentální opus z viktoriánské Anglie Kvítek karmínový a bílý pojednávající o osudech chytré londýnské prostitutky, s níž se zaplete dědic voňavkářského impéria. Krom Fahrenheitových dvojčat (česky 2008) mu vyšla ještě povídková sbírka Jablko, v níž se vrátil k některým postavám svého mistrovského neoviktoriánského kusu. Faberovým předposledním románem je Evangelium ohně (č. 2010), pozoruhodné zpracování prométheovského mýtu a zamyšlení nad mocí médií a náboženství v moderním světě. K tomuto tématu se vrací i v zatím posledním, misionářském románu Kniha zvláštních nových věcí, originálním dobrodružném příběhu o víře a poutech mezi dvěma lidmi, které od sebe dělí mnoho světelných let.

Foto: Argo