Vychází druhý díl knihy Slavné dny vyprávějící příběhy, které psaly dějiny

»Kostky jsou vrženy« a »Překročit Rubikon« jsou proslulá rčení odkazující na jeden z příběhů, které psaly dějiny. Byl jím ten o Gaiu Juliovi Ceasarovi, jenž 10. ledna roku 49 př.n.l. vstoupil se svými legiemi do mělkých vod severoitalské říčky jménem Rubikon symbolizující pomyslné demilitarizované pásmo. Jeho překročení v doprovodu ozbrojených mužů přitom znamenalo jediné – vojenský konflikt. Válku, jejíž nevyhnutelnost přirovnal římský vojevůdce k hodu kostkami, latinsky »Alea iacta est«. Dvaapadesát takových osudových rozhodnutí, okamžiků, objevů i setkání, které měnily historii lidstva, vypráví už podruhé kniha Slavné dny 2.

Obálka knihy Slavné dny 2 s podtitulem 50 + 2 nových příběhů, které psal...
Nesnadné výzvě čelil po úspěchu svého knižního debutu také Pavel Zuna. „Když jsme v září 2010 odvysílali na internetové televizi Stream.cz první díl Slavných dnů, příliš jsme od něj neočekávali. Měli jsme pocit, že dokumentární cyklus nemůže konkurovat zábavným videím. Dnes má pořad na svém kontě bezmála tři sta dílů a přes sto milionů zhlédnutí. Mimořádné oblibě se navíc těší nejen u diváků, ale také učitelů, kteří jednotlivé epizody zařazují do výuky, a jejich žáků. To je víc, než jsme, kdy doufali, a proto jsme se rozhodli doplnit a převyprávět dalších 52 dílů a vydat je v knižní podobě,“ objasňuje autor, novinář a moderátor důvody, které ho vedly k sepsání Slavných dnů 2.

Nahlédněte do jedné z kapitol knihy Slavné dny 2.
Pokračování s podtitulem 50 + 2 nových příběhů, které psaly historii, obsahuje kromě poutavého popisu zásadních milníků a strhujících událostí světových i tuzemských dějin, mezi něž patří například první cesta kolem světa, sarajevský atentát na Františka Ferdinanda D´Este, který vedl k vypuknutí první světové války, nebo dění kolem takzvané karibské krize, kdy se svět ocitl jen krůček od jaderné katastrofy, množství dobových fotografií, map a nákresů. Obrazový materiál tak spolu s textem tvoří celek, jenž dokáže výstižně a v souvislostech postihnout jedinečné dny, které jsou nedílnou součástí naší minulosti a neměly by upadnout v zapomnění.

Kniha je doplněna množstvím dobových fotografií, map a nákresů.
Kniha Slavné dny 2 vychází v edici Stream.cz a je v prodeji exkluzivně na Alza.cz
za 499 Kč.

Autor knihy Slavné dny 2 Pavel Zuna.

Foto: Stream.cz