Victoria Schwabová – Archiv

Začala jsem ji číst s velkým očekáváním. Obal knihy je krásný a anotace se mi taky moc líbila. Příběh měl velký potenciál stát se nezapomenutelným a bohužel… Přesto, že je vymyšlen dobře, chybí mu šmrnc a síla, která vás ke knížce připoutá na sto procent.


Příběh nám vypráví šestnáctiletá Mackenzie, která od svého dědy dostala poslání. To se dědí v rodině vždy na vybranou osobu. Mac se stala správcem Archivu. Nikdo jiný o její důležité práci neví a tak musí i svým rodičům lhát a vede dvojí život. Děda ji začal do tohoto tajemství zasvěcovat v devíti letech a to přesto, že správcem se může stát člověk až v šestnácti. Děda přesvědčil rozhodující komisi a Mac vykonávala svou práci již od dvanácti let, kdy děda zemřel. Archiv je velká budova, která má nekonečno oddělení a každý mrtvý člověk má svou schránku, kde je uloženo jeho tělo se svou minulostí. Někdy se stane, že tělo – říkají mu Historie – se probudí a uteče ze své schránky a začne bloumat po chodbách, kterým říkají Úžiny. Historie jsou stejné, touží se dostat ven, které je na druhé straně Úžin, touží po vzduchu a po životě. Historie je záznam člověka, kterým byl, když žil. Mac u sebe stále nosí klíč od Archivu. Pak prsten, který tlumí její dar vidět a slyšet vzpomínky při lidském dotyku a papír na který ji knihovník napíše jméno a věk a ona jej musí v Úžinách najít a dostat zpět do archivu. Dveře do Úžin vidí jen ona – správce, když je otevře vidí černou chodbu plnou dveří, které má označené. Chodba se klikatí a má spoustu zákoutí. Jedny dveře vedou do knihovny Archivu, naproti jsou dveře pro utečené Historie – Komnata návratů plná světla a spousta dveří je zamčených. Kdyby ji při vstupu do Úžiny viděl cizí člověk, tak uvidí Mac, která vstoupí do zdi a zmizí. Maciiným úkolem je uprchlou Historii chytit a vrátit zpět do Komnaty návratů. Není to jen tak, Historie jsou často agresivní a mohou ublížit.
Mac vypráví o svém bratru Benovi, který zemřel před rokem v deseti letech. Rodiče se s tím chtějí smířit tak, že se přestěhují do jiného města. Mac se to nelíbí, ale nic jiného ji nezbývá než následovat rodiče. Nastěhují se do velkého domu, který dříve byl hotelem a Maciina máma tam chce otevřít kavárnu. Jsou prázdniny a tak má Mac dost času jí pomáhat a přitom se věnovat své práci chytat Historie. Připadá jí, že Historií přibývá a začínají se dít zvláštní věci. Jedna ji napadne s nožem, i když ho neměla mít u sebe, druhá se chová jako živý člověk, třetí má kus vymazané minulosti. Vymykají se běžnému chování Historie. A samotný nový dům je plný nevyjasněné minulosti, která na Mac doráží. V domě potká také kluka Wesleyho se kterým má více společného než jak to na první pohled vypadá. Objevuje se jedna záhada za druhou a Mac je na stopě vedoucí k rozluštění.
Trochu mi trvalo, než jsem si zvykla jak Archiv a to vše kolem funguje. Bylo to pro mě složité si to představit jako celek. Až druhá půlka knihy mě začala bavit. Byla tam záhada, akce a také jsem byla zvědavá jak to vše dopadne. Konec se mi líbil. Ale nabízí se mi otázka, četla bych tuto knihu podruhé?

Foto: Nakladatelství COOBOO