Veronika Válková – Pozdvižení v Pompejích (Dobrodružné výpravy do minulosti)

Vím, že kniha je určena pro děti od jedenácti let. Ale já se na to pokračování prostě moc těšila. A měla jsem proč. Druhý díl Bářina dobrodružství je více akční a se zápletkou. Odehrává se – jak už název napovídá – v Pompejích. To je má srdeční záležitost. Protože kdysi dávno jsem vyjela na poznávací zájezd po Itálii hlavně kvůli Pompejím, které byly na programu. Naše paní průvodkyně o tom hodně mluvila cestou v autobuse, my tam přijedeme a co myslíte? Měli zavřeno! Zklamáni byli všichni, paní průvodkyni to tak mrzelo, že narychlo sehnala prohlídku jednoho domu, který nebyl přímo v tom areálu a byli jsme se podívat aspoň na něj. Jak slyším slovo Pompeje, zpozorním a hned se zajímám. Takže už výběr tohoto tématu mi udělal radost.


Jedenáctiletá Bára má poslední týden prázdnin. V novém domě na půdě našla kouzelný atlas, který ji přenese do minulosti. Bára zatím neví jak to funguje, aby si mohla vybrat konkrétní místo. Tak je vždy sama překvapena, kde se ocitne. Minulý výlet strávila týden na Francouzském dvoře s Karlem IV. Výhodou je, že v minulosti je nějakou dobu a zpátky se vrátí přesně do toho času, kdy odešla. Tentokrát ji atlas přenese do doby v Pompejích v 79. roku, chvíli před zničujícím výbuchem sopky. Ocitne se v roli otrokyně, její pán je vážený a uznávaný občan Lucius Lollius, který pracuje ve funkci duumvira – dnešní starosta. Bára žije přímo v jeho rodině. Poznává chod domácnosti, musí pracovat a uctivě se chovat. V domě bydlí i děda, který vidí v Báře chytrou holku a využije její znalost čtení k předčítání, protože oči mu už tak neslouží.
Bára v Pompejích stráví jeden měsíc. Pozná tržnici, vyhlášenou pekárnu, také Valcháře – v dnešní době je to čistírna a garum – výrobce omáček. O Pompejích nikdy před tím neslyšela, vše je hezky jednoduše popsáno a vysvětleno. Skamarádí se s dvěma otroky Tlapou a Rufusem. Rufus je křivě obviněn z krádeže a Bára mu pomůže očistit jeho jméno a najít skutečného zloděje. Za odměnu od dědy dostane gemu – oblíbený římský šperk, který se s ní vrátí do současnosti. Když je zpět doma, s nadšením se vrhne po knize o Pompejích a to co moc v minulosti nechápala, si v hlavě spojí a vše zapíše do svého tajného cestovatelského deníku.
Opět se mi kniha moc líbila a určitě si přečtu další díl, který nakladatelství Fragment vydalo. Taky jsem si oprášila své znalosti o Pompejích. A v duchu si slíbila, že se tam stejně jednou podívám. 🙂

Foto: Nakladatelství Fragment